Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1. liga mládeže - komentář Zdeňka Holeksy

Ve dnech 10. a 11. října byla odehrána první tři kola 1. ligy dorostu, ve kterých si naše dvě družstva vedla velmi dobře a v průběžném pořadí jim patří první a čtvrté místo.

 

Své postřehy k výkonu dvou frýdecko-místeckých družstev nyní přináší ve svém komentáři Zdeněk Holeksa.

Komentáře

O tomto víkendu proběhlo úvodní trojkolo 1. ligy mládeže D. Přes loňský neúspěch v této soutěži mohou startovat dvě naše družstva, a tak jsme mohli postavit jedno družstvo s ambicemi na postup a druhé družstvo, kde se budeme snažit dávat prostor našim mladým hráčům hrát těžké partie proti zkušenějším soupeřům. V této době nastupovat v základní sestavě nebude vždy úplně snadné a tak naše družstva podpořilo více náhradníků než obvykle, ale stejné trable nebo i větší potkaly naše soupeře.  Za tým B nastoupilo o víkendu těchto sedm hráčů: Matyáš Paseka, Lucian Vantuch, Bartoloměj Buchta, Pavlína Dudová, Denis Lička, Ondřej Šigut a Denisa Bartečková. V C týmů bylo oproti základní sestavě změn mnohem více, a ve dvou dnech se představilo 8 hráčů: Adam Gebauer, Ondřej Matusík, Létal Hynek, Viktorie Buchtová, Bartečková Valérie, Jaromír Osina, Létal Jonáš a Nikola Bartečková.

Úvodní den jsme hráli s Kunovicemi a Kuřimí. V neděli se hrálo derby. Soupeři z Kunovic přijeli jenom ve třech a tak v šesti členné soupisce to znamenalo jistotu bodu. B týmu ráno zajistil vítězství Bertík, který od zahájení tlačil soupeřku a i když trochu povolil, tak mu zůstala rozhodující převaha. Vyrovnanou partií jistil po celou dobu zápasovou výhru Maty, i když asi sám úplně spokojený nebyl. Pája s nedostatkem času v nejasné pozici začala dělat chybičky, až se pozice sesypala. Vítezství 4,5 – 1,5. C týmu tři body proti Kunovicím odpoledne zaručil velmi pěkným výkonem Ondra M. Adam sice celou dobu soupeře k ničemu nepustil, ale nedocenil přechod do pěšcové koncovky a o tempo nestihl udržet černého krále na uzdě a prohrál. Hynek v sobotu neměl úplně den a v dobré pozici odevzdal figuru a bylo po šancích. Vítezství 4 – 2.

Druhým soupeřem byl sice v plném počtu přišedší soupeř s Kuřimi, ale i on měl do ideální sestavy daleko. B tým byl tedy favoritem. Maty si se svým soupeř poradil s přehledem. Ze začátku získal masivní časovou převahu a potom pokračoval ziskem materiálu. Bertík sice svého soupeře přehrál, ale trochu lehkovážně měnil pěšce a byť mu jeden navíc zůstal, tak prosadit se mu ho nepovedlo. Pája tlačila na soupeře posbírala mu nějaké pěšce a spolehlivě ukázala lepší techniku. Denis trochu podcenil úvod, ale soupeř mu nedokázal zavařit a od toho momentu už to byla jednobrankovka. Ondra profesorsky nedal soupeřce šanci a spolehlivě vyhrál. Deniska po silném úvodu měla hlušší mezihru, ale nic vážného se nestalo a potom znovu zapnula a přetlačila svou mladší soupeřku. Vítězství 5,5 – 0,5.

Céčko s Kuřimí odehrálo vyrovnaný zápas a zde rozhodly zadní šachovnice. Adam po celu partii nedal možnost soupeři rozvinout aktivní hru a získal zajímavou převahu, ale v konečné pozici neviděl žádnou cestu k její realizaci. Ondra sehrál zajímavou partii a myslím, že v jejím závěru mohl dostat soupeře pod velký tlak, ale možná menší zkušenosti nebo uspokojení se s pojistkou zápasové výhry ho stálo půl bodu. Hynek ze slušné pozice odevzdal figuru a bohužel prohrál. Viki nedala moc šancí soupeři a spolehlivě a rychle vyhrála i přes menší karambol v závěru. Velice hezky si počínala Vali, která své soupeřce od začátku ukázala zač je toho ve Frýdku loket. Jarda klidnou a trpělivou hrou posbíral pár pěšců a bez komplikací vyhrál. Vitězství 4 – 2.

V neděli přišlo tedy vzájemné derby. V partii Matyáše s Ondrou to bylo dlouho vyrovnané, ale v závěru se povedlo Matymu vniknout na dámské křídlo a to rozhodlo. Lucian s Hynkem to bylo jako Goliáš proti Davidovi. Hynek se nebojácně vrhnul vpřed a nebýt neschovaného krále, tak mohl i slavit překvapující úspěch. Sourozenecký souboj vyhrál Bertík svým způsobem už před partií, kdy Viky úplně nezvládla začátek a pak se to vezlo. Nejvyrovnanější partií byl souboj Páji s Vali. Dlouho Vali držela šancí na remízu, ale v nejdelší partii zápasu na závěr ztratila koníka a bylo hotovo. Denis si Jonášem poradil rychle i výběr méně známé varianty a Joniho slabší reakce určila ráz partie. Na poslední šesté desce se Ondra příliš nepáral s Nikolkou a přes její veškerou bojovnost a snahu ji porazil. Béčko poráží Céčko 6 – 0.

Celý víkend je pro naše družstva úspěšný a i díky oslabení soupeřů můžou vyhlížet prosincový termín dalšího pokračování ligy z vrchních příček tabulky. Jsem rád, že všichni zúčastnění podali zodpovědné výkony a byť někteří nepřinesli důležité bodíky svým týmům, tak neponechali své spoluhráče na pochybách, že budou důležitými členy týmu.       

Zdeněk Holeksa