Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1. liga mládeže - komentář trenéra

O víkendu byla sehrána další dvě kola 1. ligy mládeže, ve kterých naše družstvo postupně porazilo celky TJ Lokomotiva Krnov a TJ Ostrava a před závěrečným čtyřkolem se naše družstvo drží v čele tabulky s tříbodovým náskokem na druhou Lokomotivu Brno. 

 

Hodnocení obou zápasů přináší ve svém komentáři trenér Zdeněk Holeksa.

 

Komentáře

V sobotu jsme odehráli další dvě kola 1. ligy mládeže. Vyjeli jsme do Ostravy na utkání s domácí TJ Ostrava a Lokomotivou Krnov. Naše přední šachovnice dostaly povolávací rozkaz do extraligy, tak jsme hráli v oslabené sestavě. I přesto jsme měli být favority utkání s Krnovem a vyrovnaným soupeřem Ostravy. Naše sestava byla tato: Tobiáš Krejčok, Daniel Židek, Matyáš Paseka, Filip Walek, Lukáš Odstrčil a Pavlína Dudová.

První zápas se vyvíjel podle představ. V očích soupeřů náš nejslabší článek Maty ukázal, že se šeredně spletli a během 40 minut rozdrtil soupeře. Další bod uhrál v kvalitní partii Filip Walek. Trochu déle trvalo Pavlínce než utahala svého mladého soupeře. Stav 3:0 byl uklidňující, přesto Lukáš v lepší pozici přehlédl figuru. Tobiáš zapomněl na jeden tah z přípravy a už se dostal pod drtivý tlak, kterému odolával, dokud měl čas. V časové tísni už přišla chyba a prohra. Vše tedy jistil Dan, který neriskoval a byť se slabším soupeřem zremizoval, tak zařídil vítězství týmu.

Druhý zápas proti oslabené Ostravě jsme začali pomaleji, ale se stejným tahem na bránu jako v první. Filip zkazil a ztratil figuru v lepší pozici. Pavlínka pomalu zesilovala tlak. Tobi si nechal izoláka. Dan uzmul pěšce. Maty vystavěl aktivní pozici a Lukáš oslabil krále. Pak to začalo padat. Oběť věže za věčný šach Maty zobnul a pak krále schoval. Pája získala dámu. Lukáš zmatil. Znova. 3:0. Tobi vzal radši remízu a jistil týmové vítězství. Pak už to bylo jen o skóre. Dan ve věžovce s přehledem vyhrál a bojovník Filip znovu neskutečně otočil odpolední partii a dokonce vyhrál.

Jízda za prvním místem zatím pokračuje bez ztráty kytičky a můžeme s optimismem hledět do dubnového čtyřkola. Určitě, ale musíme být pokorní, protože loňské memento nás straší ještě teď.

Zdeněk Holeksa