Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1. liga mládeže - komentář trenérů

V sobotu 18. ledna byla sehrána další dvě kola 1. ligy mládeže. Naše tři družstva drží místa v čele, uprostřed i na chvostu průběžné tabulky.

 

Jak hodnotí proběhlé zápasy trenéři našich družstev? Dozvíte se v komentáři.

Komentáře

 

Hodnocení 1. ligy dorostu

V sobotu 18.1. jsme odcestovali do Zlína poprat se o důležité body v 1. lize mládeže. V družstvu C nastoupili Patrik Šebena, Ondra Matusík, Hynek Létal, Tereza Horková, Viktorie Buchtová a Jonáš Létal. V prvním zápase nastoupilo céčko proti Zlínu Malenovicím. Zápas se nezačal vyvíjet dobře, protože Viktorka rychle prohrála. Ondra moc nezvládl zahájení a před ztrátami materiálu se musel vzdát. Hynek ztratil materiál a partii už nezachránil. Jeho bratr Jonáš zahrál velice pěkně a útok korunoval ziskem bodu. Terezka získala brzo pěšce a převahu uplatnila. Patrikův soupeř obětoval už v zahájení figuru, ale neuspěl, když byly všechny jeho hrozby odraženy. Zápas skončil 3:3, když jsme prohrávali už 0:3! V odpoledním zápase nastoupilo céčko proti Ústí. Začátek vypadal dobře, protože Viktorka rychle vyhrála. Ovšem Petr dostal mat na první řadě a Jonáš měl útok s figurou navíc a partii ještě prohrál. Hynek už v zahájení ztratil pěšce a soupeř ho v koncovce zmatil. Patrik remízoval poté, co soupeř reklamoval trojí opakování tahů. Terezka vzdorovala dlouho, ale neudržela koncovku nestejnobarevných střelců. Zápas jsme tak prohráli 1.5:4.5. Družstvo D nastoupilo v sestavě Petr David Lanča, Matyáš Trojan, Sofie Tichá, Matouš Mrázek, Valérie Tichá, Tadeáš Grešl. Ráno jsme nastoupili proti Ústí. Zvláště pro naše nejmenší byly zápasy těžké, když hráli proti o několik hlav větším soupeřům. To se potvrdilo proti Ústí, když prohrály poslední 3 šachovnice. Valča popletla zahájení a partii prohrála. Matouš už v zahájení poztrácel pěšce a i přes snahu soupeři podlehl. Tadeáš stál výborně, ale přehlédl vidličku. Sofča měla visací pěšce, které soupeř včas zablokoval a poté ještě získal kvalitu. Jediný bod získal Matyáš, kterému vyšla dokonale příprava. Petr bojoval dlouho, ale horší pozici neudržel. Prohráli jsme 1:5. Odpoledne nastoupilo déčko proti Zlínu Malenovicím. Matouš nepochopitelně vzdal ve 12. tahu. Zřejmě neunesl počínající nemoc. Tadeáš stál opět výborně, ale špatně vyřešil problém s vazbou. Valča ztratila důležitého pěšce a potom podlehla útoku. Petr dostal mat na první řadě. Sofča zkušeně udržela koncovku s různobarevnými střelci. V poslední partii hrál Matyáš pasivně, což vedlo k prohře v koncovce. Znamenalo to vysokou prohru 0.5:5.5. Ze Zlína jsme si odvezli 1 bod, ale nevěšme hlavu, protože soupeři byli opravdu zdatní. Na závěr děkuji rodičům za pomoc s dopravou.

Weissmann Lukáš


V sobotu 18.1. jsme vyjeli do Ostravy na další dva zápasy první ligy mládeže. Neponechali jsme nic náhodě a nastoupili v silné sestavě: Lucian Vantuch, Maty Paseka, David Mavrev, Denis Lička, Berťa Buchta a Pavlínka Dudová.

V prvním zápase jsme nastoupili proti domácím TJ Ostrava. Jelikož jsme byli jasnými favority, věřil jsem, že lehce vyhrajeme. Maty s Davidem vyhráli své partie s přehledem a vedeme 2:0. Zápas se zkomplikoval po prohrách Denise a Bertíka, kteří bohužel nenašli správná pokračování ve výrazně lepších pozicích. Po chvíli vyhrála taky Pavlínka, která soupeře doslova utahala ve vyrovnané koncovce. Lucian přijímá remízu v trochu lepší pozici a jistí tím vítězství družstva 3,5:2,5.

Další zápas jsme odehráli proti Krnovu. Očekával jsem těžší zápas, jelikož papírově se nám tento tým vyrovnává asi nejvíce ze všech. Se svou partií si hravě poradili Matyáš a Denis. Bertík naopak po hrubé chybě prohrává. Vedeme a sledujeme vývoj dalších partií. Do lepší pozice se dostal Lucian a proměňuje výhodu v bod. Po boji končí také David, který soupeře zkoušel do poslední chvíle, ale nakonec se musel spokojit s remízou. V této chvíli už máme další 3 body v kapse. Pavlínka už jen remízou potvrzuje naše vítězství 4:2.

Po dobrém týmovém výkonu si z Ostravy odvážíme důležité body a posunujeme se na druhé místo v celkovém pořadí. Věřím, že i přes zaváhání na začátku sezóny ještě promluvíme do boje o postup. Všem hráčům děkuji za jejich snahu a chuť reprezentovat naši šachovou školu.

Jakub Rabatin