Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1. liga družstev - hodnocení kapitána

V posledním kole 1. ligy - východ v roce 2015 nastoupilo v neděli 13. 12. naše "Béčko" proti týmu SK Slavia Orlová "A". Zápas se našim hráčům nevydařil a po prohře 1,5 - 6,5 tým balancuje těsně nad pásmem sestupu.

 

Utkání komentuje kapitán Zdeněk Holeksa.

Komentáře

V neděli jsme hráli už páté kolo první ligy východ. Zajížděli jsme k utkání do Orlové. Podle základní sestavy byla Orlová největším favoritem na postup. Absence v minulých kolech ji ale stála mnoho bodů a před tímto kolem jsme byli sousedy v tabulce. Na nás se dostavili ale všichni hráči a my jsme mohli čelit velmi silnému soupeři. Naše sestava byla až na jednu absenci taky téměř základní: Vojtěch Rojíček, Sergej Vesselovsky, Stanislav Jasný, Jakub Rabatin, Piotr Piesik, Michael Kubík, Tomáš Pecha a Zdeněk Holeksa.

Zápas jsme rozehráli poměrně svižně. Vojta se vydal do nebezpečné varianty a sezobnul dva pěšce. Sergej soupeře malinko překvapil a dostal lepší pozici. Standa se vydal klidnou cestou. Kubův soupeř rozehrál dle mého názoru méněcenné zahájení a bojoval o vyrovnání. Piotr postavil zase střelce na g7 a nestál špatně. Míša si vybral opatrnější zahájení. Tomáš rozjel zahájení opatrně a to černými nemusí být úplně pohodlné. Já jsem postavil mně známou pozici. V dalším průběhu si Vojta musel dávat pozor na svého krále a bohužel přehlédl trik, kterým se soupeř dostal do jeho pozice a král se neměl kam schovat. Sergej sice dostal trvalou, ale asi příliš malou výhodu na to, aby plně bodoval. 0,5:1,5. Standa se odhodlal k oběti pěšce za útok na krále. Kuba se nespokojil s trpělivou hrou a pozici chtěl rozhodnout rychleji. Piotr pomalinku dostal perspektivní pozici. Míša se nechal zatlačit. Tomáš se dostal do stísněné pozice, a byť figury neměly mnoho prostoru, pozice neměla žádnou viditelnou slabinu. Já jsem se vrhl po nabídce remízy do zápletek a spoléhal jsem i na rychle ubývající čas soupeře. Kuba bohužel přehlédl ztrátu kvality a partie rychle skončila. Standa obětoval figuru a soupeř kontroval protiobětí, po které mu zůstal pěšec více. Piotr začal tlačit soupeře. Míša se dostal do hluboké defenzivy. Tomáš otevřel sloupec pro svou věž a přes horší pěšcovou strukturu dokázal pozici už dovést do remízové koncovky. 1:3. Já jsem po soupeřově přehlédnutí pěšce přehlédl kvalitu za druhého pěšce. Po časových kontrolách Standa skončil ve složité koncovce s pěšcem méně a záchrana byla daleko. Piotr svou nadějnou pozici pokazil a ztrácel pěšce. Míša musel obětovat figuru a doufal, že poslední dva pěšce soupeřky vymění. Můj soupeř ještě v časové tísni obětoval kvalitu zpět. A dostali jsme se do zajímavé koncovky těžkých figur. Já jsem asi špatně vyměnil dámy a rozpojil si dva pěšce královského křídla. V dalším průběhu brzo prohrál Standa. Já jsem i přes zisk pěšce věžovku jenom remizoval. Piotr se dostal pod velký tlak, který neustál a Míša dlouho odolával, ale i přes veškerou snahu nedokázal udržet. 1,5 – 6,5.

V pátém kole jsme utrpěli těžkou porážku. V tabulce jsme klesli na 9. pozici, jen o skóre jsme nad sestupovým pásmem. V roce 2016 budeme muset zabrat. Souboje s přímými konkurenty máme před sebou, takže máme vše ve svých rukou a věřím, že důležité zápasy zvládneme.

Zdeněk Holeksa