Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1. liga družstev - hodnocení kapitána

Protože se o tomto víkendu nehrála žádná mistrovská soutěž družstev, vraťme se o týden zpátky, kdy naše "béčko" remizovalo v 1. lize s TJ Ostrava "A". 

 

V přiloženém komentáři si můžete přečíst, jak zápas probíhal z pohledu kapitána Zdeňka Holeksy.

Komentáře

V neděli 25. 10. naše extraligová rezerva v 1. lize Východ odehrála důležitý zápas s TJ Ostrava. Díky různým povinnostem našich titulovaných hráčů si poprvé v kariéře v první lize zahrál na první desce FM Jakub Rabatin. Záda mu jistili: Piotr Piesik, Kristýna Novosadová, Michael Kubík, Zdeněk Holeksa, Vladimír Holeček, Patrik Milat, Patrik Štěpán. Po tomto oslabení byli favority spíše hosté z Ostravy.

Nicméně jsem věřil v naše schopnosti a věřil jsem i v prvoligovou formu našich náhradníků. Na začátku zápasu se rozjely partie poměrně svižně. Soupeři nepočítali se svými soupeři, tak se vrhli většinou do systémů, které nehrají příliš často. Kuba dobře připraven sebevědomě rozehrál zahájení. Piotr nešel černými do přímého střetu a čekal, co soupeř vymyslí. Kristýna rozehrála sicilku aktivně, i když se mi to po výměnách moc nelíbilo. Míša čekal, co soupeř vymýšlí, a získal náskok v čase. Já jsem se rozjel na soupeře a získal trvalou výhodu. Vláďa Holeček jako vždy perfektně připraven dostal příjemnou pozici. Patrik bílými hrál aktivně a druhý Patrik Š. se pohyboval v teorii, ale dle mého ve velmi složité pozici. Kuba začal tlačit na celé šachovnici. Piotrův soupeř nic nevymyslel a už to bylo 0,5-0,5. Kristýna dokázala znovu vykřesat oheň na šachovnici. Míša se dostával pod nepříjemný tah. Já jsem nezvolil nejsilnější pokračování, ale výhoda zůstávala. Vláďa se rozhodl pro komplikace a myslím si, že stále stál velmi dobře. Patrik M. se dostal pod tlak. Patrik Š. ztratil pěšce a udržoval si iniciativu. V dalším průběhu Kuba přetlačil svého soupeře a Míša dostal dáreček v podobě dámy. Vláďa, ale bohužel nezvládl svou pozici ukočírovat. 2,5-1,5. Kristýna znovu skvěle útočila a získala pěšce a dostala výhodný materiál na šachovnici. Já jsem sice svou výhodu postupně ztratil, ale soupeř mi svou chybou dal druhou šanci. Patrik M. bojoval ze všech sil a komplikoval pozici, co to šlo. Patrik Š. ztratil svou iniciativu a zůstal bez pěšce. V dalším průběhu jsem tedy sice nepřesvědčivě, ale nakonec účinně zaútočil a dostal vyhranou pozici, ve které soupeři došel čas. Patrik Š. přehlédl věž a tak stav byl 3,5-2,5. Kristýna měla už velkou výhodu, ale rozhodla se pro oběť pěšce za volného. Patrik M. začal pomalu zjišťovat, že jeho boj bude marný, ale hledal komplikace dál. Kristýna nakonec dala 3 pěšce za střelce a ve vzniklé pozici jí zůstal poslední pěšec. Při sebelepší realizaci už to nestačilo. Patrik vzápětí již nedokázal dál odolávat a prohrál. 4-4.

Zápas asi skončil zaslouženou remízou, i když jsme sahali po třech bodech. Doufejme, že nám tyto body nebudou chybět na konci sezóny.

 

Zdeněk Holeksa