Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1. liga dorostu - start máme za sebou

O tomto víkendu byla odehrána první tři kola 1. ligy dorostu. V sobotu se v Olomouci naše družstva utkala s "áčkem" a "béčkem" ŠK Kuřimi, přičemž všechna utkání skončila vítězstvím Beskydské šachové školy. V neděli pak došlo na bratrovražedný souboj, ve kterém BŠŠ C porazilo BŠŠ B.

Po třech kolech patří našim týmům  v celkovém pořadí 3. a 4. příčka. Komentář trenéra k předvedeným výkonům si můžete přečíst níže.   

Komentáře

O uplynulém víkendu se odehrály úvodní tři kola První ligy mládeže východ. V této sezóně máme v soutěži hned 2 družstva. V sobotu jsme se vydali do Olomouce na dvojzápas se dvěma družstvy z Kuřimi a následně jsme v neděli na půdě SVČ Klíč ve Frýdku-Místku byli svědky domácího derby.

Za B tým nastoupili David Šigut, Petr Gnojek, Kristýna Laurincová, Richard Stalmach, Ondřej Nytra, Adam Frank, Pavlína Dudová, Natálie Szusciková. Tým C absolvoval tento víkend ve složení: Radek Halamíček, David Mavrev, Daniel Židek, Lukáš Odstrčil, Petr David Lanča, Filip Haška, Oldřich Janotka a René Bosák.

V Olomouci hrálo vždy prvních 6 jmenovaných a v neděli Davida Šiguta a Petra Gnojka nahradila děvčata a v C týmu dostali volno Radek s Dankem a do derby byli nasazeni Olda s Renkem.

V Olomouci jsme měli proti sobě jednoho z černých koňů soutěže. Kuřimské áčko je soubor talentovaných mladých hráčů, kteří budou hrát v tomto složení ještě několik sezón, ale už dnes jsou schopni kohokoliv porazit. Jejich b tým sbírá zkušenosti a bude bojovat o záchranu. Nejprve náš C tým vyzval tedy silnějšího ze soupeřů a po velmi zajímavém průběhu dokázal porazit Kuřim A v poměru 4-2. Prohrál Danek, který se neodhodlal v čas k protihře a po úporném bránění svých slabin nakonec podlehl svému soupeři. Ohrožený byl i Radek, který po vstupu do typové pozice dvou izolovaných pěšců nenašel správný plán a přenechal důležitou iniciativu soupeři, ale nakonec se mu povedlo se zachránit a remizovat. Lukáš bohužel neznal klasickou partii Duras – Capablanca a nechal se ze zahájení dovést do prahrané pozice, ale k mému překvapení soupeřka jasnou převahu nevyužila. Pěkný a trpělivý výkon předvedli při svých výhrách David, Petr i Filip.

Naše Béčko přejelo Kuřimský B tým s přehledem 6-0. Jediný, kdo si bod nezasloužil, byl Ondra, ale soupeřka měla v sobotu velký problém s poslední řadou.

V druhém kole tedy naše C družstvo mělo potvrdit 3 bodový zisk z prvniho kola povinnou výhrou. Vše začalo rychlou Filipovou výhrou. Hrál sice moc rychle, ale soupeř se k němu přidal a to stačilo. Petr odevzdal soupeřce figuru a pak ji zase nachytal na poslední řadě. Další průbeh už byl v poklidu. David bohužel přehlédl ztrátu kvality a prohrál, ale Radek s Dankem jistili stav na 4,5 – 1,5.

Naopak těžký mač měli před sebou Béčkaři, kteří se vrhli na soupeře s chutí. David rozjel zajímavou pozici a se soupeřem vymysleli mnoho zajímavých myšlenek. Petr se dostal do menších nepříjemností s vývinem. Kristýnka se na soupeře vrhla s chutí a dostala příjemnou pozici. Richard byl ve svém živlu a měl půl hodiny času k dobru. Ondra konečně rozehrál všechny figury a schylovalo se k pěknému koncertu. Adam v klídku získal rovinu. V dalším průběhu rychle vyhrála Kristýnka. Ondra si i přes pár falešných tónů nachystal závěrečný akord. Petr se svým originálním myšlením dostal k zajímavé kombinaci. Richard začal mačkat bílého krále a Adam získal pěšce. David stále v zajímavém boji hledal výhodu. Pak to začlo padat, Ondra zahrál závěrečný zdrcující tón, Adam se spokojil s remízou. David přijal raději na jistotu nabídku remízy. Petr získal pěšce a z pozice síly jistil výhru družstva remízou a Ríša vše dokonal matem. 4,5 – 1,5.

V neděli tedy v pozměněné sestavě se odehrálo derby Béčka s Céčkem. Motivace a soustředění na jednotlivé partie bývá rozhodující. Bohužel se ukázalo, že Céčko jež je věkově starší má více rozumu a k partiím přistoupilo mnohem rozumněji. Adam dal Filipovi figuru už v 9. tahu a Ondra nechal Petrovi hned 2 pěšce. V dalším průběhu Pavlínka nechala vyklouznout Oldu z velkých nepříjemností a po zpětné ztrátě pěšce vše šlo do vyrovnané koncovky, Natálka po zajímavě rozehraném zahájení nechala centrálního pěšce Renkovi jako dárek. Kristýnka s Davidem hráli zajímavou partii, ale zvolila špatnou kombinaci a přenechala vládu nad šachovnicí jemu. Ríša svou partii nezvládl a nabídl Lukášovi jednotažku. Ten jako správný gentleman nechal jeden tah Ríšovi ještě k opravě, ale ta nepřišla. Po té už byl Lukáš nekompromisní. Filip si svou šanci nenechal utéct a taky vyhrál. Natálka dokázala získat figuru, ale už ji nedokázala ve složité situaci udržet. Pavlínka hned po vstupu do koncovky figuru ztratila. David zatlačil na Kristýnku a ta nevěděla, jak bezpečně postavit figury. Ondra se snažil o aktivní hru, ale Petr se nenechal příliš zmáčknout a 2 pěšce udržel. Pavlínka potom musela Oldu nějak začarovat, protože posledním pěšcem si došla pro dámu a zvrátila partii na svou stranu. Natálka nakonec Renkovi podlehla. Kristýnka nachytala Davida na švestkách a vyhrála. Ondra v poslední partii získal střelce, ale pak ho už nedokázal zapojit do zastavování dvou pěšců, které měl Petr celou partii navíc a nakonec prohrál a tím Céčko poráží Béčko.

Jsem zklamaný přístupem B týmu k nedělnímu zápasu a zaslouženě na čele tabulky 1. ligy východ je v tuhle chvíli C tým před týmem B.

Na další zajímavý průběh 1. ligy mládeže je zvědavý Zdeněk Holeksa