Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1. liga dorostu - komentář Zdeňka Holeksy

V neděli 14. dubna byla v Krnově ukončena 1. liga dorostu. Družstvo Beskydské šachové školy si na začátku dalo cíl udržet se v soutěži a nasbírat zápasové zkušenosti, což se díky konečnému 8. místu podařilo. 

 

Hodnocení finálového víkendu z pera Zdeňka Holeksy si můžete přečíst v komentáři pod článkem.                

Komentáře

Posledními třemi koly jsme zakončili o tomto víkendu sezónu 1. ligy mládeže D, kde se naše Céčko pralo o zkušenosti a o udržení v soutěži. Pro jistotu záchrany jsme potřebovali vyhrát dva zápasy a v sobotním zápasu jsme nastoupili v sestavě David Mavrev, Ondřej Nytra, Jan Bjolek, Matyáš Trojan, Patrik Šebena a Denisa Bartečková. Hráli jsme s Orlovou a zápas měl být jednoznačný, protože soupeř do té doby nezískal ani bod a ani nevyhrál jednotlivou partii. Zápas se odvíjel relativně rychle a příznivě pro naše barvy. David rychle získal převahu, Ondra si nechal dvojici střelců. Honza zatím držel rovnou pozici a zkoušel klást problémy před soupeře. Matyáš se dostal pod silný tlak. Patrik hrál komplikovanou pozici a Deniska sebrala kvalitu a nechala aktivitu soupeři. V dalším průběhu se otočila Davidova partie, který přehlédl úder. Ondra v pohodě přešel do koncovky a uplatnil převahu dvou střelců. Honza si vyčekal chybu a získal pika, kterého uplatnil. Matyáš se musel ohánět, aby eliminoval útok soupeře. Vymyslel krásnou komplikovanou léčku, na kterou se soupeř chytil a získal figuru. Patrik se do komplikací naopak zapletl a poskytl soupeřce rozhodující výhodu. Deniska vykryla všechny údery a nakonec uplatnila zkušeně převahu v koncovce. První den jsme zápas vyhráli a dostali jsme se před konkurenty s tříbodovým náskokem. Tudíž jsme si mohli v prvním nedělním zápase dovolit i remízu. Sestava na neděli byla oslabena o absenci Davida s Ondrou, kteří zvolili odpočinek po turnaji ve Francii. Nahradili je na čtvrtou desku se zařadivší Zdeněk Tauš a na šesté desce bojoval Jakub Konečný. Soupeři byli vyrovnaní a zápas od prvních tahů velice napínavý. Honza po rychlém zisku pěšce podcenil situaci a ztratil figuru za druhého pěšce. Matyáš hrál nátlakově a získal dva pěšce. Soupeři se povedlo dostat se do koncovky nestejnobarevných střelců. Patrik vystavil jedovatou pozici. Zdenda pěkně vedl svou partií a harmonie, s jakou figury postavil, zářila ze šachovnice. Deniska se vrhla na soupeře, ale bez rošády se stal král hlavním nedostatkem, který ji stál figuru. Kuba se dostal do partie pozdě a už hrál bez figury. Nevypadalo to dobře, ale bojovníci se nikdy nevzdávají. Honza partií zachránil a remizoval. Matyáš se ukázal jako pravý lídr a svou partii s lehkostí proměnil. Patrik pod tíhou vývoje zápasu zariskoval. Měl vše pod kontrolou a držel věčný šach. Soupeř se však spletl a Patrik připsal důležitou výhru. Deniska nakonec soupeře udolala drtivým útokem. Kuba prohrál, ale mrzet ho to nemuselo. Poslední dohrával Zdenda a v koncovce se mu to úplně nepovedlo, ale remízu udržel. Poslední zápas byl už s jasně postupujícím. Zápas byl jednoznačný. Čestnou remízu zajistil Kuba a zbytek často po tuhém odporu prohrál.

Celkové osmé místo a 15 bodů je splněním cíle, který jsme si dali. Během sezóny jsme vyměnili mnoho hráčů a tak každý získal mnohé zkušenosti a doufám, že je většina využije na právě se blížících Turnajích šachových nadějí.    

Zdeněk Holeksa