Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1. liga dorostu - komentář trenéra podruhé

V sobotu 22. ledna bylo odehráno 6. a 7. kolo 1. ligy mládeže. V soutěži máme hned tři družstva a tak se stalo, že se pro toto dvojkolo musela rozdělit. Komentář Karla Plisky o tom, jak se dařilo "Déčku" ve Vsetíně, jsme přinesli před nedávnem, nyní si můžete přečíst, jak se dařilo našim dalším dvěma družstvům, která svá utkání sehrála v Ostravě.

 

Svůj pohled na hru frýdecko-místeckých šachistů přináší trenér Zdeněk Holeksa.

Komentáře

V sobotu se odehrála další dvě kola 1. ligy mládeže D. Dvě naše družstva pod mým vedením hrála svá utkání v Ostravě. S družstvem D jel Karel Pliska do Vsetína.

B družstvo ztrácelo na první příčku v soutěži jeden bod na skóre. Hlavním cílem bylo získat 6 bodů a sekundární cíl bylo uhrát se soupeři více bodů, než se povedlo lídrovi tabulky. C družstvo mělo za úkol získat první body do tabulky a vylepšit svoji špatnou bilanci. D družstvo jako všechna předešlá kola mělo získávat zkušenosti a pokusit se získat co nejvíce partiových bodů a možná i nějaký ten zápasový.

Průběh zápasů B družstva byl podobný. Proti družstvu Ostravy po hrubce Davida Mavreva muselo zbylých 5 hráčů makat o něco více. Navíc Richard sedl soupeři na lep a musel přijmout remízu. Zbylé 4 šachovnice musely získat 3 body. Na můj vkus to moc nechávají na Luciánovi Vantuchovi, který hraje výborným způsobem 1. šachovnici proti většinou lepším soupeřům. I tentokrát předvedl výborný výkon a nakonec připsal půl bodu, i když byl vyhraný. Marek Miča spolehlivě svou soupeřku přehrál a společně s ve formě, byť zbrkle, hrajícím Petrem Gnojkem otočili skóre v náš prospěch. Poslední korálek asi s trochou štěstí přidal Adam Frank. Navíc po hrubce soupeře dokonce vyhrál a my získali i půl bod na skóre do konečného účtování. V zápase s Orlovou to bylo podobné. David to zmastil na začátku a zbytek tak musel máknout. Ríša, ale zabral a začala postupné demolice Orlovských pozic. Konečný výsledek po remízách Davida a Luciána 5:1 byl totožný, jaký uhrál i Interchess právě s Orlovou.

Družstvo C to letošní sezónu hraje špatně. Nechci nikoho shazovat a snižovat jeho snahu. Kluci to nemají jednoduché, ale zdá se mi, že Radek Halamíček a Lukáš Odstrčil do partií nedávají tolik energie a výsledky jsou potom špatné. Zvlášť u Radka jsou soupeři silní a prosadit se proti nim je těžké. Když se k tomu přidá ještě slabší forma ostatních, potom se hraje velice těžko. Znovu se nepovedlo vyhrát ani získat aspoň bod za remízu. V zápase s Orlovou to bylo velice nadějné. Po dobrém výkonu vyhrál Míša Gřes. Petr David Lanča nátlakovou hrou získal kvalitu a vyhranou pozici a Jan Chlebek získal zajímavou pěšcovou strukturu do koncovky a i Dan Židek měl zajímavou pozici. Bohužel Petr jako už několikrát v této sezónně nedokázal dobrou pozici zužitkovat. Horší je, že neviděl jediný a naprosto zřejmý trik, který ho stál partii. Nakonec zápas skončil 2:4.
Zápas s Ostravou byl už jen labutí písní. Mnoho toho kluci nepředvedli a přišlo mi, že i bojovnost byla o něco menší. Míša remizoval po divokém průběhu. Danek za rozhodnutého stavu bral remízu asi v malinko horší pozici. Zápas skončil 1:5.

Družstvo D vyjelo k zápasům se Zlínem a Vsetínem. Týmy, které byly ve středu tabulky. Díky výborným výkonům Pavlínky Dudové a Matyáše Kaňáka měli v obou zápasech jistotu dvou bodů a čekalo se, jestli někdo nepřekvapí proti výrazně silnějším soupeřům. Se Vsetínem bodoval Matyáš Paseka a se Zlínem Marek Fizer. Nevděčnou roli na prvních dvou deskách mají statečně bojující Patrik Šebena a Dominik Musial, kteří se minule podíleli výrazně na výhře družstva.

Vsetínské jistě mrzela remíza s naším Déčkem, ale jistě i je stejně jako nás potěšila jejich remíza s Interchessem a to znamená, že naše Béčko je již v samostatném vedení. D družstvo v tuto chvíli o jediný bod drží poslední nesestupovou pozici. C družstvo je na chvostu tabulky.

Nicméně ještě záchrana není ztracena, protože v posledním čtyřkole se utká s přímými účastníky boje o záchranu. Uvidíme, jak to v Prostějově dopadne.     

Zdeněk Holeksa