Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1. liga dorostu - komentář trenéra

Ve dnech 6. a 7. října byla odehrána první čtyři kola 1. ligy dorostu. Start se našim hráčům vydařil tak napůl, dvakrát vyhráli a dvakrát prohráli a tak průběžně patří celku Beskydské šachové školy v neúplné tabulce 3. místo.

A jak hodnotí předvedený výkon trenér Zdeněk Holeksa? Dozvíte se v komentáři.

 

Komentáře

O víkendu nám začaly soutěže mládeže. Já jsem měl na starost naše C družstvo V 1. lize mládeže D. V sobotu jsme hráli doma se Sokolem Ústí a zlínským družstvem. V neděli jsme sehráli dva zápasy v Prostějově s družstvy z Kuřimi. Naše sestava pro oba dny byla David Mavrev, Ondřej Nytra, Tobiáš Krejčok, Jan Bjolek, Ondřej Matusík a Matyáš Trojan.

První zápas se Sokolem Ústí se moc nepovedl. Honza s Matyášem hráli velmi rychle a dostali se do potíží. Zbytek týmu své partie rozehrál dobře. Projevily se i zkušenosti z těchto soutěží, kdy zrovna Honza a Matyáš si odbyli premiéru. V dalším průběhu to už bylo těžké. David černými bojoval, ale někde pozbyl pěšce a dlouho vzdoroval, ale nakonec musel kapitulovat. Tobík a Ondra M. své partie sehráli s velkým přehledem a vyhráli. Maty a Honza zaplatili za rychlou hru porážkou. Poslední dohrával Ondra N.. Jeho snaha vyhrát za každou, cenu byla příkladná. Soupeře ale nezlomil a zápas jsme tedy prohráli 2,5-3,5.

Druhý zápas byl výrazně lepší. Všichni rozehráli své partie velmi dobře a skoro všichni získali převahu. Nepovedenou sobotu předvedl Matyáš, který zahrál špatně přechod do koncovky a místo pěšce více měl najednou pěšce méně a to rozhodlo v jeho neprospěch. Ondra N., Tobík a Honza pěkně vyhráli a Ondra M. s Davidem jistili zápas dvěma remízami 4-2.

V neděli jsme zahájili s nejsilnějším týmem Kuřimi. Soupeř byl favoritem. Matyáš v sobotu po dvou prohrách, když jsem se ho ptal, jestli nechce vystřídat, když mu to nejde, řekl jako chlap, že týmu chce pomoci a hned od prvního tahu soupeře tlačil. Zbytek partií vypadal nadějně. Bílí tlačili a černí drželi soupeře na uzdě. Postupem času se pozice poměrně přiostřili. David měl malou výhodu. Ondra rozbité pěšce, ale dvojici střelců. Tobík toužil o víkendu po krvi a tak znovu obětoval materiál. Honza držel mnohem silnější soupeřku stále v napětí a bojoval. Ondra uzmul pěšce a Matyáš celou figuru. Bohužel později se začaly kupit chyby. David sice držel malou výhodu, ale zvětšit ji nedokázal – remíza. Ondra vyměnil střelce a přes vynalézavou obranu nakonec prohrál. Tobík v komplikované pozici nehrál dost energicky a nakonec prohrál. Honza nakonec bez důkladného propočtu se nebránil přesně a musel sklonit svého krále. Ondra celou partii umně zvyšoval tlak, ale na konci se mu před oči vloudila fata morgana a dokonce prohrál.  Matyáš dotáhl vše do zdárného konce, ale celkový výsledek 1,5 – 4,5 je prohra týmu.

V odpoledním kole jsme hráli s družstvem Kuřim B. Zápas probíhal celkem v pohodě. Převaha na všech šachovnicích se začala projevovat pomalu, ale jistě. David, Ondra a Tobík s přehledem vyhráli. Honza si nebyl jistý v lepší věžovce, tak jistil zápasovou výhru remízou. Ondra dotáhl své snažení taky úspěšně. Matyáš sehrál partii pěkně. Chtěl hrát už za rozhodnutého stavu horší koncovku. Vybojoval z ní lepší, pak zase prohranou a nakonec jasnou remízu. Bohužel nevěděl, že to je remíza a nenašel správné pokračování a prohrál a výsledek byl 4,5-1,5.

V C družstvu se mísí zkušenost a bojovnost mládí. Věřím, že v dalších zápasech přidají nováčci více klidu a rozvahy a budeme stíhat zatím vedoucí týmy soutěže.

Kapitán družstva Zdeněk Holeksa