Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1. liga dorostu - komentář trenéra

V sobotu 3. prosince pokračovala dalšími dvěma koly 1. liga dorostu. Naše družstva nastoupila proti sobě ke vzájemnému zápasu a proti týmu Interchess Frýde-Místek. Utkání skončila s následujícími výsledky: BŠŠ "B" - BŠŠ "D" 5-1, BŠŠ "C" - Interchess FM 1,5-4,5, BŠŠ "D" - BŠŠ "C" 3,5-2,5 a Interchess FM - BŠŠ "B" 3-3.

 

Výkon našich šachistů zhodnotil trenér Zdeněk Holeksa.

Komentáře

V sobotu se hrály další dvě kola 1. Ligy mládeže D. Sraz pro naše tři družstva byl společný v Středisku volného času klíč. Čtvrtým družstev byli konkurenti z Interchessu. Družstvo B se mělo odpoledne utkat o první místo v tabulce právě s Interchessem. Družstva C a D měli bojovat o první body do tabulky. Ráno družstvo C poměrně hladce prohrálo s Interchessem, kdy po výborném výkonu vyhrál Peťa Lanča a remízu přidal po korektním výkonu Míša Gřes. V souboji Béčka s Déčkem přidal čestný úspěch Déčka Dominik Musial. Tedy Céčko bohužel znova nebodovalo a odpolední souboj s Déčkem byl soubojem o první body. Tento boj dopadl naprosto nečekaně a výhru slavilo Déčko. Což znamená, že boj o záchranu se bude týkat obou družstev a bude to přetěžká zkouška v posledních šesti kolech.

To boj o postup v podání Béčka byl poněkud zajímavější. Lucin černými bojoval o další překvapení na úkor jasného favorita. Kristýnka se do toho pustila s vervou. Marek to trochu přehnal s bohorovností a musel se věnovat obraně. David se vyvalil na soupeře. Peťa chtěl zobnout pěšce a Adam sbalil kufr a šel na krále. V dalším průběhu to bylo velké drama. První to Kika přehnala s dravostí a přehlédla mat. Poté se štěstím dovedl Peťa partii do remízy. Marek byl zvěčněn. David soupeře přejel jak válec a Adam zatlačil soupeře časem a ten udělal hrubku a Lucin po 4 hodinách tuhého boje musel kapitulovat. Celkově tedy 3-3 a boj o první místo zatím rozhoduje skóre.

Celý sobotní den mě poněkud rozzlobil. Přístup některých hráčů byl velice špatný. Všichni děláme chyby a je to přirozené a zcela normální. Hrubých chyb bylo vidět v jednotlivých partiích tentokráte příliš mnoho. Pro mě je ale tisíckrát horší přístup některých hráčů k pojmu týmový výkon. Nebudu tentokráte adresný, ale někteří to poznají na nominaci na příští zápasy.

Je třeba pochválit Déčko. Protože tento tým má sbírat zkušenosti a jednotlivé individuální body získané v každém zápase jsou výborné a týmové body jsem neočekával, ale je vidět, že naši mladí umí vystrčit růžky. Céčko bude muset vylepšit docházku, a proto si základní sestava do svých kalendářů povinně zaznamená, že 21. ledna a 22. a 23. dubna prostě hrají za každou cenu zápasy 1. ligy mládeže, protože sestup by byl velkou ostudou.

Zdeněk Holeksa