Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1. liga dorostu - komentář trenéra

V sobotu 28. listopadu pokračovala dalšími dvěma koly 1. liga dorostu. Obě naše družstva sehrála ve Vsetíně zápasy s místní Zbrojovkou a Sokolem Hošťálková. Utkání skončila s následujícími výsledky: Hošťálková - BŠŠ "B" 3,5:2,5; Vsetín - BŠŠ "C" 3:3; BŠŠ "B" - Vsetín 4:2; BŠŠ "C" - Hošťálková 1,5:4,5

 

Výkon našich šachistů zhodnotil trenér Zdeněk Holeksa.

Komentáře

V sobotu jsme vyrazili na dva zápasy první ligy mládeže východ do Vsetína, kde jsme se utkali o body s domácím týmem a vedoucím týmem soutěže z Hošťálkové.  Tým B odehrál dva zápasy v této sestavě: Jan Chlebek, Petr Gnojek, Tobiáš Krejčok, Kristýna Laurincová, Richard Stalmach a Lucian Vantuch. Tým C nastoupil v základní sestavě: Radek Halamíček, David Mavrev, Daniel Židek, Lukáš Odstrčil, Petr David Lanča a Filip Haška.

Před cestou jsem měl obavy o cestu, ale ta byla bezproblémová. I přes mráz bylo vše v pořádku a dorazili jsme v čas.

K prvnímu zápasu B tým nastoupil proti Hošťálkové, který mohl rozhodnout souboj o postup.  Soupeři nastoupili v silné sestavě s jedním náhradníkem. Po pátečních přípravách jsem byl zvědavý, jak si je hráči zapamatovali a jak jich v zápasech využijí. Soupeři se většinou rozhodli pro jiná zahájení, která nehrají tak často. Honza po dlouhé herní přestávce hned měl silného soupeře, ale přistoupil k tomu jako vždy. Bez bázně a hany se rozhodl soupeře zničit rychlým a prudkým útokem založeným na oběti pěšce. Soupeř ji nesmyslně přijal a pak se zapletl do udržení materiální výhody, až kombinace skončila Honzovým ziskem kvality a bylo hotovo. Peťa se snažil dodržet přípravu, ale v nuancích pořadí tahů se nedokázal dostat do připravené pozice a začal tvořit. Po chybách soupeře získal 2 pěšce. Pro rozpletení svých figur obětoval špatně koně a i přes 4 pěšce za něj byly černé figury výrazně lepší a Petr musel kapitulovat. Pravděpodobně se dostal do horší pozice. Tobiáš si prostě hraje svoje a někdy mu to vyjde a někdy. Soupeř se zhlédl v kombinaci, která byla zcela nesmyslná, Což dovedlo Tobiáše do jasně vyhrané pozice. Dobíral figuru a měl 2 možnosti, jak ji vzít. Bohužel si vybral špatnou a ztratil dámu. I tak měl 3 pěšce a 2 věže za dámu, ale znervózněl po této chybě a během 4 tahů ztratil 3 pěšce a vzdal se. Kristýnka rozehrála partii opatrně a soupeřka ji donutila ke kombinaci, kdy získala figuru. Pak ještě obětovala kvalitu za udržení krále v centru. To, ale Kristýnka vyřešila a i přes ztrátu figurky. Dotáhla materiální výhodu do cíle. Ríša odehrál partii s klasickým jeho plánem a soupeř vystihl záludnosti pozice a mohl obětovat a zaútočit na krále. To se sice nestalo, ale ani tak král po rošádě nebyl úplně v klidu. Mohl dostat mat. Nedostal a partie došla do věžové koncovky, kde měl Ríša pěšce méně. Soupeř, ale pokračoval v neproměňování šancí a Ríša inkasoval půl bod. Lucian rozehrál anti-angličana správně, útok rozjel správně, ale potom se do toho zapletl a zapomněl na protišance soupeře a dostal zbytečný mat. Zápas tedy po Tobiášově kolapsu skončil 2,5-3,5.

C tým proti Vsetínu rozehrál vše v pořádku. Bohužel Radek nerozehrál přesně a další boj nevedl příliš dobře a rychle prohrál. David rozehrál partii agresivně, ale jak je jeho zvykem, prošel kolem několika drtivých úderů. Nakonec získal kvalitu a chtělo to jen pohlídat neposednou kobylku soupeře, což se nepovedlo. Danek v klidu rozjel partii. Dostal se pod tlak, aby soupeře dostal do pro něj lepší koncovky, kterou teda za přispění soupeře vyhrál. Hra na remízu v lepší pozici mě malinko znepokojil. Lukáš rozehrál zahájení po svém. Přesto dostal lepší pozici, ale tu pokazil. Petr ztratil figurku jak malý kluk. Naštěstí na druhé straně opravdu malý kluk seděl, a proto dostal ještě šanci a po 3 hodinách svou chybu napravil. Filip dokázal získat rychle figuru a pak ji i rychle realizoval. Zápas po Davidově chybě skončil remízou.

Po obědě jsme si soupeře vyměnili. B tým nastoupil na Vsetín. Honza nabuzen vítězstvím rozjel hazardní pokračování a po měkké reakci soupeři dokázal partii dovézt do koncovky, která byla remízová. Petr se na soupeře vrhl a trpělivou hrou získal výhodu, pak pěšce nakonec figuru. Tobiáš na svůj nezdar z rána odpověděl rychlou a svižnou, útočnou partií, kterou dotáhl do matu. Kristýnka nevybrala nejlepší pokračování, ale stačilo to k zisku výhody. Realizace byla do koncovky dobrá, pak už to postrádalo tah na branku a remíza ji stačila. Richard nehrál nejlépe, ale stačilo to na soupeřku. Bohužel základní chyba nechat si zapnutý telefon mu přisoudila nulu. Lucin odehrál druhou partii si myslím podstatně slaběji než ráno, ale soupeř zahrál více chyb a proto Lucin dal mat.

Zápas o první místo tabulky zodpovědně vzalo bohužel družstvo soupeře. Radek stejnou partii odehrál se soupeřem před měsícem, ale na rozdíl od něj svůj postup nevylepšil a tak výsledek byl očekávaný. David hrál celý víkend, ale touha vyhrát ho připravila o klid a přílišný tah na branku nebyl na konci objektivně správný a nakonec prohrál, kdyby ho podrželi spoluhráči, tak remízou mohl jistit zápasové body. Danek odehrál podle přípravy a partie se vyvíjela skvěle. Získal kvalitu a musel vydržet malý tlak soupeře. Bohužel se mu to nepovedlo. Lukáš získal, ztratil a zase získal kvalitu a vyhrál. Hororová partie, jak pro trenéra, tak pro spoluhráče, která dobře dopadla. Petr odehrál v tomto nedůležitějším zápas svou nejhorší partii, dovolil bych si říct, za poslední rok. Bez odporu prohrál. Filip získal dvě figury za věž, ale její realizace byla špatná a asi oběť figury za projíti do dámy měla vážné chyby v propočtu. Což znamenalo jen remízu. Po promarněných šancích Dana a Filipa už nic nezměnil ani Davidův risk. Zápas skončil 1,5-4,5.

O uplynulém víkendu bych zhodnotil výkony hráčů ve třech kategoriích. Zlepšit výkon by potřebovali Radek, Petr David, Richard a Lucian. Průměrně odehráli zápasy David, Lukáš, Filip, Kristýnka, Richard. Překvapili či odvedli vysoký standart tito borci. Honza, Petr, a Tobiáš.

Bohužel bodově slabší víkend odsunul naše družstva na třetí a čtvrtou pozici a postupové ambice jsou silně narušeny. Uvidíme, jak se bude soutěž vyvíjet na dále.

Poučení pro rodiče: Pokud máte strach, že se vám dítě neozývá, volejte nejdříve garantovi.

Zdeněk Holeksa