Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1. liga dorostu - komentář trenérů

Ve dnech 20. - 21. června byla dohrána poslední kola 1. ligy mládeže, ve které byla naše šachová škola zastoupena hned třemi družstvy. Jak již víte, družstvo BŠŠ "B" obsadilo pěkné třetí místo, družstvo BŠŠ "C" skončilo na deváté a konečně družstvo BŠŠ "D" na dvanácté pozici.

Pojďme se nyní ohlédnout za výkony našich hráčů spolu s trenéry Jakubem Rabatinem, Zdeňkem Holeksou a Lukášem Weissmannem.

Komentáře

O víkendu 20. - 21. června jsme se vypravili do Krnova odehrát závěrečná čtyři utkání první ligy mládeže. Atmosféru finále si letos mohly vychutnat až tři družstva Beskydské šachové školy. Byli jsme moc rádi, že se tato dohrávka mohla uskutečnit v Krnově za dobrých podmínek. Vše bylo na jednom místě. Bydleli jsme i hráli na internátu střední automobilní, nemuseli jsme tudíž ve špatném počasí nikam přecházet ani dojíždět. Mrzí nás pouze to, že pořadatelé nebyli schopni zajistit žádné medaile ani ceny.

Za družstvo „B“ nastupoval na první šachovnici Matyáš Paseka. Prodal své šachové kvality a svým skvělým výkonem výrazně přispěl k celkovému úspěchu. 6 bodů ze 6 mluví za vše.

Druhou desku hájil Denis Lička. Ve většině partiích měl problémy s časem, a i když se dostal do dobré pozice, koncovky partií nezvládal dohrát a často chyboval. Z celkového počtu 11 partií uhrál přesně polovinu.

Na třetí nás reprezentoval Martin Vašínek. Bojoval, jak jen mohl, ale na více to bohužel nestačilo. V jedné partii prohrál kvůli tomu, že přehlédl důležitý taktický motiv, jinak byl nezlomný.

Na čtvrté nastupovala Pavlínka Dudová. Pavlínka odehrála všech 11 zápasů, což svědčí o tom, že pokud má příležitost hrát, tak moc ráda nastoupí. O víkendu se jí dařilo jen v neděli. Sobotní partie byly pravým opakem nedělní parády. Z celkových 11 uhrála 7 bodů, což je obdivuhodné.

Od Adama Gebauera jsem na páté šachovnici čekal jasnou dominanci. Ne vždy se mu ale podařilo přehrát slabší soupeře. Adam nemá moc velkou herní praxi, snažil se ale na maximum. Za celou sezónu odehrál 7 zápasů a vybojoval 5 bodů.

Tobias Milek byl podle soupisky až 6. náhradník, přesto odehrál více než polovinu zápasů. Pořád je ještě hodně mladý. Z jeho výkonu jsem trochu zklamaný, ale věřím, že si z této soutěže odnese spoustu zkušeností.

Celkově se nám podařilo vyhrát tři zápasy ze čtyř a upevnili jsme si medailovou pozici, o kterou jsme celou sezónu bojovali. Na finále chyběli, ale přesto si zaslouží poděkování. Lucian Vantuch a David Mavrev odehráli dobrou sezónu. Bodovali takřka pravidelně. Bertík se finále účastnit nemohl, přesto v průběhu sezónu přispěl cennými body. Ondra Šigut a Štěpán Pekara nastoupili ke dvěma zápasům a přispěli jedním bodem.

Všem hráčům děkuji za reprezentaci Beskydské šachové školy a Frýdku-Místku a těším se na další sezónu.

Jakub Rabatin


Družstvo „C“ hrálo ve finále v této sestavě: Patrik Šebena, Ondřej Matusík, Kateřina Fárková, Hynek Létal, Vojtěch Fárek a Ludmila Lacková. Na závěr nás čekaly těžké zápasy s dvěma týmy, které bojovaly o stupně vítězů a dva zápasy s přímými konkurenty v boji o záchranu.

Hned na úvod nás čekal asi nejslabší ze čtyř soupeřů tým Grygova. Zápas byl napínavý až do poslední sekundy. Svou rychlou hrou zapříčinil Hynek vedení 1:0 pro náš tým a psychologická výhoda byla na naší straně. Bohužel si Lída nepohlídala bod f7 a bylo rychle vyrovnáno. V dalším průběhu se Kačce s Vojtou nepovedlo udržet na uzdě soupeře. Kontroval výborným výkonem Ondra. Rozhodovala velice zajímavá partie na první desce, kde Patrik vynalézavým způsobem tlačil na soupeřku, ale s ubývajícím časem mu chyběl klid, a dokonce v remízové pozici prohrál na čas. Prohra 2:4 nás moc mrzela.

V druhém zápase jsme hráli s pozdějším vítězem soutěže. Čestný bod uhrála odvážnou hrou Lída. Zbytek týmu neměl moc šancí a zaslouženě jsme prohráli 1:5.

Do posledního dne jsme nastupovali s vědomím, že přímý souboj v posledním kole rozhodne o našem setrvání v soutěži. Na rozehrání jsme měli domácí Krnov usilující o druhé místo. Začátek zápasu vypadal nadějně, ale postupem času se naše pozice začaly zhoršovat. Na předních třech deskách jsme sice soupeře jasně přehráli a vydolovali dva body, a to mohlo být ještě lepší, ale vzadu jsme dostali na zadek, a tak zápas skončil znovu 2:4.

Poslední zápas o všechno s TJ Ostrava byl přímým soubojem o záchranu a v případě vítězství bychom si zachovali prvoligovou příslušnost. Soupeř na finále přijel v nejsilnější sestavě, a proto byl favoritem. Bohužel důležitost tohoto zápasu nepochopil Hynek a přes jasné taktické pokyny zdržovat a trápit unaveného soupeře dohrál jako první a bez větší bojovnosti. Lída sice nedala svou kůži zadarmo, ale její soupeř byl nad její síly. Výborně zahrála Kačka a snížila na 1:2, ale Patrikův soupeř byl přece jenom jiná třída a přes statečný odpor se Patrikovi zázrak nepovedl za stavu 1:3 už bylo o sestupu rozhodnuto, a tak Ondra s Vojtou dostali povolení remizovat. Nepovedlo se jim překlopit své pozice ve svůj prospěch, a tak po třetí porážce 2:4 se loučíme pro příští sezónu s 1. ligou.

Patrik si svoje odehrál a se silnějšími hráči ukázal slušný potenciál. Ondra udělal během roku kus práce a jeho kvality byly vidět. Kačka dlouhé partie nehraj, a tak s každým tahem bylo vidět, že si věří víc a víc. Její nedělní výkon proti zkušeným borcům je ukázkou, že je velká škoda jejího talentu. Hynek je stále mladý a nadějný šachista. Z jeho výkonu převažuje zklamání, ale zase je to zkušenost, která ho může nasměrovat správným směrem. U Vojty, byť jeho herní praxe je téměř nulová, bylo vidět, že je týmový hráč. Prohry kousal těžce a bojoval do vyčerpání všech sil, šachových, psychických i fyzických. Poslední do party byla Lída, která ukázala obrovský potenciál, ale zatím její výkon srážely velké chybky, které se tréninkem rychle odstraní a potom to bude jízda.   

Zdeněk Holeksa


Družstvo „D“ opět vyrazilo sbírat zkušenosti a musím říct, že své soupeře řádně potrápilo. Všechny zápasy byly vyrovnané a rozhodovalo se po více, než 3 hodinách hry, kdy se projevily větší zkušenosti soupeřů. Získali jsme další bod do tabulky s Grygovem. Soupeř uhájil remízu s velkou dávkou štěstí. První šachovnici hájil Petr David Lanča a měl to opravdu velice složité. Nastupoval proti mnohem silnějším soupeřům. Petr svou houževnatou a trpělivou hrou přispěl jednou remízou. Na druhé šachovnici hrál Matyáš Trojan, který se stal během ligy největší oporou týmu. Prokázal velký výkonnostní růst a zaznamenal dalších 2.5 bodu. Za celou sezonu přispěl osmi body! Denisa Bartečková se na 3. šachovnici trápila. Druhý den nedotáhla dvě vyhrané partie a proto přispěla 0,5 bodem. Na čtvrté šachovnici nastoupila Sofie Tichá. Byla u ní vidět velká snaha, dlouho se držela, ale bohužel v rozhodujících chvílích se nevyhnula chybám. Valérie Bartečková na 5. šachovnici podala bojovný výkon. Hned v prvním kole udržela remízu v páté hodině hry. Přispěla 2 body a výsledek mohl být podle průběhu partií ještě lepší. Na šesté šachovnici bojovala Valinka Tichá. Musím říct, že hrála pomalu, rozvážně a velmi pěkně. Připsala 1 bod v partii, kdy soupeře připravila o věž. Družstvo D sice skončilo v tabulce na 12. místě se 2 body, ale nasbíralo spoustu zkušeností proti mnohem starším soupeřům. My se vrátíme smiley

Lukáš Weissmann