Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1. liga dorostu - komentář Jakuba Rabatina

V neděli 22. dubna byla v Krnově ukončena 1. liga dorostu. Družstvo Beskydské šachové školy zabojovalo a díky 1. místu si zajistilo postup do Extraligy. O úspěch frýdecko-místeckého šachu se během sezóny zasloužili Petr Gnojek, Adam Frank, Lucian Vantuch, Tobiáš Krejčok, Daniel Židek, Radek Halamíček, Matyáš Paseka, Filip Walek, Lukáš Odstrčil a Pavlína Dudová.

Hodnocení finálového víkendu z pera Jakuba Rabatina si můžete přečíst v komentáři pod článkem.

 

                             

                                       

Komentáře

O víkendu jsme v Krnově odehráli čtyři závěrečná utkání této soutěže. Naše sestava byla tato: Petr Gnojek, Adam Frank, Lucian Vantuch, Daniel Židek, Matyáš Paseka a Filip Walek.

Přijeli jsme jako průběžně vedoucí tým soutěže a našim cílem bylo první příčku udržet a zajistit si tak postup do extraligy dorostu. Postupně nás čekaly nás celky ŠK Zlín, Šachy Hošťálková, Lokomotiva Brno "A" a Lokomotiva Brno "B".

První zápas probíhal podle plánu. Naši hráči se hned po zahájení dostali do příjemných pozic a postupně soupeře tlačili. Jako první vyhrál Danek, když partii zakončil nelítostným útokem na krále. O chvíli později své partie dovedli do vítězného konce také Lucian a Adam. Matymu se podařilo ubránit věžovou koncovku s dvěma pěsci méně. Dohrávali Petr a Filip. Petr svého soupeře přehrál v jezdcové koncovce a přidal další bod. Filip dal svému soupeři mat pěšcem. Vyhráli jsme přesvědčivě. Před dalším zápasem jsme měli asi hodinku čas zajít si na oběd a trochu vydechnout.

Do druhého utkání jsme nastoupili se stavem 2:0 v náš prospěch, protože soupeři přijeli pouze ve čtyřech hráčích. Zápas měl podobný průběh jako v předchozím kole. Po hodině a půl už bylo jasno a připsali jsme si další jasnou výhru poměrem 5,5: 0,5. Naši hráči tak mohli šetřit síly do nedělních zápasů.

Do nejdůležitějšího zápasu této sezóny s Lokomotivou Brnem "A" jsme vstupovali s dobrou náladou a chutí zvítězit. Matematika byla zcela jasná. Pokud vyhrajeme, jsme první a ani případné zaváhání v posledním kole nás nemůže odsunout z prvního místa. Průběh zápasu byl velmi napínavý . Petr obětoval tři pěšce za doslova brutální útok na krále. Adam se dostal do vyrovnané pozice. Lucian rozehrál partii velmi aktivně a dostal trochu lepší pozici. Danek zapoměl vložit jeden tah z přípravy a dostal se pod tlak. Matyáš začal aktivitu na dámském křídle. Filip rozehrál všechny své figury a připravoval útok na krále. Adam se mezitím dostal pod tlak a byl vynucený odevzdat dva pěšce. Lucian také ztratil pěšce, ale pozici měl stále aktivní, převedl figury na křídlo s plánem útočit na krále. Danek také něco odevzdal a byl nucen bránit horší pozici. Matyáš našel protihru spojenou s útokem na krále. Filip vyměnil několik figur a ztratil výhodu. Začal jsem být mírně nervózní. Uklidnit mě dokázal Petr, který soupeře doslova zničil a přinesl první důležitý bod. Matyho soupeř se nedokázal ubránit útoku a slavili jsme druhý bod. Po chvíli své pozice neudrželi Adam a Danek. Lucian naopak dovedl partii po chybách soupeřky do vítězství skvělým tahem na krále. Stav 3:2 zajišťoval remízu, která nám stačila k průběžnému prvenství. Filip dohrával dámskou koncovku s dvěma pěšci méně, kterou nakonec neubránil. Podařilo se nám otočil průběh zápasu a s konečným skórem 3:3 jsme spokojení. Poslední zápas je v našich rukou.

Závěrečné klání bylo opět napínavé. Petr se dostal do vyhrané pozice, ale přehlédl protihru soupeře a byl nucen odevzdat kvalitu a poprvé prohrál. Lucian od začátku svého soupeře přehrával a zajistil pro náš tým první bod. Adam získal pohodlnou pozici až soupeřku postupně utlačit. Matyáš přehlédl pěšce a tentokrát věžovou koncovku s pěšci méně neudržel. Filipova partie byla plná taktických úderu a nutila oba hráče k přesnému propočtu. Danek se dostal do vyrovnané koncovky, ale za stavu 2:2 musel pokračovat v hře. Všichni s napětím sledovali vývoj těchto svou partií. Danek v koncovce pokračoval aktivně, počkal si na chybu soupeře a ta přišla. Partii dovedl do vítězství a kluci se začali radovat. Vedeme 3:2 a dohrává Filip. Našel přesné tahy, získal kvalitu a po chvíli se soupeř vzdal. Upravuje skóre na 4:2 a mohli jsme slavit.

Chtěl bych hráčům poděkovat za předvedené výkony, týmovou spolupráci a reprezentaci Beskydké šachové školy. Kromě výše jmenovaných, děkuji také Tobiášovi, Radkovi, Lukášovi a Pavlínce, kteří do posledního čtyřkola sice nezasáhli, ale přesto vybojovali cenné body a také mají podíl na tomto zlatém úspěchu. Všem hráčům gratuluji.

Jakub Rabatin