Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Šachy.cz - Extraliga - závěrečné hodnocení kapitánů

Ve dnech 8. až 10. dubna byla v prostorech Národního domu ve Frýdku-Místku ukončena závěrečným trojkolem Extraliga družstev. Letošní, zcela mimořádný ročník, do kterého se zapojilo 14 družstev, z nichž hned čtyři sestoupila do nižší soutěže, přinesl pro příznivce BŠŠ zcela infarktový závěr, na jehož konci je udržení nejvyšší soutěže pro "A" družstvo a sestup "B" družstva do 1. ligy.

Postřehy od přímých účastníků si můžete přečíst v závěrečném komentáři kapitánů Pavla Benča a Jakuba Rabatina.

 

Komentáře

Ve dnech 8.-10. 4. proběhlo finále Extraligy, kde se na jednom místě, a to v Národním domě ve Frýdku-Místku, sjela všechna družstva. Jelikož jsme předehráli náš vzájemný zápas proti našemu Béčku již dříve, tak jsem hráli dvě utkání až o víkendu. Bylo zřejmé, že to bude boj o holý život, museli jsme bodovat a ani to ještě nezajišťovalo udržení. Musím konstatovat, že to, co jsem zažil v této sezóně, tak vystačí na 15 předchozích. Ať už zmíním Covid, kontumace hráčů v utkání, tak nyní vydání zákazu ruských a běloruských hráčů v naší soutěži, snažíte se dělat vše, ale holt někdy do toho vstoupí cizí síly a nezmůžete nic… Ale kdo mě zná, tak víte, že jsem pozitivní člověk-myslí smiley, tak jsem stále věřil, že jedno družstvo v Extralize zachráníme! Nominoval jsem tedy opět všechny hráče, které jsem mohl, na sobotu Antona, Vojtu, Rafala, Lumíra, Jardu, Standu, Sergeje a Petra. Na nedělní zápas jsem chtěl zamíchat s přípravou soupeře, a proto jsem nominoval Kubu.

Na sobotní zápas nastupujeme proti Turnovu optimisticky, ale po předání soupisek je zřejmé, že to bude složité. Po dvou hodinách hry je zápas vyrovnaný a klíčové je, že se hraje na všech šachovnicích. Pak se nám ale začínají pozice bortit a i tam, kde vidím malou výhodu, tak zanedlouho to míří do remízové pozice, či prohry. Boduje naplno nakonec jen Vojta, remízu přidává Anton a Lumír. Je tak z toho jednoznačná a zasloužená výhra pro soupeře 6:2. S napětím však sledujeme naše Béčko, protože vede 4:2 proti Lysé na Labem a pokud vyhraje, tak je za mě na 90 % zachráněno! Bohužel po další hodině hry neudrží oba hráči své pozice a je to 4:4, jak toto jen dopadne v rámci záchrany týmu…

Jdeme společně na večeři a díváme se na zápas Pardubice-Ostrava Poruba, zde je totiž jediná šance, že pokud Poruba prohraje, tak máme ještě o co hrát. Za stavu 3,5:3,5 se dohrává divoká partie, která se však vyvinula v náš neprospěch a hráč Poruby má jasně vyhranou pozici, tak si říkáme, že již v neděli hrajeme jen o čest. Po večeři nakoukneme, jak se partie vyvíjí a stal se za mě zázrak, partie se otáčí a Pardubice tak vítězí. Je to jako by vás někdo polil „živou vodou“ ani se to nedá popsat, jakou energii nám to vložilo do žil a říkáme si společně, že v neděli budeme hrát tvrdě na vítězství, protože máme o co hrát. Když zvítězíme a Poruba prohraje, nespadneme do 1.ligy…

Tak je tady den D a jdeme proti Lysé bojovat, favorité jsou dle ELO Lysá, ale já věřím našemu mentálnímu nastavení, že je porazíme, protože prostě musíme smiley A po cca 3 hodinách hry se nestačím divit, hrajeme jako vyměnění oproti sobotnímu zápasu. Remizuje Vojta, pak ale přidává vítězství Anton, který soupeře naprosto „zmasakroval“ a další výhry přidávají Lumír (skvělá přípravasmiley) a také Kuba po divoké partii. Vedeme tedy 3,5:0,5 a jdu se podívat co Poruba. A ono světe div se, nevypadá to pro ni moc dobře, naděje tedy žije… My kontrolujeme vítězství po remízách Standy a Rafala, vedeme tedy již 4,5:1,5. A v tom momentu prohrává Poruba 3,5:0,5 a na ostatních šachovnicích já osobně ten bod vidím. My nakonec po remíze Petra vítězíme 5:3 a Poruba prohrává 5,5:2,5 – je to tam, my jsme to DOKÁZALI – I V PŘÍŠTÍM ROCE HRAJEME EXTRALIGU!!!

Když se pak ještě dívám na výsledky, tak tomu nemohu uvěřit, protože odepisovaný Duras Brno dokázal nemožné a porazil vysoko favorita 6:2 a nakonec přeskočil o půl bodu na skóre Porubu, bohužel i jim jsme jejich naděje zmařili my. Takový je holt sport, je to koncovka, kterou nevymyslíš, já jen za sebe můžu říci, že jsem do poslední minuty věřil, že to zvládneme. Obrovský respekt všem hráčům, kteří se na tomto výsledku podíleli.

Také poděkuji celému realizačnímu týmu včele s Petrem, rodičům za výborné občerstvení smiley a fanouškům, že stáli celou sezónu při nás i když jsem někdy dostával zprávy, že se na to „nedá dívat“ smiley. Nyní zbývá poskládat tým na další sezónu společně s naším Béčkem, tak máme s Kubou nad čím přemýšlet, myslím, že to bude skvělý tým!

Pavel Benčo

 


O prodlouženém víkendu 8.-10. dubna se v Národním domě ve Frýdku-Místku sehrálo finálové trojkolo české extraligy. Naše týmy sehrály vzájemný zápas už v minulém roce, měli jsme proto v pátek volno a začínali jsme až v sobotu. Pečlivě jsme vyhlíželi, s jakými hráči soupeři dorazí, protože nás čekaly dva velmi důležité zápasy, ve kterých šlo o všechno. Nejprve proti Lysé nad Labem a poslední kolo proti Turnovu. Na tento víkend jsem nominoval nejsilnější možnou sestavu: Piotr Piesik, Damian Lewtak, Richard Stalmach, Marek Miča, Jakub Rabatin, Adam Frank, Štěpán Patrik, Petr Gnojek a Ondra Nytra. S Patrikem a Ondrou jsme se dohodli, že odehrají jeden zápas a prostřídají se.

V sobotu jsme nastupovali proti Lysé nad Labem, družstvu, které extraligu vyhrálo v sezóně 2018/19. Na závěrečná utkání však přijeli značně oslabeni, a my jsme cítili, že máme velkou šanci uspět. Zápas se od začátku vyvíjel dobře, čekal jsem ale další těsný výsledek. Jako první remizuje Damian, který se necítil po dlouhé cestě moc dobře. Silnějšího soupeře k ničemu nepustil. Další remízu jsem přidal já, Marek a Petr. Partie byly poměrně čisté, bez větších výkyvů. Sice jsem cítil, že stojím trochu lépe, ale bylo velmi těžké realizovat tuto spíše „symbolickou“ výhodu. Stav je vyrovnaný 2:2. Při pohledu na zbývající partie se mi nezdá pozice Adama a Piotra. Blíží se ale časová tíseň a může se stát cokoliv. Ríša po krásné poziční oběti kvality poráží legendu českého šachu, Vlastimila Jansu a zajišťuje tak první cenný bod. Také Ondra pomalu dotahuje partii do vítězného konce a navyšuje vedení na 4:2. V tuto chvíli máme jistou remízu. Adam bohužel promarnil obrovskou šanci na zisk dámy, kterou v časovce přehlédl a přechází do prohrané koncovky. 4:3. Jako poslední bojuje Piotr. Na šachovnici má velmi těžkou koncovku, kterou počítače sice hodnotí jako remízovou, najít ale všechny správné tahy by i pro velmistry bylo obtížné. Piotr nakonec v časovce chybuje, a to znamená výsledek 4:4 a první remízu v této sezóně. Výhra byla kousek, škoda. Snažíme se na tento výsledek rychle zapomenout a připravit se na další zápas proti Turnovu. Tento tým přijel ve velmi silné sestavě, a ještě s extra náhradníky, kteří se během víkendu střídali, proto to byl pro nás trochu oříšek odhadnout přesnou sestavu.

V neděli dopoledne před zápasem jsem byl hodně zvědavý, v jaké sestavě Turnov nastoupí. Musím říct, že i když jsme s touto variantou počítali, i tak jsem byl docela překvapen. Nedělní zápas se naopak moc dobře nevyvíjel. Já jsem pokazil zahájení a ocitl se v pozici, která mi byla nepříjemná, Damian obětoval figuru, za kterou se snažil najít kompenzaci a Ríša ztratil hodně času v zahájení. Další pozice jsem hodnotil jako nejasné. Po pár hodinách hry remizují Marek s Petrem, prohrává Damian a zanedlouho i já, celou partii jsem trpěl. Sehrál jsem jednu z nejhorších partií tohoto ročníku. Líbí se mi pozice Adama, který stojí na výhru. I Piotr se snaží vyhrát, ale nenachází v koncovce žádný způsob, kterým by soupeře přehrál a remizuje. A další remízu připisuje také Patrik. Stav je 2:4 z našeho pohledu. Ocitáme se ve stejné situaci jako naši soupeři ze sobotního kola a doufáme v zázrak. Divokou partii sehrál Ríša, chvilku stál na výhru soupeř, chvilku zase on. Nakonec vznikla věžová koncovka, kde měl Ríša pěšce navíc. Chvilkami tato koncovka vyhraná byla, ale nakonec skončila remízou. Adam také sehrál šílenou partii. Nakonec ji po chybách v časové tísni prohrál. Prohra 5,5:2,5 trochu bolí, na šachovnicích jsme měli nadějné pozice. Během celého zápasu jsme samozřejmě sledovali i vývoj zápasu Áčka. Podařilo se jim dotáhnout do konce to, co jsme začali v sobotu. Výhrou 5:3 nad Lysou a nemalé shodě náhod se nám podařilo společnými silami udržet jeden tým v extralize.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem hráčům za jejich bojovnost a reprezentaci Beskydské šachové školy a Frýdku-Místku. Každý z nás měl své silné i slabé chvilky, celou sezónu jsme ovšem vystupovali jako tým a perfektně se doplňovali. Chtěl bych moc poděkovat nejenom celému realizačnímu týmu, všem našim věrným fanouškům, podporovatelů, ale i těm co nám nevěřili. Výsledky koneckonců mluví za vše. Čtyři výhry a jedna zápasová remíza je velmi slušné vystoupení týmu, který byl považovaný za outsidera celé soutěže. A i když jsme se v soutěži nezachránili, chvilkami jsme v republice způsobili menší zemětřesení. Byla to skvělá jízda a budeme se těšit zase v říjnu v nové sezóně.

Jakub Rabatin