Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Šachy.cz - Extraliga - hodnocení kapitánů

Ve dnech 26. a 27. listopadu pokračovala jedenáctým a dvanáctým kolem Šachy.cz Extraliga družstev. Obě družstva nastoupila proti celkům Slávia Kroměříž a GASCO Pardubice a bilance dvou remíz a dvou proher příliš radosti v boji o záchranu v soutěži nenabídla.

 

Jak hodnotí těžký, ale důležitý soutěžní víkend kapitáni obou družstev Pavel Benčo a Jakub Rabatin?

Komentáře

Ve dnech 26.-27.2. byly odehrány další 2 kola Extraligy, které měly již hodně napovědět o tom, zda budeme bojovat o záchranu nebo už postoupíme do klidnějších vod. Na tento víkend byli nominováni: Anton Korobov, Sergei Azarov, Alexei Fedorov, Vojta Zwardoň, Jarda Bureš, Standa Jasný, Sergej Veselovský a Petr Virostko. Musím říci, že jsem se na tento víkend těšil a věřil, že budeme bodovat! Naši velmistři zůstali po minulých zápasech ve F-M s ohledem na napětí jak na Ukrajině, tak i v Bělorusku. Bohužel ve čtvrtek se spustily události, které nám moc na chuti nepřidali…

Do zápasu proti Kroměříži však vstupujeme s bojovným duchem a všichni hráči jsou připraveni hrát v každé partii na vítězství až do konce a to jsem neměl vůbec tušení, co nás čeká… Po dvou hodinách hry je stále stav 0:0, ale pozice snad již nemohou být ostřejší. Skvělou partii předvádí Anton a Vojta, kontruje však prohrou Alexei a vedeme tedy 2:1, další výhru přidává Sergei a se štěstím také Jarda, naopak prohrává Petr. Vedeme tedy 4:2 a zcela vyhraně stojí Sergej, až si říkám proč se soupeř ještě nevzdá a nejasnou pozici hraje Standa. Tak si říkám, že si z tohoto zápasu musíme odnést 3 body. Avšak když čas plyne a partie nekončí, tak se dostávají hráči do časových tísní a všichni víme, že se pak může stát cokoliv. A bohužel také že ano, Sergej prohrává na čas v pozici, která se jinak již v podstatě prohrát nedá a Standa začíná dohrávat partii pod zcela jiným tlakem. Vznikla zde dámská koncovka, kde má soupeř posledního pěšce a je možné, že bude tato partie trvat ještě hooodně dlouho. Tak i skutečně je, Standa bojuje jako lev a už to vypadá, že remízu uhájí… Bohužel však dostává od soupeře šach, který přehlíží a dá soupeři také šach a soupeř reklamuje, že musí představit dámu, čím partie končí a tím i celý zápas 4:4. Když nad tím tak přemýšlím, tak jsem za 15 let v Extralize nezažil smolnější zápas. No je třeba to rozchodit a jít se připravit na nedělní zápas proti Pardubicím. Nastává změna v sestavě, kde Sergeje střídá Lumír Mrázek.

Po zahájení proti Pardubicím si říkám, že snad se nám ta smůla vrátí třeba v tomto zápase. Je opět vidět, že jsou naši hráči při chuti a chtějí vyhrát v každé partii. Po remízách u Antona a Sergeie prohrává Lumír. Avšak kontrujeme skvělou výhrou Jardy, stav je tedy 2:2. Víkend však nevyšel jak u Standy, tak u Alexeie a když oba prohrávají, tak prohráváme 4:2 a nevypadá to dobře, i když stojíme na obou šachovnicích dobře, do výher je ještě daleko. Avšak bojovný duch nám o tomto víkendu opravdu nechyběl, skvěle vítězí Vojta a také dotahuje krásnou partii do vítězného konce Petr, přidáváme tedy další bod do tabulky za remízu 4:4. Kdyby vyšel sobotní zápas, byl bych nadmíru spokojen, ale je to jen kdyby a na to se historie neptá.

Situace je tedy s ohledem na záchranu velmi vážná, ale věřím, že minimálně jeden tým v Extralize zachráníme!

Na závěr si dovolím okomentovat současnou situaci na Ukrajině, protože máme u nás Antona, který i přesto všechno odvádí skvělé výkony a chtěl bych ho touto cestou podpořit. Občas slyším lidi naříkat, jak se mají špatně a nikdo z nás si nedovede vůbec představit, co musí prožívat Anton, když se v okolí jeho nejbližších střílí a umírají nevinní lidé. I když prožívám frustraci z těchto výsledků, tak mě těší, že můžeme v těchto těžkých dobách podporovat jak Antona, tak i další osoby, které jsou válkou postiženi.

Přeji všem, aby toto brzy skončilo a my se mohli potkat zase za šachovnicí s myšlenkami na krásné varianty, které v nich vidíme…

Pavel Benčo

 


Poslední únorový víkend 26.-27.2. nás čekaly další zápasy české šachové extraligy. Při pohledu na tabulku soutěže se dalo říct, že to byly existenční zápasy. Nominoval jsem proto nejsilnější možnou sestavu: Piotr Piesik, Damian Lewtak, Richard Stalmach, Marek Miča, Jakub Rabatin, Adam Frank, Patrik Štěpán a Petr Gnojek. Jako náhradník byl připraven Ondra Nytra. Na zápasy jsme byli dobře naladěni. Předešlý víkend podali kluci skvělý výkon, a proto jsem věřil, že máme šanci získat body i teď. V sobotu jsme se utkali s GASCO Pardubice a v neděli se Slavia Kroměříž. Hrálo se na již tradičním místě – v penzionu Křivý pes.

V sobotu těsně před zápasem zjišťujeme, že soupeř přijel mírně oslaben. I přesto jejich soupiska obsahovala zvučná jména, která budí respekt, a proto větší šance byly především na zadních šachovnicích. Zápas to byl velmi bojovný, žádná partie neskončila rychlou remízou a hrálo se až do posledních sil. Jako první končí Ríša. Se soupeřem vedl dlouhý teoretický souboj, a i když měl polský velmistr malé šance, nevyužil jich a partie skončila smírem. Po chvilce za mnou přichází Patrik s nabídkou remízy, ale shodli jsme se na tom, že je třeba ještě hrát. Piotr taktéž dostává nabídku remízy, ale i přes můj souhlas remízu přijmout, odmítá a hraje dál. Takhle se bojuje!...zvlášť když proti němu seděl Viktor Láznička (Rating 2631). Po asi další hodince hraní se Piotrovi nakonec nepodařilo získat žádnou převahu a partie končí remízou. Jako další dohrávají Adam a Damian. Adam byl větší část partie pod tlakem a prohrává. Tento víkend se Adamovi bohužel nepovedl. U Damiana vznikla remízová věžová koncovka, ale volí špatný plán a prohrává. Mezitím ještě po šíleném průběhu vyhrává Peťa Gnojek. Stav zápasu je 2:3. Dohrávám já, Patrik a Marek. U Marka vznikla taktéž vyrovnaná věžová koncovka, avšak daleko jednoduší než u Damiana. Patrik získává pěšce a chvíli to vypadá, že vyhraje, ale nakonec se mu nepodařilo realizovat převahu. Moje pozice začíná být tah od tahu horší. Nezvládl jsem práci s časem a po zásluze prohrávám. Výsledek zápasu je 3:5 je spravedlivý.

Daleko důležitější zápas byl v neděli. Ze sobotního zápasu s áčkem vyvázla Kroměříž s obrovským štěstím a čekali jsme tvrdý souboj, protože také Kroměříž potřebovala nutně další body. Rychlou remízou končí partie Damiana, který se necítil příliš dobře. Pozice tentokrát nesedla Ríšovi, který rychle prohrává. Průběh zápasu se pro nás nevyvíjí vůbec dobře, postupně prohrává Peťa, Adam i Marek. Bojovali, ale na zkušenější soupeře nestačili. Piotr se dlouho držel v koncovce, ale soupeř byl nekompromisní. Remízku ještě přidal Patrik. Říká se, že kapitán opouští potápějící se loď jako poslední, a tak to také bylo. V mém případě jsem si ještě zachránil krk pěknou protihrou spojenou s volnými pěšci. K mému údivu jsem zjistil, že pozice byla dokonce chvíli lepší ne-li vyhraná, u partie jsem si však myslel, že bojuju o remízu. I tak jsem s výsledek docela spokojený. Partie to byla velmi zajímavá. Konečný výsledek 1,5:6,5 je potvrzením toho, že nám v zápase nevyšlo vůbec nic.

Na tento víkend nebudeme mít dobré vzpomínky. Je to ale sport, někdy se daří, a někdy zase ne. Zázraky očekávat taky nemůžeme. Jediné je ale jisté, bojovat budeme až do samotného konce. Extraligové finále se všemi družstvy je na programu 8.-10. dubna opět ve Frýdku-Místku, tentokrát ale v hlavním sále Národního domu.

Na závěr chci jako vždy poděkovat celému organizačnímu týmu, hráčům a našim fanouškům za velkou podporu. Přijďte nás podpořit přímo na finále.