Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Šachy.cz - Extraliga - hodnocení kapitánů

Ve dnech 6. a 7. listopadu pokračovala třetím a čtvrtým kolem Šachy.cz Extraliga družstev. Obě družstva nastoupila proti brněnským celkům ŠK Duras BVK Královo Pole a Moravská Slavie Brno a domů odjeli s ne příliš lichotivým skóre 1 výhra a 3 prohry.

 

Jak hodnotí druhý soutěžní víkend kapitáni obou družstev Pavel Benčo a Jakub Rabatin?

Komentáře

Ve dnech 6.-7.11. proběhly další 2 kola Extraligy družstev, tentokráte nás hostily brněnské týmy. Již delší dobu jsem řešil, kdo může z našich zahraničních hráčů nastoupit, bohužel se sešlo více věcí – kolize s jinými turnaji či rakouskou ligou, složité cestování a vystavení víz hráčů z Běloruska a aby toho nebylo málo, tak ještě nemoc jednoho z hráčů. Tak nyní to nebylo moc o nominaci hráčů, ale spíše o tom, kdo ještě na soupisce zbyl J. Tak jsme vyrazili bojovat v sestavě: Sergei Azarov, Vojtěch Zwardoň, Jakub Szotkowski, Jaroslav Bureš, Stanislav Jasný, Sergej Veselovský, Petr Virostko a Zdeněk Holeksa. Bylo mi jasné, že pokud dovezeme jakýkoliv bod, budu to brát za úspěch.

Sobotní zápas proti Morendě nasvědčoval, že to bude vskutku velmi těžké. Nicméně jsme se na soupeře vrhli bez bázně a hany, potěšilo mě v úvodu, že odmítá remízu Sergej a hráči vyslyšeli můj vzkaz, že budeme hrát partie až do konce a rychlé remízy nebereme. Po úvodní prohře Vojty kontruje skvěle Sergei a je to 1:1. Avšak když se dívám na všechny ostatní pozice, vidím, že bude zřejmě o zápase rozhodnuto. Postupem času nás soupeři na více šachovnicích přehrávají a po dalších porážkách u Jardy, Zdeňka, Kuby a Standy je rozhodnuto. Bojovnou partii dotahuje do vítězného konce Sergej – skvělý výsledek. Také jsem velmi potěšen úvodní partií Petra, který patřil v minulosti k velkým oporám A týmu, ještě než jsme hráli Extraligu, byla to tak pro něj premiéra v nejvyšší soutěži a obstál se ctí, soupeř tahal celou partii za kratší konec, ale nic víc, než remízu Petr nevybojoval. Prohráváme tedy 5,5:2,5 a nutno dodat, že zcela zaslouženě. Nezbývá, než fandit B týmu proti Durasu a po napínavém průběhu naše Béčko vítězí 4,5:3,5 – skvělé a nezbývá, než gratulovat. Toto mi vhání do žil nový optimismus a věřím, že budeme v neděli se soupeřem bojovat o další cenné body do tabulky.

V neděli po dobré snídani jsme dobře naladěni a jdeme bojovat, soupeř udělal jen kosmetickou výměnu na osmé šachovnici a já věřím, že to dnes bude lepší výkon, než v sobotním zápase. Zhruba po dvou hodinách remizuje Sergej, pozice se mu nelíbí a musí opakovat tahy. Po zhruba další hodině jsem velmi spokojený, dle mého pohledu stojí výrazně lépe či dokonce na výhru Sergei, Vojta, Standa a Zdeněk, ostatní pozice se mi zdají hratelné. Říkám si, dnes to přeci musí vyjít a někteří hráči potřebují vítězství jako sůl, aby si více věřili. Když se však přijdu podívat na pozice po další cca půlhodině, tak si připadám jako ve špatném filmu a že to snad ani není pravda. Sergei soupeře tlačí, ale ten se nakonec skvěle brání a je z toho remíza – OK, to je v pohodě. Co však není v pohodě je fakt, že po hrubých chybám se otáčí partie u Vojty a Zdeňka, Standa ještě bojuje o vítězství, avšak u ostatních stojíme hůře. Bohužel se už další obrat kupodivu nestane a soupeři své výhody využívají snad ze 100%, prohrává Vojta, Kuba, Jarda a Petr, remizuje Standa a prohráváme 5,5:1,5 – je vymalováno. Nakonec ještě vybojuje remízu Zdeněk a je z toho finálních 6:2 při čtyřech remízách a čtyřech prohrách. Jak to okomentovat, prostě když nevyhrajete ani jednu partii, těžce se vyhrává zápas, velmi mě mrzí náš výkon, minimálně bod jsme na šachovnicích měli a hlavně, v tomto zápase jsme prostě měli bodovat. Beru tento zápas na sebe a musím se hodně zamyslet, koho nominuji na další kola v lednu…

Dělám tímto za letoškem tlustou čáru a věřím, že v příštím roce předvedeme opět výkony, které Beskydské šachové škole přísluší. Děkuji realizačnímu týmu a fanouškům za podporu a zanechejte nám vaši přízeň.

Pavel Benčo

 


Na další extraligový víkend jsme se vydali do Brna, kde nás přivítala dvě domácí družstva Moravská Slavia Brno a Duras Královo Pole. Na tento víkend jsem nominoval sestavu: Piotr Piesik, Damian Lewtak, Richard Stalmach, Marek Miča, Jakub Rabatin, Adam Frank, Petr Gnojek a Ondřej Nytra.

Sobotní utkání jsme začali proti oslabenému Durasu. Extraliga občas koliduje s rakouskou Bundesligou a to byl důvod nepřítomnosti nejsilnějších hráčů domácího celku. Dobře jsme věděli, že máme šanci a můžeme zopakovat úspěch z prvního víkendu.

Jako první dohrál docela Damian. Soupeř neměl nárok na žádnou protihru, a to pro nás znamená první bod. Moc pěkně vyhrává také Adam, ve střední hře obětoval pozičně kvalitu a úžasně soupeře přehrál. Tuto partii doporučuji k přehrání. Zápas se pro nás vyvíjí zatím dobře, akorát Marek s Ondrou stojí hůře. Moje i Ríšova pozice je sice trochu lepší, ale bude to ještě hodně zajímavé. Bohužel prohrává Ondra a soupeři snižují skóre. Po remízách přidávají Piotr a Petr a zanedlouho i já.  Stav je 3,5:2,5 a finišují Ríša s Markem. Marek se snaží ubránit prohranou pozici s pěšcem méně v koncovce. Ríša naopak usiluje o realizaci materiálu, a to se mu po dlouhém boji a chybě soupeře daří. Dohrává Marek, ale nehledě na výsledek jeho partie jsme si zajistili celkové vítězství.

V neděli jsme nastoupili proti favorizované Moravské Slavii Brno, která nechtěla ponechat nic náhodě, a nominovala téměř základní sestavu. Dlouho jsme bojovali, ale nakonec byli soupeři přece jen trochu lepší. I když jsme prohráli, tak bylo velkým pozitivem to, že jsme dokázali udržet remízu na prvních třech šachovnicích s favorizovanými velmistry. Remízu jsem přidal ještě já a Petr, ostatní bohužel na své soupeře nestačili. Tento zápas nám ale zase ukázal, že dokážeme pořádně potrápit i takto zkušená družstva.

Z toho víkendu jsme si tudíž odvezli tři velmi cenné body a budeme bojovat ještě dál. Příští extraligový víkend máme volno a další utkání nás tím pádem čekají na konci ledna na domácí půdě ve Frýdku-Místku v penzionu u Křivého psa. Přijďte nás podpořit.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem hráčům za jejich skvělý týmový výkon, celému realizačnímu týmu, a hlavně našim fanouškům za podporu. Těšíme se na vás opět v novém roce při dalších zápasech extraligy proti sousedům z Ostravy.

Jakub Rabatin