Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Šachy.cz - Extraliga - hodnocení kapitánů

Ve dnech 16. a  17. října byla prvními dvěma koly zahájena šachová Extraliga družstev. Naše dva celky měly výhodu domácího prostředí, ve kterém se na střídačku utkaly s týmy Siesta Labs Unichess a ŠK Dopravní podnik Praha, vždy s bilancí jedna výhra a jedna prohra. V pondělí pak ještě naši hráči usedli k předehrávce vzájemného duelu, který skončil vítězstvím "Áčka" 5,5:2,5.

 

Jak hodnotí vstup do nové sezóny a předvedený výkon kapitáni obou družstev Pavel Benčo a Jakub Rabatin?

Komentáře

Ve dnech 16.-18.10. se po dvouleté přestávce opět rozjela nejvyšší šachová soutěž – Extraliga družstev. Ani nedokážu popsat, jak jsem na tento moment opět těšil, znovu se potkávat s lidmi a probírat dění na 64 polích. Tento pocit ještě umocnil fakt, že se Beskydské šachové škole podařil husarský kousek a to postup B týmu do nejvyšší soutěže. Budu komentovat pouze A družstvo, B ponechám na kapitánovi Kubovi Rabatinovi.

Na první prodlužený víkend (kvůli sehrání vzájemného zápasu s B týmem) byli nominováni: Sergei Azarov, Rafal Antoniewski, Vojtěch Zwardoň, Jakub Szotkowski, Lumír Mrázek, Jaroslav Bureš, Stanislav Jasný a Sergej Veselovský. První víkend jsme hráli v domácím prostředí a myslím, že jsme nastavili laťku hodně vysoko, vytvořili jsme hráčům důstojné prostředí pro jejich hru.

V sobotním zápase jsme přivítali hosty z pražského klubu Siesta Labs Unichess, sestavy byly Elově velmi vyrovnané a předpokládal jsem, že rozhodne maličkost, ani jsem netušil, že to bude jen jedna partie. Netradičně nebudu rozebírat všechny partie, ale popíšu klíčové momenty zápasů. Po dvou hodinách hry se rýsovaly ostré pozice, ale měl jsem pocit, že taháme za delší konec. Po prvních remízách se vyklubala fantastická výhra Vojty s Lukášem Černouškem. Je tedy pravdou, že Vojta, jako supertaktik přehlédl mat, který jsem viděl dokonce i já J, nicméně o pár tahů zakončil partii vítězně, paráda! Na výhru stojí ještě Standa s Pavlem Vávrou. Zanedlouho se ale začínají dít věci, kromě dalších remíz se otáčí partie u Standy a ten doslova bojuje o holý život, jak toto jen dopadne… Po zhruba pěti hodinách hry přichází Standa a říká, remizoval jsem a mě spadnul kámen ze srdce. Nakonec z pozice síly remizuje Sergej Veselovský a my tak vítězíme nejtěsnějším rozdílem 4,5:3,5 a toto hodnotím jako těžce vydřené 3 body.

V neděli nastupujeme proti Dopravnímu podniku Praha, který oproti sobotnímu zápasu posílil hráče na poslední šachovnici. Za zhruba dvě hodiny hry jsou tři rychlé remízy, obecně toto nemám rád, ale když se hráč necítí nebo hodnotí svou pozici špatně, tak to nechávám na jejich uvážení. S dalším vývojem zápasu se však šance na další body více a více vytrácejí. Jako první prohrává Kuba a zanedlouho podléhá také Lumír. Vítězí naštěstí Jarda, avšak tento víkend Standovi nevychází jistě podle jeho představ a prohrává. Nutno říci, že tento zápas jsme zaslouženě prohráli a to 5:3. Po zápase si odnáším, že budu s hráči probírat rychlé remízy, myslím, že bude Extraliga letos velmi vyrovnaná a cítím, že bude třeba bojovat v každé partii v každém kole až do konce…

V pondělí nastupujeme vzájemný zápas proti B týmu. Ten nastupuje výrazně oslaben oproti víkendu a Kuba Rabatin dává šanci zahrát si nejvyšší soutěž mladým talentům. Člověk by si řekl, když vidí na některých šachovnicích rozdíl i +300 Elo bodů, že to bude jednoznačné, avšak opak je pravdou. Již o víkendu ukázali naši talenti, že nasbírali v posledních měsících mnoho zkušeností s kvalitními soupeři a také se propisuje jejich tréninková píle. Šlo vidět, že se talenti na naše hráče výborně připravili a některé pozice se mi po dvou hodinách hry nezdály dobré. Postupně na některých šachovnicích však hráče přehráváme a vítězí postupně Vojta, Sergei, Jarda a s velkým štěstím Lumír, který byl dokonce prohraný. Vedeme tedy 4:0, avšak na ostatních šachovnicích se ještě bojuje. Remizuje Kuba s Petrem Gnojkem, avšak po hrubé chybě prohrává Standa. Vedeme tedy 4,5:1,5. Doslova o život bojuje celou partii Rafal s výborně hrajícím Adamem Frankem. Nakonec vybojuje remízu, ale neodpustím si dodat, že Adam podal skvělý výkon a vyrůstá z něho skvělý extraligový hráč! Nakonec chce vyhrát ještě Sergej s Lucianem Vantuchem, ale ten se houževnatě brání téměř 6 hodin a nakonec remízu vybojuje. Vítězíme tedy 5,5:2,5. Nicméně tento výsledek nevystihuje, jak dobře hrál B tým. Byla to pro nás lekce, že musíme v příštích zápasech přidat a také zároveň skvělá ukázka toho, že naše Béčko se chce udržet a já věřím, že pokud naváže na výkony z prvních kol, tak je to velká šance, držím pěsti!

Na závěr chci poděkovat celému realizačnímu týmu a fanouškům, kteří nás přišli povzbudit ať už osobně, či na dálku a věřím, že za tři týdny se bude opět na co koukat.                            

Pavel Benčo

 


Po delší odmlce je tady opět česká extraliga. Na tento moment jsme těšili celé dva roky. Poprvé v historii frýdecko-místeckého šachu máme totiž v nejvyšší šachové soutěži ne jeden, ale rovnou dva týmy! „B“ týmu se podařilo senzačně vyhrát první ligu a zajistit si tak účast v extralize. Toto družstvo je složeno především z mladých talentovaných hráčů, kteří mají jedinečnou šanci utkat s těmi nejlepšími a nasbírat získat tak velké zkušenosti. 

Na víkendové zápasy jsem nominoval sestavu: Piotr Piesik, Damian Lewtak, Richard Stalmach, Marek Miča, Jakub Rabatin, Adam Frank, Patrik Štěpán a Petr Gnojek.

V sobotním zápase jsme se střetli s Dopravním podnikem Praha, který přijel znatelně oslaben. Sestavy tím pádem byly poměrně vyrovnané a předvídal jsem napínavý souboj, kde půjde o každý půlbod.

Po úvodních hodinách klání jako první zapisují remízu Ríša a Petr. Vývoj je stále poměrně vyrovnaný, ale blížící se časová tíseň může hodně napovědět. Poměrně jednoduše remízují také Piotr s Patrikem, a nakonec také Adam. Stav je zatím smírný 2,5:2,5. Damian brání horší koncovku, Marek má ostrou pozici já se snažím prokazovat techniku v lepší koncovce. Po několika hodinách boje nakonec Damian udržel velmi těžkou koncovku. Marek se dostal do lepší pozice, ale bohužel v časové tísni chybuje a prohrává, a to znamená že prohráváme 3:4 a o výsledku rozhodne moje partie. Po neustálém manévrování figurkami jsem do dopracoval do vyhrané koncovky, ale v časové tísni jsem přehlédl vítězný motiv a také protihru soupeře, musel jsem se tedy spokojit jen s remízou a taky těsnou prohrou 3,5:4,5. Z tohoto výsledku jsem pořád trochu zklamaný, jelikož jsme na většině šachovnicích stáli lépe, ale nepodařilo se nám využít nabídnuté šance. Nezbývá nám nic jiného než zabojovat v neděli.

Siesta Labs Unichess nastupuje ve stejné sestavě jako s áčkem. Po asi 2 hodinách hry dohrávají jako první Patrik a Ríša. Patrikovi se podařilo udržet remízu v horší pozici díky pěkné kombinaci…velmi cenný půlbod, takže super! Ríša naopak kvůli volbě špatného plánu prohrává, což je škoda, protože měl příjemnou pozici. Jako další dohrávají Damian, Petr a Adam. Všichni přidávají alespoň půlbod. Damian a Petr poměrně hladce, Adam po zajímavém průběhu, kde si myslím, že chvíli hrál na výhru. Prohráváme 2:3, já, Marek a Piotr stále hrajeme. Marek se podobně jako já v sobotním zápase ocitl ve vyrovnané koncovce věž+nejstenobarevní střelci. Soupeř mu teda zcela logicky nabídl remízu, Marek ale rychle odmítl a partii nakonec senzačně dovedl do vítězného konce. Zanedlouho vyhrávám i já, tentokrát se mi podařilo realizovat převahu přechodem do vyhrané dámské koncovky. Jako poslední dohrává Piotr. Po většinu partie tahal za kratší konec, ale podařilo se mu udržet remízu v koncovce s pěšcem méně. Sečteno podtrženo vyhráváme 4,5:3,5. Obrali jsme o body jednoho z pravidelných účastníků české extraligy, což je pro nás naprostá senzace!

Následující den v pondělí se konal vzájemný zápas našich týmu, ze kterého nakonec vyšel jako vítěz A tým poměrem 5,5:2,5. Nutno ale podotknout, že naši mladí talenti bojovali do posledních sil a zaslouží si velmi pochvalu nejen za tento zápas, ale za bojovnost během celého „prodlouženého“ víkendu.

Na závěr bych chtěl poděkovat celému realizačnímu týmu a také našim příznivcům. Na další extraligový víkend se vydáme do Brna. Držte nám palce smiley.

Jakub Rabatin