Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Víkendová Extraliga - komentář a fotografie

První dvě kola Extraligy družstev o víkendu 6. - 7. listopadu máme za sebou. Zisk jednoho bodu je trochu za očekáváním a hned na úvod se potvrdilo se, že letošní ročník Extraligy bude nesmírně náročný a každý získaný bod bude velmi cenný. V odkazech se vracíme k jednotlivým utkáním komentářem kapitána týmu Pavla Benča a fotografiemi.

Přečtěte si komentář kapitána družstva Pavla Benča.

Komentáře

V termínu 6. – 7. 11. byly na pořadu víkendu úvodní kola nejvyšší soutěže družstev – Extraligy.  A tým Beskydské šachové školy vycestoval do Ostravy a Zlína, kde se daly očekávat velmi vyrovnané boje. Navíc byly v tomto termínu kolize s některými turnaji, což znamenalo oslabení našeho družstva.

Avšak hrát se musí a my vyrazili v bojovné náladě ukořistit v Ostravě co nejvíce bodů. Po sepsání soupisek bylo kuriózní, že nastoupil Jiří Kočiščák za Ostravu, který působil dříve ve Frýdku-Místku a naopak za nás Vladimír Talla, který hrál za Ostravu. Zápas začal být zanedlouho velmi zajímavý, remizoval Igor Rausis a Rafal Antoniewski. Soupeře tlačili Stanislav Jasný a Vojtěch Rojíček. Hrubou chybu vytvořil Jiří Kočiščák a Tomáš Dvořák ji ihned využil, vedeme tedy průběžně 2:1. Byl jsem tedy prozatím spokojen, ale sám vím, že zápas se hodnotí až po skončení a že to byl zápas s velkým „V“. Po 3h hry začala velká divočina u Tadeáše Kriebla a velké chyby se dopustil Vojtěch Rojíček, který přenechal iniciativu soupeři. Další remízu přidává Sergej Berezjuk, ale bohužel musí kapitulovat Vojtěch Rojíček. Stanislav Jasný se už opticky blíží k výhře, ale soupeř nachází patový motiv a partie končí smírem. Stav je tedy 3:3. Tadeášův soupeř se dopouští chyby a hraje pozici 2 lehkých figur proti dámě. Vladimír Talla však brání horší pozici. Po další hodině zápas končí, Tadeáš vyhrává, Vladimír prohrává a oba týmy se musí smířit s dělbou bodů. Myslím, že diváci museli být na on-line přenosu spokojeni, mě to však málem stálo hospitalizaci s infarktem J.

No nic se nedá dělat, je třeba se připravit na další zápas proti Zlínu. Měníme trošku sestavu, přijíždí Zigurds Lanka, který nahrazuje Tomáše Dvořáka.

Cesta do Zlína proběhla bez komplikací, soupeř nastoupil v téměř kompletní sestavě, což naznačovalo opět velký boj. Po několika minutách bylo na šachovnicích poměrně hodně tahů, což znamenalo dobrou připravenost obou týmů na své soupeře. Většina partií byly po úvodních 2 hodinách vyrovnané a bylo jasné, že rozhodne jedna či dvě partie. Pod tlak se dostal Tadeáš Kriebel, obětoval zajímavě kvalitu a pokračovalo se s nejasnou hrou dále. Za další hodinu byly na světě remízy Rafala Antoniewského, Igora Rausise, Sergeje Berezjuka a Vojtěcha Rojíčka. Velké chyby se dopouští Zigurds Lanka, který měl po zahájení perspektivní pozici. I přes velký odpor soupeři musí zanedlouho kapitulovat. Prohráváme tedy 3:2, přičemž Tadeáš obětoval i druhou kvalitu a snaží se prosadit volné pěšce. Stanislav Jasný hraje vyrovnanou hru a očekává, jak dopadne Tadeášova partie. I přes velké úsilí Tadeáš prohrává a Standa dává partii za remízu. Prohráváme tedy 5:3.

Po tomto víkendu získáváme pouze 1 bod, s čímž nemůžeme být spokojeni. Nicméně také ostatní týmy hodně remizovaly, což ukazuje v tomto ročníku velkou vyrovnanost. Budeme se tedy připravovat na další souboje v prosinci, a já věřím, že síla našeho týmu se ukáže.