V Otevřeném šachovém turnaji zvítězil Karel Kubala

V úterý 12. prosince byl 11. kolem zakončen 25. cyklus "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO, který byl zároveň Okresním přeborem jednotlivců. Odehráno bylo 18 partií, které dotvořily konečné pořadí.

Celkovým vítězem a okresním přeborníkem se stal Karel Kubala následovaný Matyášem Trojanem a Janem Chlebkem. Kategorii hráčů s jednobodovou bonifikací vyhrála Veronika Vančáková, kterou na pomyslné stupně vítězů doprovodili Ludmila Lacková a Hynek Létal. Mezi hráči bez bonifikace stanul v čele Vít Buček, druhý byl Daniel Bělocký a třetí Pavel Carbol. Všem medailistům gratulujeme!

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 12. prosince 2023 bylo na pořadu 25. cyklu Otevřeného šachového turnaje, který byl současně hraný jako okresní přebor jednotlivců pro okres Frýdek-Místek, závěrečné 11. kolo turnaje.

1/2

Opět skvělá účast 36 hráčů znamenala 18 duelů, čímž jsme posunuli dosavadní rekord turnaje na úctyhodných 247 odehraných partií, které byly za dobu tří měsíců konání turnaje započitávány také na FIDE ELO. Mimo některé rekordní nárůsty osobních koeficientů jednotlivých hráčů, je významné zejména to, že již 6 hráčů startujících v turnaji bez svého FIDE ELO, mělo k 1.12. své nové F-ELO a k 1.1.24 zcela jistě k nim přibudou další 2 až 3 hráči !!

Statistikou se budu zřejmě zabývat až v pozdějším komentáři „ohlédnutí za turnajem“, takže nyní k výsledkům z pohledu těch „úspěšných“, kterým se v jednotlivých bonifikačních skupinách podařilo dosáhnout na některou z 15 vypsaných finančních cen.

Zdá se to být neuvěřitelné, ale hlavní organizátor turnaje Karel Kubala se stal již po osmé vítězem turnaje a současně i přeborníkem okresu Frýdek-Místek pro rok 2023! Asi stojí za to okomentovat souvislosti s pořadím hráčů na čelných pozicích turnaje. Asi by nikdo nevsadil ani groš na vítěze turnaje, když hned v prvním kole prohrál s Václavem Vyvialem, který následně zaznamenal pět porážek za sebouL Opačný průběh turnaje byl pro vítěze turnaje K. Kubalu, který naopak v dalších 8 kolech porážel všechny soupeře, kteří mu přišli do cesty, takže 2 kola před koncem měl „komfortní“ náskok dvou bodů nad dalšími pronásledovateli. Ovšem to vítězství nakonec nebylo až tak čisté, když v posledních dvou kolech prohrál s hráčem s aktuálně nejvyšším FELO – Matyášem Trojanem. V tom předposledním kole sice prohrál ve vyloženě vyhrané pozici na čas – ale to „se nepočítá“… Nebo-li Matyáš nakonec při jedné scházející partii se bodově na vítěze sice dotáhnul – ale s horším pomocným hodnocením L Matyášovi Trojanovi tak patří 2. místo v absolutním pořadí. Zde je na místě zmínit, že scházející partie Matyáše byly způsobeny řadou reprezentačních startů, z nichž asi nejvýznamnější byla účast na polofinále MČR juniorů…. Za komentář stojí i 3. místo Jana Chlebka, který již na jaře mohl být vítězem turnaje, ale vynechal poslední kolo?? I nyní při nejvyšším pomocném hodnocení se nezúčastnil předposledního kola – a s bodovým odstupem tak skončil „jen“ na třetím místě… Již dříve jsme psali, že se ukázalo správné, když jsme Serhii Lytviakovi udělili „divokou kartu“ a začlenili ho do nejvyšší bonifikační skupiny. Nakonec byl třetím devítibodovým hráčem – a díky lepšímu pomocnému hodnocení skončil jako čtvrtý, když předčil i Jaromíra Osinu, který ještě před posledním kolem mohl pomýšlet na medailové pozice. Ovšem i v tom je náš užívaný systém velmi spravedlivý, když poslední 2 kola se mezi sebou střetávají jen hráči v každé z bonifikačních skupin jen mezi sebou, aby boj o ceny byl maximálně korektní.

Nějaký komentář by se dal uvést ke každému ze startujících hráčů – ale to by bylo dlouhé pojednání, takže zůstanu s komentářem jen u „medailistů“. Skupina s jednobodovou bonifikací měla již před posledním kolem jasnou vítězku Veroniku Vančákovou, která v konečném pořadí měla před dalšími pronásledovateli o celé 2 body navíc!! Sám se domnívám, že ten náskok nemusel být tak vysoký, pokud by sestry Lackové neuskutečnily dohrávkovou partii po 9. kole mezi sebou a navíc s nerozhodným výsledkem L I tak se dá tato skupina označit za dominantní pro naše talentované dívky. Druhá byla v trojici hráčů se sedmibodovým ziskem díky lepšímu pomocnému hodnocení Ludmila Lacková, na 3. místo se včlenil Hynek Létal a se stejným bodovým ziskem uzavírá pozice ohodnocené finanční cenou Lucie Lacková.

Také o pořadí ve skupině hráčů bez nasazovací bonifikace se rozhodovalo o konečném pořadí díky pomocnému hodnocení. Před posledním kolem byl samostatným lídrem Miroslav Boháč, který v duelu s Vítem Bučkem mu během partie 3x nabízel remízu, kterou náš mladý talent vždy odmítnul! – a také nakonec v partii zvítězil – a díky pomocnému hodnocení se také stal vítězem v této skupině hráčů se 7,5 uhranými body! Možná, že vítězem mohl být i Daniel Bělocký, ale s jednou scházející partií a horším pomocným hodnocením, skončil na druhém místě. Na medailovou pozici se probojoval i Pavel Carbol, který do turnaje vstoupil jako hráč bez FIDE ELO. Díky vyššímu pomocnému hodnocení tak se předřadil na 3. místo před Miroslava Boháče. Navíc díky vynikajícímu výsledku P. Carbola bylo umožněno dalším dvěma hráčům, kteří startovali v turnaji bez osobního FIDE ELO, aby získali dvě z nově vypsaných cen pro hráče startující v turnaji bez F-ELO. Těmi se stali Martin Surma junior s uhranými 5,5 body a Přemysl Bužek s pětibodovým ziskem.

Nejen pro účastníky aktuálního cyklu turnaje, ale i pro další čtenáře tohoto komentáře uvádím, že první kolo 26. cyklu Otevřeného šachového turnaje je naplánováno na úterý 9. ledna 2024. K účasti zveme nejen dosavadní účastníky turnajů, ale také všechny přátele šachové hry… J