Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - výsledky 9. kola

9. kolo již 24. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO se odehrálo v úterý 14. března. Zaznamenali jsme tyto výsledky: J. Chlebek - M. Surma st. 0,5:0,5; J. Osina - M. Trojan 0:1, J. Bjolek - T. Adamec 1:0, H. Létal - M. Boháč 1:0, J. Lavrišin - Konečný J. 1:0, J. Martikán - D. Zmelty 0:1, V. Kaňák - M. Surma ml. 0,5:0,5, Š. Surma - J. Lonská 1:0, M. Mužík - Č. Kalus 1:0, R. Remeš - M. Olšavský 1:0, P. Bužek - R. Remeš 0:1, L. Berka - Z. Kaplanová 0:1.

 

 

Průběžné pořadí: 1. místo Jan Chlebek 2. místo Matyáš Trojan, 3. místo Martin Surma st., kategorii hráčů s 1 bodovou bonifikací vede Hynek Létal, mezi hráči bez bonifikace je v čele Martin Hanzel.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 14.3. bylo na pořadu 24. cyklu Otevřeného šachového turnaje již deváté kolo, takže můžeme říci, že se velmi rychle blížíme do finále. Tentokráte bylo hned více důvodů pro nižší účast hráčů turnaje, z nichž nejvýznamnější jsou paralelně probíhající mistrovství ČR pro věkové kategorie do 10, 12, 14, 16, 18 a 20 zvlášť v kategoriích chlapců a zvlášť jsou skupiny soutěží dívek. Je jistě úctyhodné, že v těchto přeborech Beskydskou šachovou školu reprezentuje hned 25 mládežníků!! Pro Otevřený šachový turnaj je pak vyznamenáním, že 11 z nich jsou aktuálními hráči našeho turnaje a partie v něm odehrané se staly součástí jejich tréninku a přípravy na vrcholné soutěže. Někteří z účastníků již mysleli na eprezentační absenci předem a partii 9. kola mají předehranou. Pro ostatní platí známá možnost dohrávky scházející partie, když jim na to zbývají již jen následující 2 týdny. Dalším pro nás „nej“ je zapojení  dalšího hráče do turnaje až v 9. kole ! Po podzimním vstupu Daniela Bělockého v 8. kole, který ještě stihnul odehrát 6 partií, je tak nyní nastoupivší Radek Remeš s F-ELO 1895 nový rekordman. Uvidíme kolik ještě se podaří jemu odehrát partií ? Pro začátek si dal „simultánku“ na 2 partie a má před sebou ještě tři hrací úterky a nějaké dohrávky může uskutečnit i v jiném termínu – tak uvidíme.

 

Jaké výsledky jsme zaznamenali v 9. kole ?

Chlebek

Surma M. sen.

1/2

 

Kaňák

Surma M. jun.

1/2

Osina

Trojan

0 - 1

 

Surma Š.

Lonská

1 - 0

Bjolek

Adamec

1 - 0

 

Mužík

Kalus

1 - 0

Létal

Boháč

1 - 0

 

Remeš

Olšavský

1 - 0

Lavrišin

Konečný

1 - 0

 

Berka

Kaplanová

0 - 1

Martikán

Zmelty

0 - 1

 

Bužek

Remeš

0 - 1

 

 

 

 

Konečný

Chlebek

0 - 1

 

            Přes početné absence se na startu sešlo 23 hráčů – a opět se bojovalo o každé pole a každého pěšce. K tomu se v minulém týdnu odehrála jedna dohrávková partie mezi Konečným a Chlebkem. Minule jsem zmiňoval, že s blížícím se koncem turnaje nám postupová tabulka krystalizuje ? Zatím se zdá být, že se to týká absolutního vítěze, který sice právě dnes podruhé ztratil půl bodu s Martinem Surmou sen., který se ovšem také v turnaji ukazuje ve skvělé formě. Přes stále scházející jednu partii má vedoucí Jan Chlebek na druhého Matyáše Trojana půlbodový náskok a o další půlku za ním jsou pak M.Surma sen. a Jan Bjolek. Dále se již pořadí rozmělňuje, takže jmenovaná čtveřice jsou aktuální favorité na medailové pozice i na rozdělení cenového fondu. Stále však máme před sebou ještě 2 kola do konce turnaje – a to jsou možné 2 body navíc nebo také nic.

            Z hlediska dramatičnosti bojů o ceny bude asi nejméně zajímavá střední skupina hráčů. Všem pronásledovatelům poněkud unikají Hynek Létal se 7 body a půl bodu zpět Lucie Lacková, když oba mohou svůj bodový zisk ještě navýšit jednou dohrávkovou partií. Až dohrávky scházejících partií ukážou, zda na zbylé hráče zůstane již jen boj o 4. cenu této skupiny, nebo někdo ještě zaútočí i na „medailové“ pozice ?

            V turnaji hráčů bez pomocného nasazovacího koeficientu se všem dost výrazně vzdálil Martin Hanzel, který může ještě bod přidat z dohrávky za scházející partii. Již nyní má však celý bod náskok na druhého Martina Surmu juniora. Dále, i díky možným četným dohrávkám, je pole pronásledovatelů nepřehledné a boje o umístění a rovněž o 4 ceny pro nejlépe umístěné hráče ještě slibuje zajímavé boje… Za zmínku jistě stojí postřeh, že  v této skupině bylo na startu 11 hráčů startujících bez osobního FIDE ELO. Již od 1.3. má své FELO Vít Buček – gratulujeme ! a dalším 3 až 5 hráčům se zřejmě také podaří udělat tento první krůček do „klubu světového šachu“. Sám jsem zvědav kolika hráčům se to již po tomto turnaji podaří ?

Jinak schází hráčům asi 30 zápisů do plného počtu po devíti kolech, což představuje 15 duelů. Je jasné, že ti, co nastoupili do turnaje teprve nedávno, tak již na plný počet partií nedosáhnou. Na druhou stranu mohou být vítanými soupeři pro další hráče…

            Příští úterý je na pořadu třetí a poslední dohrávkový termín, když jakékoli dohrávky se mohou uskutečnit nejpozději do zahájení předposledního (tedy 10. kola), které je na pořadu v úterý 28.3. U hráčů, kteří mohou zasahovat do bojů o ceny, bude vyžadováno dodržování zásady, že dohrávky se uskuteční mezi hráči plus-mínus bod v aktuální postupové tabulce a plus-mínus 3 pozice ze startovní listiny. Pro dohrávky mohou hráči využít možnost našeho turnaje, že si dohrávkovou partii mohou domluvit i mimo hrací úterky a nemusí to ani být na „půdě“ SVČ Klíč.

Po všech dohrávkách před 10. kolem již budou hráči nasazování ve 3 samostatných skupinách podle výchozí bodové bonifikace. Je to osvědčený model, že o 4 finanční ceny v každé z těchto skupin, si to v posledních dvou kolech rozdají jen právě hráči příslušné bonifikační skupiny mezi sebou. Všem účastníkům přeju do závěrečných partií hodně bojového štěstí.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala