Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - výsledky 8. kola

V úterý 7. března bylo odehráno 8. kolo již 24. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky:  J. Osina - O. Šigut 0,5:0,5; M. Trojan - V. Vančáková 1:0; M. Surma st. - H. Létal1:0; K. Kubala - J. Bjolek 0:1; D. Bělocký - Lud. Lacková 0:1; Luc. Lacková - J. Lavrišin 1:0; T. Adamec - J. Martikán 1:0; M. Saforek - J. Kožušník 1:0; K. Václavková - V. Vyvial 0:1; M. Boháč - A. Martikánová 1:0; J. Konečný - V. Kaňák 1:0; F. Kupka - M. Hanzel 0:1; D. Zmelty - M. Mužík 1:0; M. Surma ml. - J. Prusková 1:0; J. Lonská - L. Berka 1:0; Z. Kaplanová - D. L. Růčka 0:1; M. Olšavský - P. Bužek 1:0; J. Prusková - Š. Surma 0:1.

Průběžné pořadí: 1. místo Jaromír Osina, 2. místo Jan Chlebek,, 3. místo Matyáš Trojan,  kategorii hráčů s 1 bodovou bonifikací vede Lucie Lacková, mezi hráči bez bonifikace je v čele Martin Hanzel.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

 

V úterý 7.3. bylo na pořadu 24. cyklu Otevřeného šachového turnaje již osmé kolo. Určitě můžeme být opět hrdí na účast 35 hráčů, kteří navíc stihli odehrát dalších 18 partií.

Jaké výsledky jsme zaznamenali v 8. kole ?

Osina

Šigut

1/2

 

Boháč

Martikánová

1 - 0

Trojan

Vančáková

1 - 0

 

Konečný

Kaňák

1 - 0

Surma M. sen.

Létal

1 - 0

 

Kupka

Hanzel

0 - 1

Kubala

Bjolek

0 - 1

 

Zmelty

Mužík

1 - 0

Bělocký

Lacková Lud.

0 - 1

 

Surma M. jun.

Prusková

1 - 0

Lacková Luc.

Lavrišin

1 - 0

 

Lonská

Berka

1 - 0

Adamec

Martikán

1 - 0

 

Kaplanová

Růčka

0 - 1

Saforek

Kožušník

1 - 0

 

Olšavský

Bužek

1 - 0

Václavková

Vyvial

0 - 1

 

Prusková

Surma Š.

0 - 1

 

Odehrané kolo bylo opět nadmíru bojovné. Tentokrát jasně dominovali vůdci bílých figur se skóre 11 : 6 při pouze jednom nerozhodném výsledku.

Minule jsem zmiňoval, že s blížícím se koncem turnaje nám postupová tabulka krystalizuje? – pro nejvyšší bonifikační skupinu to však už v žádném případě neplatí, kde to naopak je na čele velmi zahuštěné J. V aktuální postupové tabulce máme hned 4 hráče se 7,5 body – Jaromíra Osinu, Jana Chlebka, Jana Trojana a Martina Surmu seniora. Tato vyrovnanost může být zdánlivá, když Jan Chlebek má odehrané o 2 partie méně, ale bude se mu těžko hledat dohrávkový soupeř – snad to vyjde s někým, kdo bude startovat na MČR mládeže? I kdyby J. Chlebek dohrávkami svým soupeřům utekl, tak na tu současnou vedoucí skupinu je dalších 5 hráčů pouze s půlbodovou nebo bodovou ztrátou!

Za vyzvednutí předváděných výkonů zcela jistě zasluhují dosavadní výsledky Lucie Lackové. I s hendikepem o bod nižší nasazovací bonifikace patří mezi hráče s jednobodovou ztrátou na vedoucí čtveřici absolutního pořadí. K tomu je nutné dodat, že jako 22. nasazená již odehrála 5 partií proti hráčům první desítky a z těchto duelů získala 3,5 bodů!! Ve své bonifikační skupině má s půlbodovou ztrátou za sebou dva pronásledovatele Tomáše Adamce a Hynka Létala – i jemu přitom schází na dohraní 1 partie. Objektivně je však nutné zmínit to, že průměrné FELO Hynkových soupeřů je o 110 ELO bodů nižší, nežli průměr soupeřů Lucie. Pole dalších pronásledovatelů je velmi početné a ve zbývajících 3 kolech (u některých rozšířených o možné dohrávky) slibuje ještě napínavý závěr bojů o pořadí hráčů v této skupině.

V nejnižší bonifikační skupině je v tuto chvíli jasný lídr, kterým je Martin Hanzel s bodovým náskokem na své další pronásledovatele. Do rozmezí pouze jediného bodu dále následuje skupina 8 hráčů – a i zde ještě odehraní zbylých partií slibuje dramatický boj o pořadí, když i pro tuto skupinu jsou vypsány 4 finanční ceny.

Příští úterý je na pořadu řádné 9. kolo následované v dalším týdnu posledním dohrávkovým termínem. Tradičně v této fázi turnaje upozorňuji na další ustanovení propozic, že z důvodů korektnosti bojů o ceny jsou dohrávky scházejících partií možné jen do zahájení předposledního, tedy 10. kola. Historie ukazuje, že možnosti dohrávek scházejících partií se s blížícím koncem turnaje zmenšují. Proto hráči, kteří mají nějakou absenci, mohou využít i další možnost našeho turnaje, že si dohrávkovou partii domluví mimo hrací úterky a ta se ani nemusí uskutečnit na „půdě“ SVČ Klíč.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala