Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - výsledky 7. kola

V úterý 28. února bylo odehráno 7. kolo již 24. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: J. Chlebek - M. Trojan 1:0; V. Vančáková - J. Osina 0,5:0,5; Lud. Lacková - O. Šigut 0:1; J. Bjolek - M. Surma st. 0,5:0,5; K. Kubala - T. Adamec 1:0; J. Lavrišin - H. Létal 0:1; V. Kaňák - D. Bělocký 0:1; Luc. Lacková - M. Saforek 0,5:0,5; J. Martikán - V. Buček 1:0; K. Václavková - M. Boháč 0,5:0,5; J. Kožušník - F. Kupka 1:0; K. Tarielasvili - J. Lonská 1:0; M. Surma ml. - L. Berka 1:0; D. L. Růčka - M. Mužík 0:1; V. Vyvial - Č. Kalus 1:0; M. Hanzel - Š. Surma 1:0; A. Martikánová - D. Zmelty 1:0; M. Olšavský - Z. Kaplanová 1:0.

Průběžné pořadí: 1. místo J. Chlebek,  2. místo Jaromír Osina, 3. místo Matyáš Trojan,  kategorii hráčů s 1 bodovou bonifikací vede Hynek Létal, mezi hráči bez bonifikace je v čele Martin Hanzel.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

V úterý 28.2. bylo na pořadu 24. cyklu Otevřeného šachového turnaje již sedmé kolo. Minule se nám startovní pole rozrostlo o jednu hráčku, a i nyní vstupem do turnaje Marka Olšavského jsme se již dostali na 40 hráčů v turnaji, což vyrovnává historicky druhý nejvyšší počet hráčů v našem turnaji!

Pojďme však k aktuálním událostem a výsledkům 7. kola, kde jsme zaznamenali následující výsledky:

Chlebek

Trojan

1 - 0

 

Václavková

Boháč

1/2

Vančáková

Osina

1/2

 

Kožusšník

Kupka

1 - 0

Lacková Lud.

Šigut

0 - 1

 

Tarielasvili

Lonská

1 - 0

Bjolek

Surma M. sen.

1/2

 

Surma M. jun.

Berka

1 - 0

Kubala

Adamec

1 - 0

 

Růčka

Mužík

0 - 1

Lavrišin

Létal

0 - 1

 

Vyvial

Kalus

1 - 0

Kaňák

Bělocký

0 - 1

 

Hanzel

Surma Š

1 - 0

Lacková Luc.

Saforek

1/2

 

Martikánová

Zmelty

1 - 0

Martikán

Buček

1 - 0

 

Olšavský

Kaplanová

1 - 0

 

 

 

 

Prusková

 

1K

 

Pohled na počet odehraných partií je impozantní, i když nám jen ta tabulka odehraných duelů zabere již skoro čtvrtinu stránky smiley Je to samozřejmě velice pozitivní, že ze 40 zapojených hráčů se tentokrát na startu sešlo plných 37 hráčů!! Lichý počet přítomných mne vždy velmi mrzí, protože to vždy musíme někoho z konce tabulky nechat „stát“ – získává sice kontumační bod, ale my chceme, aby se co nejvíce hrálo. Zde zmíním jen něco hodně pozitivního, že po 6. kole byli hned tři hráči, kteří dříve dostali kontumační bod. Všichni tento bod za neodehranou partii nahradili reálnou dohrávkou scházející partie!!

Samozřejmě s blížícím se koncem turnaje nám postupová tabulka „krystalizuje“ a již nyní naznačuje, kdo jsou favority jednotlivých bonifikačních skupin.

Řekl bych, že v absolutním pořadí máme hned tři „štiky v rybníku“ – to je super! Mimořádným osvěžením turnaje je start Jana Chlebka, který v tuto chvíli má hendikep v podobě jedné scházející partie, ale vede v absolutním pořadí turnaj s půlbodovým náskokem na druhého hráče v pořadí ! Tím druhým takto označeným je Jaromír Osina, kterého od další skupiny pronásledovatelů dělí plus půl bodu. Jako třetí velice milé překvapení turnaje je start Veroniky Vančákové, která jako 12. nasazená je aktuálně ve skupině hráčů na 3. až 6. místě, přičemž 5 z dosavadních 7 kol odehrála proti výš nasazeným soupeřům! Do konce turnaje máme odehrát ještě 4 kola, takže se může ještě mnohé změnit, ale přesto výhodu současného náskoku mají zmínění hráči.

Podobně je tomu i ve skupině hráčů zvýhodněných pro nasazování s + jedním bodem. Lídrem se stal Hynek Létal, přestože má hendikep v podobě jedné neodehrané partie? Skvěle si vede i Lucie Lacková, která jako 22. nasazená zaostává za Hynkem jen o půl bodu shodně s Danielem Bělockým ! I zde se pole pronásledovatelů zužuje, ale jak bylo zmíněno výše, tak máme do konce ještě 4 kola – a to se může ještě mnohé změnit…

Zatím pořád je nejméně zajímavá skupina hráčů bez nasazovacího bodu? Této skupině nyní vévodí Martin Hanzel s půlbodovým náskokem na dvojici František Kupka a Vít Buček. V této skupině se nedá říci, že by za nimi byla „tlačenice“ pronásledovatelů?? I tak věřím, že právě v této skupině hráčů se ještě situace zdramatizuje?

Za komentář zcela jistě stojí zveřejnění nových osobních FIDE koeficientů hráčů k 1.3., které jsou již nyní k dispozici na webových stránkách. Není divu, že rekordmany v nárůstu osobních FELO koeficientů jsou již výše komentovaní hráči. Rekordmanem měsíčního nárůstu svého FELO je Matyáš Trojan s +83 ELO body. Již podruhé je druhou nejúspěšnější hráčkou Veronika Vančáková s +48 FELO body! Oproti startovnímu FELO k 1.1.2023 je však nejúspěšnější Lucie Lacková s nárůstem + 131 FELO bodů, následovaná Jaromírem Osinou + 126 a Veronikou Vančákovou +114 FELO bodů! Všem těmto hráčům k jejich výkonnostnímu růstu gratulujeme a jsme přesvědčení, že jejich start v Otevřeném šachovém turnaji má na tom jejich růstu nezanedbatelný podíl. V turnaji máme také několik nově startujících hráčů, kteří nebojují jen o body, ale také o to, aby získali své FIDE ELO. Prvním se stal Vít Buček, který již pro další partie není hráčem bez F-ELO, protože na nové listině se již objevil s hezkým F-ELO 1198 bodů ! – gratulujeme.

 Od 8. kola se také ruší nově zkoušené pravidlo pro prioritní párování hráčů 30+ ve stejných bodových skupinách.

Příští úterý je na pořadu řádné 8. kolo. Tradičně v této fázi turnaje upozorňuji na další ustanovení propozic, že z důvodů korektnosti bojů o ceny jsou dohrávky scházejících partií  možné jen do zahájení předposledního, tedy 10. kola. Historie ukazuje, že možnosti odehraní scházejících partií se s blížícím koncem turnaje zmenšují. Proto hráči, kteří mají nějakou absenci, mohou využít i další možnost našeho turnaje, že si dohrávkovou partii domluví mimo hrací úterky a ta se nemusí uskutečnit na „půdě“ SVČ Klíč.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala