Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - výsledky 1. kola

V úterý 13. září odstartoval již 23. "Otevřený šachový turnaj" se zápočtem na FIDE ELO. Zatím je přihlášeno 23 hráčů a dá se předpokládat, že další se ještě přidají. Zaznamenali jsme tyto výsledky:  M. Trojan - O. Šigut 0,5:0,5, J. Gnojek - M. Surma 1:0, M. Saforek - V. Vyvial 1:0, J. Konečný - J. Osina 1:0, J. Bjolek - Lud. Lacková 1:0, J. Lavrišin - Č. Kalus 1:0, K. Václavková - M. Frank 0:1, T. Adamec - Luc. Lacková 0:1, P. Bužek - M. Boháč 0:1, H. Létal - J. Kožušník 1:0

Přebor je otevřený a tudíž se jej mohou zúčastnit i hráči jiných šachových klubů či hráči "rekreační". Nastoupit do turnaje lze i v dalších kolech. Přijďte si zahrát a zažít příjemnou atmosféru v kruhu šachových přátel!

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

 

Dnes již není pochyb, že jsme úspěšně odstartovali 23. cyklus Otevřeného šachového turnaje, který je současně vyhodnocován jako Okresní přebor jednotlivců okresu Frýdek-Místek. K prvnímu kolu se dostavilo 20 hráčů a dalších 6 je přihlášeno. Z dosavadních zkušeností pak víme, že se do turnaje zapojují hráči i dalších kolech, když navíc mají možnost scházející partie odehrát v náhradních termínech. I když stále nejsme na počtech účastníků doby „předcovidové“, tak se můžeme klidně ještě dostat ke třicítce startujících.

Turnaj při tom počtu hráčů bude dělen na dvě bonifikační skupiny z pohledu FIDE ELO, což umožňuje zejména pro ty silnější hráče absolvovat duely především se sobě rovnými soupeři a těm výkonnostně nižším se nabízí mimo boj o ELO i boj o finanční ceny v jejich bonifikační skupině. Definitivní rozdělení hráčů do bonifikačních skupin bude provedeno až po dohrávkách po třetím kole turnaje.

 

V zahajovacím kole jsme zaznamenali následující výsledky:

Trojan

Šigut

1/2

 

Lavrišin

Kalus

1 : 0

Gnojek

Surma

1 : 0

 

Václavková

Frank

0 : 1

Saforek

Vyvial

1 : 0

 

Adamec

Lacková Luc.

0 : 1

Konečný

Osina

1 : 0

 

Bužek

Boháč

0 : 1

Bjolek

Lackková Lud.

1 : 0

 

Létal

Kožušník

1 : 0

 

Co nám přineslo 1. kolo ?  

Tradičně vysokou bojovnost hráčů, kterou dokládá pouze jeden nerozhodný výsledek. Další komentář si nyní odpustím, když podzimní formu jednotlivých hráčů otestují až duely hráčů s blízkým startovním číslem..  

Vzhledem k otevřenosti soutěže je možné do turnaje vstoupit prakticky kdykoli. Zde upozorňuji, že počáteční absence nejsou nijak významné, protože systém soutěže umožňuje scházející partie dodatečně odehrát (i když to není povinné). V rozpisu hracích termínů jsou 3 dohrávkové termíny, ale scházející partie se dají odehrát i mimo hrací úterky! Organizace soutěže je přizpůsobená jak pracujícím, tak i studentům, či jinak zaneprázdněným osobám, takže začátek kol v 17,30 hodin s maximální délkou partií do 20,30 hodin může vyhovovat snad každému. Mimo zmíněné nasazovací body je turnaj organizován jako dvoukolový, což umožňuje nasazení dvou hráčů proti sobě 2x během turnaje (druhá partie s opačnými barvami figur) - to opět zvyšuje zejména těm výše nasazeným jejich koeficient turnaje.

V příloze na webu je prozatím „provizorní“ tabulka, protože běžný standard všech souborů bude zkompletován také až po dohrávkách po 3. kole, kdy již bývá téměř úplné i startovní pole hráčů a nebude se provádět následné přečíslovávání startovacích čísel vzhledem k nově nastoupivším hráčům. Pro čtenáře neznalé propozic turnaje se může zdát postupová tabulka jako nesmyslná, ale 12 nejvýše nasazených hráčů má již zmíněný +1 nasazovací bod a do 6. kola se hráčům za absenci dává půlbod, aby při nasazování v dalších kolech hráli především s výkonnostně odpovídajícími soupeři.

 

Ještě jednou si tedy dovoluji pozvat další zájemce k účasti v turnaji, který je zcela nenáročný jak časově tak i ekonomicky a hlavně je pořádán pro přátele šachu – tedy i pro vás, kdo jste text dočetli až zde - 2. kolo je na pořadu již příští úterý. Pozvánka samozřejmě platí i pro hráče neregistrované a pro hráče jiných oddílů.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala