Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - vítězi Matyáš Trojan, Hynek Létal a Martin Hanzel

Poslední 11. kolo již 24. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO se odehrálo v úterý 4. dubna. Zaznamenali jsme tyto výsledky: M. Trojan - J. Bjolek 1:0; J. Osina - M. Surma st. 1:0; Lud. Lacková - V. Vančáková 0,5:0,5; K. Kubala - R. Remeš 1:0; J. Konečný - J. Lavrišin 1:0; H. Létal - D. Zmelty 0,5:0,5; T. Adamec - D. Bělocký 1:0; M. Boháč - J. Kožušník 0:1; K. Václavková - J. Martikán 0:1; M. Olšavský - M. Hanzel 0,5:0,5; V. Buček - F. Kupka 1:0; Č. Kalus - Š. Surma 1:0; D. L. Růčka - M. Surma ml. 0:1; J. Prusková - K. Tarielašvili 0,5:0,5.

Z celkového vítězství se raduje Matyáš Trojan, následován druhým Janem Chlebkem a třetím Jaromírem Osinou. Mezi hráči s jednobodovou bonifikací si nejlépe vedli Hynek Létal, Lucie Lacková a Tomáš Adamec a skupinu hráčů bez bonifikace vyhrál Martin Hanzel před Vítem Bučkem a bronzovým Markem Olšavským. Gratulujeme!

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

Tak jsme došli do cíle a v úterý 4.dubna byl završen posledním kolem 24. cyklus Otevřeného šachového turnaje. Určitě se nějakým statistickým rozborem ještě vrátím k turnaji v tradičním komentáři „Ohlédnutí za turnajem“ – dnes je však na pořadu především vyhodnocení vítězů a hráčů na čelním pořadí všech tří bonifikačních skupin, neboli všech tří turnajů, které se do 9. kola hrály se společným nasazováním hráčů „bez rozdílu vah“, ale poslední 2 kola byl již „rozstřel“ jen mezi hráči se stejnou „podporou“ výše pomocných nasazovacích bonifikačních bodů.

Přejděme k výsledkům jednotlivých bonifikačních skupin v posledním kole:

Ač jsme začínali v turnaji s 12 účastníky zvýhodněnými +2 nasazovacími body, tak přistoupením dalších hráčů v průběhu turnaje se jejich počet zvýšil na 15. Později jeden hráč této skupiny předčasně turnaj ukončil. Nutno podotknout, že ze 41 hráčů startovního pole to byl pouze jeden hráč, který turnaj z osobních důvodů nedokončil. Jaké výsledky tedy rozhodly o konečném umístění v absolutním pořadí ?

1 - 0

Podobně jako v podzimním cyklu turnaje se zdálo ještě 2 kola před ukončením turnaje, že Jan Bjolek bude jasným vítězem a pak 2 partie prohrál a vítězství přepustil Ondřejovi Šigutovi, tak podobně se vyvíjel i jarní cyklus turnaje. Vedení v turnaji Jana Chlebka se již zdálo téměř jisté. V 10. kole však podlehnul Matyáši Trojanovi a k poslednímu kolu se z osobních důvodů nemohl dostavit, čehož Matyáš Trojan využil a po vítězství nad Janem Bjolkem se stal absolutním vítězem turnaje – gratulujeme. Doufáme, že Jan Chlebek se zapojí od počátku do podzimního turnaje, neboť do skončeného turnaje nastoupil až ve 4. kole a těch dohrávek sice stihnul hodně a s vysokým bodovým ziskem, takže jistě bude i na podzim velkým favoritem na čelní umístění v turnaji. Přesto je možné konstatovat, že M. Trojan a J. Chlebek hráli něco jako „extraligu“, když dalším pronásledovatelům nadělili poměrně jasný odstup v získaných bodech. O celý další bod zůstal zpět na třetím místě Jaromír Osina. S uznáním je nutné říci, že jeho herní projev se dostává na velmi kvalitní úroveň, což mimo jiné dokládá i fakt, že za 3 měsíce konání našeho turnaje jeho FELO narostlo o úctyhodných +110 bodů a jeho 3. místo je zcela zasloužené! V konečném hodnocení je nutné uvést ještě jméno hráče, který získal finanční cenu za umístění na 4. místě. Na 4. až 6. místě se bodově seřadili hned 3 hráči a je škoda, že vítěz podzimního turnaje se nemohl zúčastnit posledního kola turnaje ? Jen díky lepšímu pomocnému hodnocení se umístil na 4. místě Jan Bjolek, před hodně se zlepšícím Martinem Surmou seniorem a zmíněným Ondřejem Šigutem.

Asi je vhodné ještě zmínit velmi úspěšný start dvou našich mládežnických reprezentantek, když s dalším půlbodovým odstupem se umístily Veronika Vančáková a Ludmila Lacková. Mimochodem zrovna Veronika za 3 měsíce trvání turnaje si připsala na své FELO neuvěřitelných +140 bodů!!

Střední skupina hráčů s jedním pomocným nasazovacím koeficientem zůstala na počátečním stavu 12 hráčů a v závěrečném kole jsme zaznamenali tyto výsledky:

0 - 1

Suverénním vítězem se stal Hynek Létal, který zvítězil s náskokem 1,5 bodu před Lucií Lackovou. Škoda, že právě v termínu posledního kola Lucka onemocněla – jinak se o vítězství poměřili právě oni dva mezi sebou – a pokud by zvítězila Lucie, ta by to byla ona, kdo by si odnesla vavřínový věnec z této skupiny hráčů… Přesto oba zmínění mládežníci předvedli velmi hodnotný výkonnostní skok – a asi se dá i očekávat, že by mohli již v podzimním turnaji se dostat do „elitní“ dvanáctky hráčů??

Následuje skupina 4 hráčů, kteří shodně uhráli 6 bodů, takže rozhodovalo pomocné hodnocení. Po několika nevýrazných startech odvedl velmi dobrý výkon Tomáš Adamec, jehož průměrné FELO soupeřů bylo o více nežli 100 bodů vyšší oproti hráčům se stejným bodovým ziskem – takže zasloužené 3. místo! Jen těsně na pomocné hodnocení skončil na oceněném 4. místě Daniel Bělocký, když bodově stejně za ním se umístili ještě Jan Kožušník a David Zmelty. Zejména u mládežníků očekávám, že do podzimního termínu již budou výkonnostně opět někde mnohem výše a na jejich opětovnou účast v turnaji se těším.

Nejnižší skupina zahrnovala nakonec 14 účastníků, takže se dá říci, že turnajové skupiny byly početně poměrně vyvážené. Zde se o konečném pořadí rozhodlo výsledky těchto duelů:

1K

V této skupině podle mé rétoriky byl „štikou v rybníce“ Marek Olšavský, který však do turnaje nastoupil až v 7. kole. Přestože nakonec stihnul ještě odehrát 9 partií a v posledním kole dle mého názoru měl nakonec blíže k celkovému vítězství (partie s Martinem Hanzelem skončila nerozhodně), tak jeho 3. místo je opravdu velmi slibným vstupem do šachového světa J Vítěznou dvojici však vytvořili dva naši velmi nadějní talenti Martin Hanzel a Vít Buček, když při stejném bodovém zisku rozhodlo o vítězství prvního jmenovaného opět pomocné hodnocení, když síla jeho FELO soupeřů byla v průměru o 53 bodů vyšší. Kvarteto oceněných doplnil Čestmír Kalus, který společně s nováčkem soutěže Martinem Surmou juniorem měli odstup o další bod na 3. místo. Jeho pomocné hodnocení bylo výrazně vyšší, což rozhodlo i o jeho 4. místě v pořadí této skupiny hráčů.

Bez ohledu na individuální výsledky – většinou to byly osobní úspěchy, ale samozřejmě i dílčí výsledková zklamání – pokládám skončený turnaj za jeden z nejzdařilejších a nejúspěšnějších v jeho čtrnáctileté historii!! Za 3 měsíce odehráli zúčastnění hráči 206 partií, přičemž vím jen o jedné tak zvané „velmistrovské remíze“, zatímco ostatní partie se hrály tak říkajíc „na krev“ až do vyčerpání všech možností na šachovnici. Taková bojová atmosféra turnaje je tím největším přínosem pro zúčastněné hráče a je to také vidět na mimořádném výkonnostním růstu většiny zúčastněných. Tyto úvahy však ponechám na příští článek, který bude „Ohlédnutím za turnajem“.

Nejen na současné účastníky, ale i na další příznivce šachové hry se budeme opět těšit v jubilejním 25. cyklu turnaje, jehož první kolo je již naplánováno na úterý 12. září 2023, kde k účasti jste srdečně zváni vy všichni, kdo dočetl tento komentář až do těchto řádků J

Za pořadatelský tandem Karel Kubala a Antonín Surma se na vás všechny těšíme.