Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - dohrávky

V úterý 21. února bylo vyhrazeno druhým dohrávkám již 24. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Zaznamenali jsme tyto výsledky: J. Osina - K. Kubala 1:0; V. Vyvial - J. Chlebek 0:1; Surma M. st. - V. Vančáková 0:1; V. Kaňák - M. Boháč 0,5:0,5; K. Václavková - M. Hanzel 0,5:0,5; F. Kupka - H. Létal 0:1; J. Chlebek - K. Kubala 1:0; D. Bělocký - J. Konečný 0:1; Č. Kalus - J. Lonská 1:0; V. Buček - J. Prusková 1:0; Š. Surma - M. Sturma ml. 0:1; Z. Kaplanová - K. Tarielasvili 0:1.                                   

 

 

 

Průběžné pořadí: 1. místo Matyáš Trojan,  2. místo Jan Chlebek, 3. místo  Martin Surma st.,  kategorii hráčů s jednobodovou bonifikací vede Lucie Lacková, mezi hráči bez bonifikace je v čele František Kupka.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

 

V úterý 21.2. byl na pořadu 24. cyklu Otevřeného šachového turnaje druhý dohrávkový termín. Pokud jsme jako pořadatelé jásali v prvním dohrávkovém termínu, že 14 hráčů se střetlo v sedmi duelech, aby dohnali zmeškané partie, tak tentokrát si počet 12 odehraných partií nic nezadá ani s plnohodnotným hracím termínem!! Pohledem na tabulku lze zjistit, že jen šesti hráčům schází po jedné partii – tedy pouze 3 duely do maximálního počtu možných partií. Toto tvrzení není stoprocentní, protože máme 2 hráče, kterým těch partií schází trochu více… V každém cyklu se nám stane, že některý z hráčů nemůže celý turnaj dokončit. Nyní nám oznámil Michal Štěpán, že z osobních důvodů nebude v turnaji pokračovat. Ovšem proti tomu se nám do turnaje nově zapojila seniorka Zdeňka Kaplanová, která si asi scházející partie nedohraje, ale i tak je vítána, protože si turnaj odzkouší a věříme, že od podzimku se již stane tradiční účastníci.

 

Pojďme však k aktuálním událostem a výsledkům z dohrávek po 6. kole, kde jsme zaznamenali následující výsledky:

 

Osina

Kubala

1 - 0

 

Chlebek

Kubala

1 - 0

Vyvial

Chlebek

0 - 1

 

Bělocký

Konečný

0 - 1

Surma M. sen.

Vančáková

0 - 1

 

Kalus

Lonská

1 - 0

Kaňák

Boháč

1/2

 

Buček

Prusková

1 - 0

Václavková

Hanzel

1/2

 

Surma Š.

Surma M. jun.

0 - 1

Kupka

Létal

0 - 1

 

Kaplanová

Tarielasvili

0 - 1

 

Z výsledků stojí za komentář výsledky Jana Chlebka, který do turnaje vstoupil až ve 4. kole, ale vede si mimořádně dobře, když zatím svým soupeřům povolil jen jednu remízu a i s hendikepem jedné scházející partie se probojoval do čela turnaje spolu s Matyášem Trojanem. S velkým štěstím sice obrátil partii s Karlem Kubalou, ale podstatné jsou výsledky zapsané do tabulky…

Pohled na současnou postupovou tabulku nabízí pohled na mimořádně vyrovnané pole hráčů na čele tabulky. Od zmíněné vedoucí dvojice je hned šestice hráčů v intervalu do mínus jednoho bodu. Za zvláštní pozornost stojí výsledky Veroniky Vančákové. Ona si za leden připsala na své F-ELO  +66 bodů na aktuální hodnotu 1470 ELO bodů. Hned v prvním kole přehrála vítěze podzimního cyklu turnaje Ondřeje Šiguta a nyní si v dohrávce poradila černými i se 4. nasazeným Martinem Surmou starším, přestože jich aktuálně dělí 233 ELO bodů!! Již nyní je možné o ní říci, že je velmi příjemným překvapením v turnaji a podle mé rétoriky je nyní tou nejlepší „štikou v rybníce“.

Nejinak je tomu i ve skupině hráčů zvýhodněných pro nasazování + jedním bodem. V čele máme trojčlennou skupinu hráčů s uhranými 4 body – Lucii Lackovou, Tomáše Adamce a hendikepem jedné partie Hynka Létala. Za nimi však v intervalu mínus 1 bod je dalších 5 hráčů, takže boj o pořadí také slibuje napínavé boje.

Kupodivu nejméně zajímavá je skupina hráčů bez nasazovacího bodu, jelikož startovní pole na čele této skupiny je velmi malé. V čele jsou se 4 body naši mladí talenti František Kupka a Vít Buček. S půlbodovou ztrátou následují Čestmír Kalus a Martin Hanzel. Pak následuje „propast“, když další hráči mají odstup 2 a více bodů na vedoucí dvojici? Co je však velice nadějné, jsou výsledky hned 3 hráčů, kteří startují v turnaji bez svého FELO a pokud se svým herním projevem vydrží, tak by již na podzim se přesunuli mezi hráče se známým FIDE ELO. František Kupka má zatím proti hráčům se známým FELO uhrané 2 body ze 4 duelů. Totéž platí i pro Víta Bučka. Ještě lépe je na tom Martin Hanzel s uhranými 2,5 bodů ze 4 duelů !

Náš „kreativně“ organizovaný turnaj po 2. dohrávkovém termínu ruší všem hráčům fiktivní „ochranné“ půlbody za absence, protože každý měl dostatek času si své absence nahradit dohrávkovými partiemi. Sedmým kolem pak končí novinka v turnaji v preferovaném nasazování „seniorů“ proti sobě.

Příští úterý je na pořadu řádné 7. kolo. Historie ukazuje, že možnosti odehraní scházejících partií se s blížícím koncem turnaje zmenšují. Proto opakovaně upozorňuji na to, že hráči, kterým nějaká partie schází, nebo i ti, kteří ví, že budou mít nějakou budoucí absenci, tak aby takové odehraní partií příliš neodkládali. Partie je možné samozřejmě odehrát i mimo hrací úterky a nemusí být na „půdě“ SVČ Klíč.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala