Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - 5. kolo

V úterý 17. února bylo odehráno 5. kolo 30. cyklu Otevřeného šachového turnaje se zápočtem na FIDE ELO. Za šachovnice usedlo 42 hráčů, kteří odehráli 21 partií.

 

 

 

Průběžné pořadí: 1. místo Anna Hrčková2. místo Pavel Hlaváček, 3. místo Marek Olšavský, kategorii hráčů s 1 bodovou bonifikací vede Jan Ptáčník, mezi hráči bez bonifikace je v čele Jan Flídr.

Komentáře

Vážení přátelé.

 

Na pořadu 30. cyklu Otevřeného šachového turnaje bylo dne 17.2. páté řádné kolo, jehož se zúčastnilo 41 hráčů! Minule jsem komentoval drtivý bodový zisk hráčů s bílými figurami, kteří zaznamenali 14 vítězství oproti 6 bodům černých. Tentokrát výhoda bílých byla opět zřetelná s poměrem výher 9 : 6 pro bílé, při čtyřech nerozhodných partií. Z toho ovšem hned 2 byly nejdelšími partiemi kola, takže tradiční připustila nerozhodný výsledek až do vyčerpání všech možností.

V minulých cyklech se nám pravidelně objevovali v absolutním pořadí někteří hráči, kteří v turnaji startovali jen s jedním pomocným nasazovacím bodem. Tentokrát po 5. kole jsou zatím na prvních 9 místech hráči, kteří měli na startu dvojbodovou výhodu v podobě nasazovacích koeficientů. V té nejvyšší bonifikační skupině, která zároveň znamená i umístění hráčů v absolutním pořadí máme tentokráte nečekaného lídra – 13 letou Aničku Hrčkovou, která zatím svým soupeřům povolila jen jeden nerozhodný výsledek a v aktuální postupové tabulce vede s jednobodovým náskokem před druhým Markem Olšavským. O půl bodu zpět jsou další 4 hráči, přičemž do absolutního pořadí by mohl ještě zasáhnout Serhii Lytviak, kterému do plného počtu schází odehrání jedné partie. 

Ve středové skupině hráčů s jedním pomocným nasazovacím bodem se nám pořadí hráčů v postupové tabulce naopak velmi vyrovnalo. Zisk 3 bodů dosáhli zatím shodně 4 hráči a jen díky pomocnému hodnocení jsou v postupové tabulce v pořadí Jan Ptáčník, Jan Lavričšin, Petr Šuta a Iris Hamerníková. Do čela se má však šanci dostat P.Šuta, který má potenciál bodového zisku z jedné scházející partie.

Zajímavý komentář mohu uvést ke skupině hráčů bez bonifikačních bodů.  U té „elitní“ skupiny, jsem zmínil, že v turnaji je mezi těmi hráči jen jedna hráčka bez porážky – a tou je vedoucí turnaje A. Hrčková. Ve skutečnosti však máme v turnaji ještě další dva hráče, kteří dosud neokusili hořkost porážky. Na celkově 10. místě absolutního pořadí je nyní Jan Flídr s uhranými 4,5 body z pěti partií! Hned za ním o bod zpět je Ladislav Kokeš, který v turnaji startuje jako nováček bez osobního FELO koeficientu. Bodovou ztrátu na J. Flídra by však mohl vymazat, pokud by naplno využil k bodovému zisku možnou dohrávku z jedné scházející partie. O další půlbod za nimi je již jen dvojice hráčů Petr Ludvík a Klára Václavková.

Ačkoli nám pořadí v jednotlivých bonifikačních skupinách postupně „krystalizuje“, tak zatím není nic jasné. Zatímco posledně jsem psal, že jsme se přehoupli přes první třetinu turnaje, pak dalším kolem se již přehoupneme do druhé poloviny turnaje a po 6. kole máme na pořadu druhý dohrávkový termín.

Výsledky Jednotlivých duelů, jakož i další informace k turnaji naleznete na webu www.chessfm.cz, kde nyní v příloze naleznete i předběžné rozdělení cenového fondu pro jednotlivé bonifikační skupiny, když pomýšlet na obdržení některé ze 12 finančních cen má prakticky celá čtvrtina účastníků turnaje….!

Zatím stále platí, že zveme k účasti i pro další milovníky šachové hry. Přitom nemusí jít o osoby, které by měly ambice dosahovat mistrovských výsledků. Vždyť šachy jsou pokládány za gymnastiku mozku – a tu by měli podstupovat všichni, bez ohledu na věk a fyzickou nebo psychickou kondici…

 

Karel Kubala