Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - 5. kolo

V úterý 13. února bylo odehráno 5. kolo již 26. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Za šachovnice usedlo 37 hráčů, což je vzhledem k faktu, že jsou jarní prázdniny velice pěkné číslo.

 

 

 

Průběžné pořadí po 5. kole: 1. místo Karel Kubala, 2. místo Serhii Lytviak, 3. místo Jaromír Osinakategorii hráčů s 1 bodovou bonifikací vede Hynek Létal, mezi hráči bez bonifikace je v čele Jan Kožušník.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

 

K 5. kolu turnaje se dostavilo „jen“ 37 hráčů L  Jenže byly školní prázdniny a několik omluvenek bylo z důvodu onemocnění, což jsme asi všichni ve svém okolí zaregistrovali… Při respektování těchto vlivů byla nakonec účast poměrně vysoká, a protože v turnaji jsou možné dohrávky scházejících partií, tak můžeme očekávat vysokou aktivitu v jejich dohrávkách?

Minule jsem komentoval meziměsíční změny FELO koeficientů hráčů. Jako zajímavost se nyní zmíním o tom, jak narůstá FELO hráčů, kteří se do turnaje hráčsky zapojují. Jistě stojí za zmínku, že ze současného startovního pole hráčů, kteří již mají své FELO  je 21 hráčů, kteří na startu v turnaji mají své historicky maximální FELO. Není to jen zásluhou našeho Otevřeného turnaje, ale pro jejich výkonnostní růst je zcela určitě turnaj významnou tréninkovou soutěží…?  

Asi je všem jasné, že pokud autor komentáře hraje náročné partie v turnaji, nezbývá mu již čas na sledování průběhu dalších partií L Proto okomentuji jen aktuální pořadí v turnaji z pohledu jednotlivých bonifikačních skupin.       

 

Nejprve dosažené výsledky v 5. kole:

Kubala

Lytviak

 1 - 0 

 

Surma M. jun.

Lavrišin

 1 - 0 

 

Kaňák

Mattivi

 1 - 0 

Buček

Carbol

0 - 1

 

Hlaváček

Kacíř

1/2

 

Surma Š.

Růčka

1/2

Zmelty

Chlebek

0 - 1

 

Adamec

Hutyra

0 - 1

 

Boháč

Bebek

 1 - 0 

Macíček

Vančáková

1/2

 

Nikitenko

Lacková Luc.

1/2

 

Tarielasvili

Kaplanová

 1 - 0 

Kožušník

Surma M.sen

1/2

 

Martikán

Bělocký

 1 - 0 

 

Mužík D.

Novák Š.

 1 - 0 

Lacková Lud.

Frank

0 - 1

 

Lonská

Garčic

0 - 1

 

Hamerníková

Mužík D.

0 - 1

 

Karel Kubala i napodruhé (po podzimním vzájemném duelu) porazil dosud vedoucího Serhie Lytviaka, čímž se formálně probojoval na vedoucí pozici turnaje. Za nimi je však s půlbodovým odstupem hned čtveřice pronásledovatelů, jimž schází do plného počtu odehrání jedné partie. Jsou to Jaromír Osina, Jan Chlebek, Hynek Létal a Jan Bjolek. Je zřejmé, že po dohrávkách se některý z nich posune na čelo postupové tabulky. Přitom J.Osina a H.Létal jsou v turnaji dosud bez porážky! K tomu má Hynek hendikep jednoho bodu v nasazovacím koeficientu.

Je tudíž jasné, že Hynek Létal je také aktuálním lídrem skupiny hráčů s jedním pomocným nasazovacím bodem. S plným počtem odehraných partií jsou mu v patách Václav Vyvial a Pavel Carbol.

Zajímavá a současně nepřehledná situace je ve skupině hráčů bez bonifikačních bodů. Aktuálním lídrem je Jan Kožušník se 4 uhranými body. I zde je pořadí zkresleno počtem odehraných partií. O půl bodu méně má v tabulce Klárka Václavková, které chybí do plného počtu 2 partie a Lukáši Bílkovi jedna partie.

 

Uvádím i malou statistiku úspěšnosti podle barev figur po 5. kole turnaje:

   

Přihlášených

Počet

Body z partií

Datum

Kolo

účastníků

hráčů

bílí

černí

remíza

Celkem

 

 

202

47

29

26

v %

     

46,1

28,4

25,5

           

Pro hráče, kterým schází nějaká ta partie doporučuji, aby si dohrávky dohodli i mimo hrací úterky a dohrávkový termín. Zkušenosti z minulých cyklů turnaje ukazují, že v pozdějších kolech již bývá problém nalézt odpovídajícího soupeře pro odehrání scházejících partií. Pokud byste chtěli pomoci s nalezením vhodného dohrávkového soupeře, tak se můžete obrátit na organizátory turnaje K. Kubalu, nebo i A. Surmu.

Již minule jsem v komentáři informoval o rozdělení cenového fondu. Náš fond z vkladů a dotace BŠŠ ponížený o poplatky k zápočtu výsledků na FIDE představuje 10.000,-Kč ! Tentokrát vypisujeme 14 finančních cen!! Pro nejvyšší dvě bonifikační skupiny 2x 4 ceny, pro nejnižší bonifikační skupinu 5 cen + 1 pro hráče startujícího v turnaji bez FELO a bonifikace a nezíská jinou cenu pro tuto kategorii hráčů.

Zdá se, že startovní pole hráčů je již ve finální podobě, i když v minulých cyklech nám se do hry zapojili i další hráči v pozdějších kolech. Otevřenost našeho turnaje to samozřejmě umožňuje, takže případní další zájemci budou v turnaji vítáni.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala