Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Otevřený šachový turnaj - 4. kolo

V úterý 6. února bylo odehráno 4. kolo již 26. "Otevřeného šachového turnaje" se zápočtem na FIDE ELO. Za šachovnice usedlo 40 hráčů, kteří si v partiích nedali rozhodně nic zadarmo a bojovali až do konce!

 

 

 

Průběžné pořadí po 4. kole: 1. místo Serhii Lytviak, 2. místo Jaromír Osina, 3. místo Karel Kubala, kategorii hráčů s 1 bodovou bonifikací vede Hynek Létal, mezi hráči bez bonifikace je v čele Lukáš Bílek.

Komentáře

Vážení přátelé šachové hry.

 

Ke 4. kolu turnaje se opět dostavil pěkný počet 40 hráčů – k tomu navíc nám startovní pole doplnila další nová hráčka a posouvá náš rekordní počet účastníků na 53!! Také již nyní v turnaji odehraných 91 partií představuje velmi slušný tréninkový objem partií…

Tentokrát se nejprve zmíním o výkonnostním posunu účastníků turnaje za měsíc leden. Jak jistě víte, jsme povinni pokaždé před závěrem měsíce zasílat výsledky z turnaje k zápočtu na FIDE-ELO, kde k 1. dni každého měsíce jsou tyto osobní koeficienty hráčů aktualizované. Samozřejmě jsme tam nestihli již zapracovat výsledky ze 3.kola, které se konalo 30. ledna a budou tudíž započítány hráčům až spolu s výsledky partií odehraných v měsíci únoru. Hráčům do výpočtu jsou zahrnuty také i partie odehrané třeba z vyšších soutěží družstev, ale to v dalším komentáři nerozlišuju, protože by to bylo časově dost náročné…

Základní (a pozitivní) je zjištění, že v našem turnaji startujících 42 hráčů s vlastním FELO  si v součtu připsalo +241 bodů, což je za leden v průměru nárůst o +4,6 bodů na hráče! Je jasné, že se to u jednotlivců liší a máme 19 hráčů, kterým se FELO zvýšilo, naproti tomu 21 hráčům kleslo. Sílu turnaje však dlouhodobě sleduji ukazatelem, jaké je průměrné FELO 10 hráčů s aktuálně nejvyšší osobním koeficientem. Zde je zesílení turnaje ještě znatelnější, když oproti startovnímu průměru 1749 se špička posunula o významných +16 bodů v průměru – to je na hodnotu 1765! Tradicí bývá, že se publikují ti nejúspěšnější. Rekordmanem s měsíčním nárůstem o +92 bodů se stal Serhii Lytviak, který měl v lednu 100% bodový zisk v turnaji a k tomu přidal i dobré výsledky ze soutěží družstev. S větším odstupem jsou další úspěšní v pořadí se shodným nárůstem +64 bodů Jaromír Osina a Pavel Hlaváček, což ale jako nárůst za jediný měsíc je také úctyhodné. Do dalšího období je však důležité, aby ty přírůstky se udržely a výkonnostní růst hráči potvrdili. U těch s rostoucí formou je možné očekávat, že k tomu v dalším období ještě nějaké ty osobní přírůstky přidají…?

Novinkou pro většinu hráčů bude informace, že od 1. 3. má dojít k výrazné změně přepočtu FELO u hráčů s osobním koeficientem do 2000. Místo nynějšího minima 1000 FELO bodů, bude nové minimum stanoveno na 1400. Ale nebojte se ti s tím nižším FELO, že se stanete hráči bez FELO. Pro hráče, kteří nebudou mít v únoru žádné započitatelné partie bude vzorec pro nové FELO následující: 2000 mínus vaše FELO krát 0,4 – a výsledek se připočte k vašemu stávajícímu FELO. Nebo-li hráč s FELO 1000 má výpočet (2000 – 1000)*0,4 = 400 a jeho nové FELO pak bude 1000 + 400 = 1400. Hráči 2000 a vyšší budou beze změn. Zkresleno to bude o výsledky z partií za měsíc únor – a ty mohou být u jednotlivých hráčů jak do plusu, tak i do mínusu…

Malá statistika po 4. kole turnaje.

   

Přihlášených

Počet

Body z partií

Datum

Kolo

účastníků

hráčů

bílí

černí

remíza

06.02.24

4.

53

40

10

4

6

Celkem

 

 

165

40

23

21

v %

     

47,6

27,4

25,0

Zatímco po druhém kole se zdálo neuvěřitelné, kolik partií vyhráli vůdci černých figur, tak poslední 2 kola to nejenže srovnala, ale přímo dramaticky převrátila ve prospěch bílých. Také pro náš turnaj je nezvyklý vysoký počet nerozhodných výsledků. K tomu je ale nutné poznamenat, že tak zvané „velmistrovské“ remízy se u nás nenosí, protože se bojuje do vyčerpání všech možností a řada těch remízových výsledků patří mezi nejdelší partie kola. I to svědčí o tréninkovém významu partií v hraném turnaji!

 

Přejděme k výsledkům 4. kola:

Lytviak

Osina

1/2

 

Hutyra

Bílek L.

1/2

 

Bílek F.

Boháč

1/2

Carbol

Kubala

0 - 1

 

Bělocký

Nikitenko

1/2

 

Garčic

Mužík D.

0 - 1

Létal

Buček

 1 - 0 

 

Lavrišin

Lonská

 1 - 0 

 

Bebek

Surma Š.

0 - 1

Trojan

Macíček

 1 - 0 

 

Surma M. jun.

Mattivi

 1 - 0 

 

Bužek

Kaplanová

 1 - 0 

Vyvial

Šuta

 1 - 0 

 

Adamec

Berka

 1 - 0 

 

Mužík M.

Novák

1/2

Hlaváček

Zmelty

0 - 1

 

Lacková Luc.

Turek

 1 - 0 

 

Flídr

Tarielasvili

1/2

Kacíř

Kožušník

0 - 1

 

Martikán

Hamerníková

 1 - 0 

 

 

 

 

 

Na první šachovnici se utkali dva dosud neporažení hráči, kteří současně patří k rekordmanům v nárůstu svého FELO za měsíc leden. Zcela jsem tu jejich partii nesledoval, ale zdálo se mi, že Serhij znovu bílými zvítězí – Jaromír však dokázal dovést partii k nerozhodnému výsledku! Oba zůstávají neporaženými účastníky turnaje a Serhij je stále na samostatném 1.místě postupové tabulky se třemi pronásledovateli s půlbodovou ztrátou Karlem Kubalou, Jaromírem Osinou a již jediným hráčem se 100% bodovým ziskem z nižší bonifikační skupiny – Hynkem Létalem!!

Za pozornost jistě stojí pohled na postupovou tabulku. Tentokráte je až neuvěřitelné, že mezi aktuálně nejvýše umístěnými hráči je mezi prvními 11 hráči hned 5 hráčů, kteří mají o jeden nasazovací bod méně!! Podobně je to i s průnikem hráčů bez bonifikace, když hned 4 se prodrali v pořadí mezi hráče zvýhodněné v pořadí o +1 nasazovací bod navíc! V tuto chvíli jsou to hráči se ziskem 3 bodů ze 4 partií -  Lukáš Bílek, Pavel Hlaváček a Martin Surma junior.

Z minulého komentáře ještě jednou zveřejním tabulku věkového složení turnaje. Mnoho „cizích“ hráčů říká, že hrát turnaj ve Frýdku-Místku je hodně riskantní, když tam je velmi silná mládežnická základna… O tom, že námi pořádaný turnaj je oblíbený i pro hráče věkem mnohem pokročilejším svědčí následující přehled věkového složení aktuálně do turnaje zapojených hráčů.

věk

do 15 let

do 20

do 50

do 60

do 70

 do 80

nad 80

počet

16

5

14

8

2

6

2

 

Jak je z tabulky výše patrné, tak ta školní mládež netvoří ani 30 % účastníků… Radost mám pochopitelně i se zapojením 9 hráček ženské kategorie ve věku od 10 do 77 let !!

Pro hráče, kterým schází nějaká ta partie, tak doporučuji, aby si dohrávky dohodli i mimo hrací úterky a dohrávkový termín. Zkušenosti z minulých cyklů turnaje ukazují, že v pozdějších kolech již bývá problém nalézt odpovídajícího soupeře pro odehrání scházejících partií. Pokud byste chtěli pomoci s nalezením vhodného dohrávkového soupeře, tak se můžete obrátit na organizátory turnaje K. Kubalu, nebo i A. Surmu.

Možná bude mnohé účastníky turnaje zajímat, jak bude rozdělený cenový fond, který vždy po 4. kole zveřejňujeme. Náš fond z vkladů a dotace BŠŠ ponížený o poplatky na FIDE představuje 10.000,-Kč ! Tentokrát vypisujeme 14 finančních cen!! Pro nejvyšší dvě bonifikační skupiny 2x 4 ceny, pro nejnižší bonifikační skupinu 5 cen + 1 pro hráče startujícího v turnaji bez FELO a bonifikace a nezíská jinou cenu pro tuto kategorii hráčů.

Zdá se, že startovní pole hráčů je již ve finální podobě, i když v minulých cyklech nám se do hry zapojilo nemálo hráčů i v pozdějších kolech. Otevřenost našeho turnaje to samozřejmě umožňuje, takže případní další zájemci budou v turnaji vítáni.

 

Další informace naleznete na www.chessfm.cz.

Karel Kubala