Ohlédnutí za Otevřeným šachovým turnajem

Přesně před měsícem, v úterý 5. dubna byl posledním 11. kolem uzavřen 22. cyklus "Otevřeného šachového turnaje"  se zápočtem na FIDE ELO. Po každém z kol jsme se mohli začíst do komentářů, které týden co týden neúnavně psal hlavní "tahoun" turnaje Karel Kubala, a ve kterých glosoval odehrané partie.

V dnešním, a v tomto cyklu posledním, komentáři přináší celkové zhodnocení turnaje.

Ohlédnutí za dlouhodobým Otevřeným turnajem „jaro 2022“.

Je to již více nežli 2 týdny, co skončil dlouhodobý 22. Otevřený šachový turnaj (dále OŠT), který již má docela slušnou historii a nemalý počet tradičních účastníků, jimž tato forma turnaje vyhovuje. Po přerušení navazující série turnajů z důvodů covidových restrikcí a omezení, je to nyní již druhý turnaj, který se nám podařilo odehrát v plném rozsahu 11 kol. Nějaké ty nemoci a karantény nám sice do turnaje zasáhly, ale to bylo kompenzováno skutečně vysokou aktivitou téměř všech zapojených hráčů, kteří své absence doháněli formou dohrávek scházejících partií.

Novinkou a malou komplikací byla změna pravidel FIDE, že u dlouhodobých soutěží se musí výsledky zasílat k zápočtu na ELO každý měsíc. Trochu nám to komplikovalo zařazování partií, pokud měl někdo více dohrávek (nebo i předehrávek) partií. Na druhou stranu to mělo i svá pozitiva, když startující a velmi aktivní mládežníci své ELO dramaticky zvyšovali, takže v pozdějších partiích se již jejich soupeřům počítalo FELO vydávané vždy k 1. dni každého měsíce. Jen jako příklad uvedu hráče a celkového vítěze turnaje Martina Vašínka, který turnaj začínal s nasazovacím FELO 1600. Kdo se s ním střetnul v dubnových partiích, tak již hrál proti hráči s osobním koeficientem 1776!!

V ohlédnutí obvykle začínám nějakými statistickými údaji. Do turnaje se zapojilo 26 hráčů ze 4 oddílů, když reálně turnaj dokončilo 24 hráčů. I když jsme již mívali turnaj i přes 40 účastníků, tak samozřejmě každá soutěž si získává své tradiční účastníky delší dobu a covidové události nám tu kontinuitu hodně narušily. I tak pohledem do historie můžeme zjistit, že do roku 2017 bývalo na startu vždy ještě méně hráčů nežli ve skončeném cyklu. Výkonnostní úroveň vždy zajišťoval start několika našich předních talentů. Ti dobří jsou již dnes výkonnostně mnohem výše a rok a půl „půstu“ způsobil určité vakuum v jejich nahrazení novými takovými hráči. Nebo-li pokud statisticky vyhodnocuji vždy průměr 10 nejvýše nasazených hráčů, tak bohužel je nutné přiznat, že ten 22. cyklus byl historicky nejslabší L Přesto je velice významné, že se odehrálo 125 bojovných partií a co do počtu to byl 7. nejvyšší počet z dosavadních 22 cyklů! Zmínku o bojovnosti partií dotvrzuje fakt, že se opravdu hrálo ve všech partiích „jako o život“, když nerozhodně skončilo jen 17 partií – a to ještě většinou byly remízy v nejdelších partiích jednotlivých kol! Co je také mimořádně významné a pozitivní, je výkonnostní růst zúčastněných hráčů. U 23 hráčů s FIDE ELO se za 3 měsíce konání turnaje zvýšil jejich součet osobních koeficientů o 512 bodů, což dává průměrné zvýšení o 38 ELO bodů!! Je jasné, že na tomto nárůstu nemá zásluhu jen OŠT, ale výrazně se na tomto růstu podílel, a to samo o sobě dává naději, že podzimní turnaj již bude opět o hodně silnější.

Turnaj vzhledem k počtu účastníků byl tentokráte rozdělen do dvou bonifikačních skupin, kde tak zvanou „elitní“ skupinu tvořilo 10 hráčů s nejvyšší startovním FIDE ELO – a ti byli počas celého turnaje zvýhodnění +1 nasazovacím bodem a poslední 2 kola turnaje již bojovali jen mezi sebou o 4 vypsané finanční ceny. V početnější skupině hráčů bez nasazovacího bodu se bojovalo o dalších 6 finančních cen.

Favoritem elitní skupiny byl tentokráte nejvýše nasazený Karel Kubala, který ale tentokráte měl v turnaji velmi silného konkurenta – 4. nasazeného Martina Vašínka, který sice prohrál jednu partii hned ve 2. kole. Pak ale nezadržitelně ve zbylých partiích bodoval, když již dovolil jen zisk půlky bodu K. Kubalovi – a to mu zajistilo samostatné první místo v turnaji – gratulace! Faktem zůstává to, že již poslední 2 kola se boj o absolutní vítězství v turnaji zúžil jen na tyto dva hráče. S odstupem 2,5 bodů skončil zaslouženě na medailové pozici Jaromír Osina, který jako jediný dokázal nad M. Vašínkem v jedné partii zvítězit. Poté již následovalo pole hráčů, jejichž odstup na J. Osinu byl o dalšího 1,5 bodu. Podle pomocného hodnocení se na 4. místě, stále ještě ohodnoceném vypsanou cenou, umístil Stanislav Sysala. Zde je nutné zmínit fakt, že jeho výsledek byl zkreslený o 2 neodehrané partie, ale i tak dosáhnul výkonnostního růstu poměřovaným osobním ELO. Tradičně nepíšu o hráčích, kteří naopak své FELO ztratili. Zmíním jen výsledek nejvýše nasazeného K. Kubaly, který hodně svým ELO převyšoval ostatní hráče v turnaji. Přesto ztratil v turnaji jen 4 ELO body, což také nemuselo být, kdyby pozorně dohrál odvetnou partii s M.Vašínkem…

Ve skupině hráčů bez nasazovacího bodu se rovněž boj o nejvyšší pořadí zúžil jen na naše dvě mládežnické reprezentantky. Tereza Horková a Viktorie Buchtová získaly shodně 7,5 bodů. Vítězství Terezky je však podle všech kritérií zasloužené – mimo to, že měla výrazně vyšší pomocné hodnocení, tedy průměrné FELO soupeřů, tak také svoji konkurentku v obou vzájemných duelech porazila.

Jak již bylo výše uvedeno, tak v této skupině hráčů se bojovalo o celkem 6 finančních cen. Další 4 hráči v konečném pořadí uhráli shodně 6 bodů. Zaslouženě získal díky pomocnému hodnocení medailovou pozici Jakub Konečný, který se několik kol pohyboval na předních místech celkové tabulky. Dále následovala trojice David Zmelty, Ludmila Lacková a Miroslav Boháč. Posledně jmenovaný doháněl z důvodu nemoci 4 scházející partie, když se mu podařilo stihnout již jen dohrání třech – možná při plném počtu by ještě někoho v pořadí přeskočil?

Poslední komentovanou zajímavostí je individuální výkonnostní růst účastníků a jejich zisk FELO bodů z turnaje. Předesílám to, že v minulosti jsem „ohlédnutí za turnajem“ dělal pár dnů po posledním kole. Nyní jsem čekal na novou FIDE listinu k 1.5. a z ní „vypreparoval“ individuální přírůstky FELO bodů u těch nejúspěšnějších. Absolutním výkonnostním skokanem za sledované tříměsíční období je Martin Vašínek!! Celkově poskočil se svým osobním koeficientem o neuvěřitelných 281 bodů, z čehož 130 si připsal právě v OŠT. Podobně mimořádně úspěšná byla i Terezka Horková - vítězka nižší skupiny hráčů – která za ty 3 měsíce poskočila se svým FELO o 211 bodů a OŠT jí k tomu pomohl +81 body ! Třetí nejúspěšnější z hlediska přírůstku svého ELO byla překvapivě Ludmila Lacková +83 bodů. Po celý turnaj jsem vyzdvihoval výborné výkony její sestry Lucie, která v OŠT nabrala +61 bodů, ale měla zřejmě ne zcela povedené starty i v jiných soutěžích. Pro dokreslení těchto růstů (a poklesů) osobních koeficientů jsem dopracoval i údaje v tabulce „final“, která je součástí tohoto „ohlédnutí“…

Jako hlavní organizátor této soutěže musím na závěr poděkovat Antonínu Surmovi, bez něhož by turnaj také nebyl a má nedělitelnou zásluhu na jeho průběhu i dokončení. Nutné je také ocenit trvalou podporu Beskydské šachové školy, která je nejen ve finanční rovině.  Předpokládám, že v osvědčeném modelu turnaje budeme pokračovat i nadále. Doufám, že zahájení 23. Otevřeného šachového turnaje se tradičně uskuteční počátkem září, když turnaj je určen všem přátelům šachové hry, které tímto srdečně zveme k účasti.

Bližší informace, jakož i propozice podzimního cyklu turnaje naleznete určitě včas na www.chessfm.cz a drtivá většina pravidelných účastníků i osobní pozvánkou.

S přáním mnoha úspěšných startů v letních turnajích a očekáváním opětovného se shledání v září u dalšího cyklu OŠT se s vámi na čas loučí