Ohlédnutí za Otevřeným šachovým turnajem

V úterý 7. prosince byl posledním 11. kolem uzavřen 21. cyklus "Otevřeného šachového turnaje" a již 11. ledna se v SVČ Klíč od 17.15 hodin uskuteční 1. kolo 22. cyklu.

Detailní zhodnocení proběhlého turnaje z pera hlavního organizátora Karla Kubaly přinášíme v komentáři.

Ohlédnutí za dlouhodobým Otevřeným turnajem „podzim 2021“.

Jak v dřívějších komentářích bylo opakovaně uváděno, nedávno skončil dlouhodobý Otevřený šachový turnaj, který tím napsal svoji 21. kapitolu a má již docela slušnou historii a nemalý počet tradičních účastníků, jimž tato forma turnaje vyhovuje. Všichni víme, za jak neurčitých podmínek byl turnaj v září rozehrán a s jakou nervozitou jsme sledovali, zda opět nedojde k jeho předčasnému ukončení sad Pokud se podíváme do nedaleké historie, tak na plných 11 kol se podařilo turnaj naposledy odehrát na podzim 2019! V roce 2020 se v jarní části odehrálo 8 kol a na podzim dokonce jen 5 a v letošním roce se ani jarní část turnaje nekonala.

V ohlédnutí obvykle začínám nějakými statistickými údaji, když to, že jsme dosáhli odehrání všech 11 naplánovaných kol – to samo o sobě nevypovídá nic o tom, jak nám covid v posledních 3 kolech „zamával“ s účastí, způsobenou zejména absencemi mládežníků z důvodů karantén. Pro mě docela nečekaně vysoké bylo zapojení 31 hráčů z 5 oddílů, i když někteří celý turnaj nedohráli? Přes zmíněné absence v posledních kolech se odehrálo 139 partií – a jako vždy velmi bojovných! Dokladem toho je jen 17 nerozhodných výsledků, přičemž nevím o žádné „velmistrovské remíze“ a většina takových výsledků naopak patřila k nejdelším partiím jednotlivých kol. Zmíněné absence byly hlavní příčinou, že jen 12 hráčů odehrálo všech 11 partií, další 10 pak o jednu partii méně.

Průměrné FIDE ELO prvních 10 hráčů 1688 sice bylo za covidové období nejvyšší, ale jinak poměrně dost zaostávalo za průměry předchozích turnajů, kdy se běžně pohybovalo nad průměrem 1700 a 4x dokonce nad 1800. Větší polovina hráčů (17) byli dospěláci, a především tak zvaní „dříve narození“, kterým účast v konkurenci s mládeží nevadí. Celkem v turnaji startovalo 6 hráčů, kteří nebyli nositelé mezinárodního FIDE ELO – a dva z nich by od 1.1.22 již měli po skončeném turnaji nově na takové listině figurovat. Také start 4 neregistrovaných hráčů je již tradicí, když i tito hráči si mohou vybojovat v turnaji své FIDE ELO a 2 z nich již v turnaji se svým osobním koeficientem hráli.

Přestože jsem zmiňoval, že průměrné ELO předních hráčů bylo nižší, tak jsem neměl příliš mnoho času sledovat hru v ostatních duelech, protože v turnaji nebylo lehkých soupeřů a já sám jsem známý tím, že mé partie bývají ty nejdelší v převážném počtu kol sad O napínavost boje na všech šachovnicích má nemalou zásluhu zvolený systém hry. Hráči byli rozdělení podle výkonnosti měřené nasazovacím FIDE ELO do třech bonifikačních skupin, když pro každou z nich byly vypsány 4 finanční ceny. V té nejvyšší skupině ještě v posledním kole mohlo o některou z cen bojovat 6 hráčů, nejnapínavější byl boj středové skupiny, kde teoretickou šanci na zisk některé z cen mělo 8 hráčů z 10!! Nejnižší skupina byla převážně mládežnická a tam nám závěr velice pokazilo vysoké číslo absence z důvodů karantén. O ceny ještě mohlo hrát 5 účastníků, ale reálně přišli k poslednímu kolu jen 4!?

Favoritem elitní skupiny byl samozřejmě nejvýše nasazený Martin Tauš, který ale z pracovních důvodů musel turnaje předčasně ukončit, ale i jeden nerozhodný výsledek se 6. nasazeným naznačoval, že by o cestu k celkovému vítězství musel tvrdě bojovat. Vítězem se nečekaně stal Karel Kubala, který již 2 kola před koncem měl dvoubodový náskok, ale vítězství bylo zřejmě zasloužené, protože 2x porazil druhého nasazeného Bartoloměje Buchtu – ten nakonec skončil celkově druhý. Bertíkovi se moc nedařilo, když hned na úvod začal půlkou a ve druhé partii nulou. Omluvou mu může být to, že má příliš mnoho reprezentačních povinností a startů, a to nejen v mládežnických soutěžích, ale i v soutěžích družstev dospělých. Jeho výkonnostní růst je však značný, takže příště již zřejmě bude výkonnostně daleko výše. Malý pohled do historie to dokazuje, protože v nedokončeném turnaji na podzim 2020 startoval s F-ELO 1591 a nyní to již bylo 1951!! Až třetí skončil Michal Saforek, který turnaj rozjel velmi dobře a také připravil pozdějšího vítěze o 1 bod, ale závěr půl bodu ze 3 partií způsobil to, že má jen bronzovou medaili. Na čtvrté místo se naopak skvělým závěrem probojovala Viktorie Buchtová (mimochodem vítězstvím v poslední partii nad M. Saforkem). Podobně jako její bratr začala turnaj velmi špatně, když po 4 partiích měla pouze 1 bod ??! Poté se však rozjela a 4. místo získala po zásluze v přímém boji se svými konkurenty. Není mi známo, co se událo s Denisem Ličkou, který 7 kol velmi úspěšně atakoval medailové pozice – poté však neodehrál již žádnou partii, což je velká škoda. Nakonec se nedařilo hned dvěma seniorům. Milan Klus měl start 3 body ze 4 partií a to ještě ve 4. kole porazil K. Kubalu. Poté ještě odehrál 6 partií, kdy zaznamenal za sebou 4 nuly a pak pouze dvě remízy. Podobně to bylo s Janem Lavrišinem – start 2,5 ze 4 a poté série dokonce pěti nul J Jen na okraj Jan Lavrišin s Karlem Kubalou jsou poslední dva hráči, kteří startovali ve všech turnajích od jejich zavedení!

Jak jsem již zmínil, tak nejbojovnější byly boje ve střední skupině hráčů. V ní se nakonec stal jasným vítězem Jaroslav Osina s bodovým náskokem na druhého Václava Vyviala – a to ještě poslední partii dal za remízu v lepší koncovce. Jaroslav sice započal turnaj nulou, ale pak ztratil již jen dvakrát bod v duelech, kdy se probojoval mezi „elitní“ hráče a nedivil bych se, kdyby v jarním cyklu byl v té elitní skupině již díky svému F-ELO – vždyť jen z tohoto turnaje si připíše krásných +70 ELO bodů!! U V. Vyviala je vidět zlepšení a výsledky tréninku. Bohužel, když se dostal do bojů mezi hráče první desítky, tak zaznamenal tři prohry za sebou již pak znamenaly, že na celkové vítězství to nemohlo vyjít. Velkým a příjemným překvapením byl start Jiřího Martikána, který byl v té středové skupině jako nejníže nasazený. V úvodu po třech výhrách se dostal do duelů s hráči horní desítky a zde zaznamenal 2 prohry, poté však opět bodoval. V přímých bojích o medaile se 2x utkal s Osinou a ukázalo se, že tentokráte to byl zřejmě soupeř nad jeho síly, když obě partie s ním prohrál. Jako senior má oproti mládežníkům poloviční rozvojový koeficient – přesto byl z tohoto pohledu je nejúspěšnějším dospělákem se ziskem +52 F-ELO bodů !! Dalo se předpokládat, že David Zmelty, který je herně rovněž velmi aktivní, že to bude on, kdo bude bojovat o nejvyšší pozice této skupiny. Začít ale turnaj třemi prohrami, to se dohání těžce. Poté již sice neprohrál ani jednu partii!, ale sebevědomí asi trochu tím startem utrpělo, takže byl turnajovým rekordmanem zaznamenáním 4 remízových výsledků. Konečný bodový zisk již stačil jen na tu „bramborovou“ medaili.

O tom, jakou paseku nám způsobil v turnaji covid v té nejnižší bonifikační skupině jsem již zmínil. Nejvíce na to doplatila bezesporu hvězda turnaje s velkým „H“ – Terezka Horková. Tu karanténa vyřadila z 10. kola turnaje a s partií méně se pak v posledním kole utkala o celkové první místo s Hynkem Létalem. Jasně ho přehrála a vedla o lehkou figuru, pak mu však zcela zdarma nechala svoji věž – a bylo po bodu a také po vítězství ve skupině L, které tak slaví Hynek. O tom, že ale Terezka odehrála nejsilnější turnaj svědčí fakt, že si z turnaje připisuje neuvěřitelných +130 FELO bodů – velká gratulace!! Kvalitní výsledek samozřejmě zaznamenal i Hynek, jehož přírůstek F-ELO +93 bodů je rovněž impozantní! Děvčata měla v této skupině celkově smůlu, protože v posledním kole scházely i Lucie a Ludmila Lackové. Lucka i přes tuto absenci se ale umístila na 3. místě, před Přemyslem Bužkem. Přemek navíc s Ludmilou startovali v turnaji bez vlastního F-ELO – a svým výsledkem by se zřejmě měli na nové listině objevit – rovněž jim patří gratulace.

Pozitivně mohu opakovaně vyhodnotit pravidlo nasazování hráčů stejné bonifikační skupiny v posledních kolech jen proti sobě, protože i z komentáře a nasazování posledních kol je jednoznačné, že právě tyto duely ustanovily konečné pořadí v jednotlivých skupinách, když pořadí současně rozhodovalo o přidělení cen. O výhodách možných dohrávek partií, nebo i jejich předehraní, také není pochyb.

Jako hlavní organizátor této soutěže musím na závěr poděkovat Antonínu Surmovi, bez něhož by turnaj také nebyl a má nedělitelnou zásluhu na jeho průběhu i dokončení. V osvědčeném modelu turnaje hodláme pokračovat i nadále. Zahájení nového, již 22. turnaje, je naplánováno na úterý 11. ledna 2022, když turnaj je určen všem přátelům šachové hry, které tímto srdečně zveme k účasti.

Bližší informace, jakož i propozice jarního cyklu turnaje naleznete zanedlouho na www.chessfm.cz.

S přáním hezkého prožití svátků vánočních, štěstí, zdraví a hodně šachových bodů v novém roce přeje