Nejúspěšnější šachová škola v ČR

MČR osmiletých komentuje Karel Pliska

Na mistrovství České republiky dětí do 8 let, které se konalo v předchozích dnech v Krnově, jsme vypravili patnáctičlennou výpravu vedenou trenérem Karlem Pliskou. Dvanáct chlapců a tři děvčata se statečně bili o každý turnajový bod, na medaili to však letos nestačilo. Těšit se tak můžeme alespoň z 2. a 3. místa v kategorii U12 doprovodného turnaje, které získali Nikol Bartečková a Martin Hanzel.

 

Výkon frýdecko-místeckých hráčů hodnotí v přiloženém komentáři trenér Karel Pliska.

Komentáře

Šachové mistrovství ČR dětí do 8 let se letos konalo poprvé, pro nás v dojezdové vzdálenosti dostupném Krnově. Trasa po nových silnicích s minimálním svátečním provozem se dá autem zvládnout za hodinu, ale našli se i tací, kteří spojili turnaj s rodinným víkendovým pobytem.
 
Zázemí základní školy a přilehlé sportovní haly je skvělé. Bohužel průběh turnaje se zkomplikoval v tom, že hrací prostor byl uzavřen nejen pro rodiče, ale i trenérům. Situaci sice měla zachránit tribuna pro "fanoušky" (i s dalekohledem jste viděli jen záda hráčů s černými figurami) a online přenos z mnoha desek v kategorii chlapců i dívek. O nižších šachovnicích tedy trenéři neměli ponětí a po partiích nemohli k jejich hře nic podotknout. Online šachovnice v této kategorii, při takovém tempu a počtu se nedají uhlídat a stačí jedna figurka umístěná mimo střed pole a přenos partie se zastaví. Perličkou bylo nejedno prohození šachovnic pod jinými jmény, takže trenéři, rodiče a šachové babičky po celé ČR se nestačili divit, co to ti jejich malí šachoví borci hrají...
 
Co se týče jednotlivých výkonů a výsledků, tak bych chtěl všem našim dětem poděkovat za jejich úsilí dosáhnout, co nejlepší hry a sportovního výsledku. Každý se snažil a bojoval. Všichni již dnes ví, že kdyby více využívali času na přemýšlení, tak by mohli mít bodové konto vyšší :), ale to jsou právě ty cenné zkušenosti, které na mistrovství získali a jistě je uplatní na příštích turnajích i ve svém osobním životě. Velké uznání jistě zaslouží všichni, kteří dosáhli více než 50% bodového zisku, Pavel Hlaváček 6,5 bodů!, David Barteček, Sebastian Hase, Jonáš Najdek - všichni 6,0 bodů!, Lukáš Pečinka 5,5 bodů, Vendula Hanzlová, Tereza Klimánková a Samuel Olšavský - všichni 5,0 bodů. Dobrá polovina našich startujících dětí má v tomto mistrovství ještě čas nějaký rok i dva, tak věřím, že na příštím ročníku další body přidají... 
 
Rád bych ještě pogratuloval medailistům BŠŠ v doprovodném turnaji – Nikol Bartečkové a Martinu Hanzlovi.
 
Na závěr chci poděkovat všem zúčastněným rodičům za „mama a tata servis“ a všem našim hráčům za vzornou reprezentaci naší Beskydské šachové školy.
 
Karel Pliska