Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Kapitán Stanislav Jasný hodnotí Extraligu

Sedmým a osmým kolem pokračovala během posledního víkendu Extraliga družstev, ve kterých naši šachisté bojovali o medailové pozice, a to ne zcela bez úspěchu. V neděli sice prohráli se suverénním Novým Borem, den předem ale obrali v napínavém zápase o tři body silný tým Turnova.

Před březnovým finále tak hráčům BŠŠ patří 4. místo a mají poměrně slibný los v souboji o stupně vítězů. Jak vidí předvedenou hru kapitán si můžete přečíst v komentáři.

Komentáře

Extraliga, únor.

V únorovém dvojkole, čekaly náš tým velmi těžké zápasy. Určitě jsme chtěli potvrdit výborné výsledky, kterých dosahujeme v dosavadním průběhu soutěže, nicméně kvalita soupeřů po nás vyžadovala skutečně perfektní výkon. V sobotu jsme přivítali družstvo z Turnova, které disponuje velmi kvalitním kádrem, složeným z hráčů v nejlepším věku, tak i borci s velkými zkušenostmi. Navíc se tento soupeř pohybuje na čelních pozicích tabulky a v loňském roce nás porazil. K tomuto utkání jsme nominovali sestavu. Anton Korobov, Marcin Krzyzanowski, Grzegorz Nasuta, Vojtěch Zwardoň, Richard Stalmach, Petr Gnojek, Adam Frank, Marek Miča. Soupeř postavil podle očekávání rovněž velmi kvalitní sestavu. Po úvodu střetnutí, kdy se rozehrály nejrůznější systémy, jsem byl vcelku spokojen, protože se podle mého soudu, začalo utkání vyvíjet v náš prospěch. Velkou převahu získal Grzegorz a také Anton. Pod tlak se dostal Petr. Ostatní pozice nebyly plně vyhraněny. Anton také své kvality potvrdil a jako první otevřel skóre duelu. Poté se bohužel stala neudržitelnou pozice Petra, který svému zkušenému soupeři po urputném boji podlehl. Mezi tím, ještě po přehlédnutí nečekaně prohrál i Adam. Dost se také zdramatizovaly pozice u Marka a Richarda. Grzegorz však už postupně realizoval převahu a Marcin také na svého soupeře tlačil. Partie Vojty dospěla do remízového přístavu, kdy jeho soupeř dokázal neutralizovat vytvořený tlak. Následně v dramatickém vyústění napínavého duelu remizuje Marek. Stále sice těsně prohráváme, ale je cítit optimismus, protože je jasné, že zvítězí Grzegorz, což se i stalo a svého soupeře po napínavém průběhu začíná přehrávat i Richard. Při tom i Marcin svého protivníka dost „ždímá“. A je to tady. Richard po prokázání vynikající techniky vítězí a Marcin z pozice síly fixuje zápasové vítězství. Porážíme tedy přímého konkurenta v boji o medaile a jdeme v očekávání na soupeře nejsilnějšího.

V tomto nedělním duelu nás čekal mnohonásobný přeborník, který sbírá největší vavříny nejen u nás, ale i na celoevropské scéně, tým Nového Boru, nabitý hvězdami. Vzhledem k tomu, že Marcin musel odjet na jinou akci, připravili jsme pro soupeře překvapení, když ho nahradil Zdeněk Holeksa, který má v letošní sezóně velkou formu. Jinak jsme byli beze změny. Soupeři byli naši taktikou mírně překvapeni, což se i projevilo na spotřebě času, postupně se s tím vzhledem ke svým kvalitám začali vyrovnávat. Nicméně první dvě hodiny to byl velmi vyrovnaný zápas. Vypadalo to velmi nadějně. Následně se dostal do problémů Adam, kdy jeho zkušený soupeř dokázal využít nepřesných manévrů, a dobrá pozice se rozpadla. Poté prohrává i Petr, na kterého jeho gigantický protivník použil velmi silné a téměř nehrané pokračování. Remízu zaznamenává po houževnatém výkonu Marek. Následně se ale opět dostáváme do hry, když Vítězí Vojta poté, co poměrně hazardní hrou dotlačil českého reprezentanta do časové tísně. Chvíli to znovu vypadá slibně, hlavně když přebírá iniciativu Anton, ale jeho protivník nachází po drobné nepřesnosti záchranu. Postupně je přehráván i Zdeněk v těžké koncovce, kterou je možná možné držet, ale soupeř je rovněž na vynikající úrovni. Po urputném boji podléhá české „jedničce“ i Grzegorz, který odevzdal rovněž poctivý výkon s šancemi, ale soupeř byl prostě hodně dobrý. Po úžasném výkonu s hráčem světové stovky končí remízou partie Richarda. Prohráváme tedy s Novým Borem, ale ve velmi dobře sehraném atraktivním utkání.

Všichni hráči si zaslouží v tomto víkendu obrovskou pochvalu za odvedené výkony. Soupeři byli velmi silní a partie náročné. Pohled na průběžnou tabulku nám napovídá, že když budeme hrát s takovým nasazením v závěrečném trojkole, získáme cílenou medaili. Nadále věříme v přízeň fanoušků a nesklameme.         

Stanislav Jasný