Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Hodnocení MČR mužů

Ve dnech 14. - 22. května se v Domě kultury Ústí nad Labem uskutečnilo Mistrovství České republiky mužů, kterého se kromě Vojtěcha Zwardoně zúčastnilo také pět talentů BŠŠ, na které trenérsky dohlížel Stanislav Jasný.

Hodnocení předvedeného výkonu Richarda Stalmacha, Marka Miči, Petra Gnojka, Ondřeje Nytry a Matyáše Paseky naleznete v přiloženém komentáři jejich trenéra Stanislava Jasného.

Komentáře

M-ČR mužů 2022

Letošní nejvyšší soutěž jednotlivců měla opět podobu otevřeného turnaje. Hrálo se v Ústí nad Labem, kde se pořadatelům podařilo vytvořit kvalitní podmínky pro hru, v příjemném prostředí prostorného sálu kulturního domu. Do prestižních bojů se špičkovými českými hráči jsme vyslali následující aktéry. Marek Miča, Ondřej Nytra, Petr Gnojek, Richard Stalmach, Matyáš Paseka. Již předem je třeba zmínit, že účast na této akci splnila svůj hlavní účel s vizí do budoucna. Naši mladí šachisté nabírali v průběhu těžkých, napínavých partiích spoustu cenných zkušeností a k tomu navíc přidali i několik významných skalpů.

 

Ondřej Nytra

Zahrál velmi pěně první třetinu turnaje. Když ve třetím kole odehrál vyrovnaný duel se zkušeným velmistrem, bylo jasné, že jeho hra nepostrádá potřebné kvality. Následný průběh ovšem potvrdil tato očekávání především v úvodních částích partií. Proti svým soupeřům dosahoval dobrých pozic, vázl však faktor realizace. Navazující chyby v propočtu znamenají to, že s celkovým výsledkem asi úplně spokojen není. Ne každý turnaj vyjde podle představ, na tom dalším už jistě bude opět předvádět výkony mistra Fide.

 

Matyáš Paseka

Matyáš se po celou dobu turnaje prezentoval velmi vyspělou hrou. Musíme brát v úvahu jeho nasazení a z toho vyplývá, že hrál prakticky pořád s favorizovanými soupeři. Myslím, že jeho protivníci nečekali tak tuhý odpor a byli i docela překvapeni, když se jejich pozice ocitla v ohrožení. A Maty s nimi dokázal také vítězit. Ostatně jeho ratingový přírůstek to potvrzuje. Škoda poslední partie, kde v případě dotažení převahy, by bylo možno nazvat jeho výsledek poměrně luxusním.

 

Marek Miča

Marek bude se svým výkonem asi mírně nespokojen a to i vzhledem k překvapivému výsledku v devátém kole. Ani bych se nedivil. Marek je už teď velmi silný hráč, který má za sebou řadu významných úspěchů. Stačí připomenout poměrně přesvědčivý titul z juniorského mistrovství nebo nedávnou, taktéž úspěšnou reprezentaci národních barev na Mitropě. Snad právě kvůli náročnému programu, se mu nedostávalo potřebné energie, k plnému prokázání svých kvalit. Nicméně i tak mělo jeho šachové pojetí vysokou úroveň.

 

Petr Gnojek

Petr je vždy pro své soupeře velmi nebezpečný. Nikdo a to ani ti nejlepší si nemůžou být jisti. Hned v úvodu turnaje navázal na úspěšné vystoupení z Mariánských Lázní, když se zde ve druhém kole utkal s dlouhodobým reprezentantem a po předvedení bravurní techniky dokázal zvítězit. Ve třetím kole dlouho odolával dalšímu velezkušenému velmistru. Náročné partie odebraly mnoho sil, což se projevilo v následujících kolech. Trochu mrzí asi zbytečná prohra výrazně lepší pozice v kole šestém, ale poslední třetinu opět zvládl výtečně, třešinkou na dortu by bylo ještě dotažení do výhry to poslední kolo. Ale výkon to byl slušný.

 

Richard Stalmach

Richard vletěl do turnaje doslova jako uragán. V první polovině šampionátu byl téměř nezastavitelný. Po úvodních třech výhrách se dostal do skupiny lídrů a nezměnila na tom nic ani následující remíza s obhájcem titulu. Poměrně klíčové pro další vývoj bylo páté kolo. Ze zahájení svého soupeře zcela přehrál a získal vyhranou pozici. V případě logického vyústění by to znamenalo samostatné vedení a těžko odhadnout, jak by to nakonec dopadlo. Dopustil se však několika nepřesností, které boj vyrovnaly a poté, co se nechtěl smířit s nerozhodným výsledkem, přišla porážka. V dalším průběhu bojoval jako lev, i když už to tolik nešlo. Podařilo se mu ale ještě projevit charakter a vítězstvím v posledním kole dosáhnout pěkného výsledku, který například znamenal cenu za nejlepšího juniora.

 

Jak jsem již výše uvedl, akce splnila svůj účel. Naši mladí šachisté sehráli spoustu kvalitních partií a zanechali příznivý dojem. Patří jim proto poděkování za reprezentaci Beskydské šachové školy a města Frýdku-Místku, jehož název zazněl na slavnostním vyhlášení výsledků. I když jsme chtěli ještě lepší umístění a sahali jsme po nich, jsem naplněn optimismem, protože v průběhu partií se znovu projevil velký potenciál našich hráčů, což nám garantuje budoucí úspěchy.          

Stanislav Jasný