Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Hodnocení MČR mládeže

Z mistrovství České republiky mládeže do 16 let si letos naši hráči přivezli dvě zlaté medaile, o které se zasloužili Matyáš Paseka s Amálkou Martikánovou, a jednu stříbrnou medaili, kterou získala Veronika Vančáková. Dalších osm reprezentantů BŠŠ skončilo v první desítce.

Jak hodnotí výkony svých svěřenců trenéři Zdeněk Holeksa, Jakub Rabatin a Lukáš Weissmann se dočtete v komentáři.

Komentáře

Minulý týden jsme strávili na Mistrovství České republiky mládeže v klasickém šachu. V mistrovských kategoriích jsme měli 20 dětí a v doprovodném openu si zahrál Martin Hanzel, který svou účastí podpořil svou mladší sestru. Ambice jsme měli vylepšit loňský slušný výsledek dvou stříbrných a jedné bronzové medaile.

Do dějiště mistrovství jsme se většinově vypravili vlakem až v den konání prvního kola. Řešení přineslo trochu hektický příjezd, ale zvládli jsme to dvě hodinky před začátkem a byl i čas na krátký odpočinek. Naše děti zvládly první kole většinově na výbornou. V průběhu turnaje jsme se nepotýkali jen se soupeři za šachovnicí, ale i s těmi mikroskopickými. Proto bych chtěl poděkovat svým kolegům a také všem přítomným rodičům za výbornou spolupráci při zvládání všech těžkostí. Také rodičům, kteří na dálku podporovali své děti a nám radou přispívali k všeobecné pohodě.

Turnaj byl náročný a myslím si, že naši hráči reprezentovali náš klub a naše město s hlavou vztyčenou. Předváděli výborné výkony a přes jednotlivé nepříjemnosti se dostávali vždy s odvahou a respektem k soupeři.

Na konci turnaje, jak už to tak bývá, jsme doufali ve větší počet medailí, ale v závěru jsme buď to doháněli velkou ztrátu nebo jsme v přímém souboji o medaile narazili na silnější soupeře. Výsledek dvou zlatých a jedné stříbrné je samozřejmě zlepšení loňského výsledku, ale malinké zklamání z neproměněných šancí budeme muset přetavit v tréninkové úsilí do dalšího roku, abychom zase byli lepší.

Výkony jednotlivých hráčů okomentuji společně se svými kolegy tak, jak jsme se o jednotlivé děti starali.

 

V mé skupince bylo 6 děvčat. Denisa Bartečková, Tereza Horková, Lucie Lacková, Laura Najdková, Kira Tarielašvili a Vendula Hanzlová.

 

Denisa Bartečková, D16. 4 body, 18. místo

Denča se rozjížděla pomalu. Dvě remízy v prvních dvou kolech byly zbytečné. V dalších 4 kolech bylo vidět, že to chce zlomit, ale po výborném tlaku v 6. kole nedokázala ukočírovat vyhranou, ale velmi složitou pozici. Pak jako by ji došla motivace a turnaj ve své podstatě dohrála na půl plynu.

 

Tereza Horková, D14. 5,5 bodu, 5. místo
Z Terky byla cítit po celou dobu turnaje síla. Partie byly velmi slušné a žádná slečna nemohla být klidná. Dvě ze tří medailistek ji, ale dokázaly přetlačit z prohraných pozic a tak o medaili ji připravila malá odvaha zkoušet rovnou koncovku v pátém a nehoda z přípravy v šestém kole. Velká škoda, protože tohle byla medailová forma.

 

Lucie Lacková, D12. 5 bodů, 9. místo
Lucka předvedla ve svých partiích velkou kvalitu. Kromě partie v druhém kole, kdy se jí to nepovedlo a slabší chvilce v závěru šestého kola se její soupeřky musely třást strachy. Ve čtvrtém kole kvůli nesmyslu v rozdílném tempu mladších a starších kategorií se s minimem času zorientovala hůře než soupeřka ve složité pozici. V posledním kole chtěla moc vyhrát. Až skvělý tlak přehnala a musela kapitulovat.

 

Laura Najdková, D10. 6 bodů, 6. místo
Laura zaplatila nováčkovskou daň. Měla ve svých partiích spoustu skvěle odvedené práce. To, jakým způsobem přemýšlí u partie, je zcela příkladné. Teď to chce jenom odehrát takových partií, co nejvíce a v dalších letech už bude, myslím i úspěšně, útočit na bednu.

 

Kira Tarielašvili, D10. 5 bodů, 8. místo
Kira s výsledkem asi spokojena být může. Je mladší v kategorii a před ní jen jediná slečna, se kterou se v desítkách potkají i příští rok. Výkon byl, ale o dost jinde než bychom si představovali a je mnoho věcí, co bude třeba ještě zlepšit. Stavět můžeme na příkladné bojovnosti, ale na zbytku nás čeká spousta dřiny.

 

Vendula Hanzlová, D10. 1 bod, 17. místo
Po výborném výkonu na podzim na Mistrovství Moravy jsem byl zvědav kam se Vendy zase posunula. Bohužel jsem toho moc nového neviděl. Otázka je, jak Vendulku postihla střevní chřipka, která se projevila na začátku turnaje. Udělali jsme kus práce a nastavili jsme cestu, kdy se zlepšení projevilo už v průběhu turnaje a je škoda, že nadějné pozice v závěru neproměnila.


Jan Kožušník, 4. místo, H10

Honzík se dostal do herní pohody až od druhého dne a po šestém kole byl dokonce průběžně na druhém místě. Každou partii poctivě pracoval, šlo vidět, jak moc chtěl medaili získat, a i přesto že mu těsně unikla, předvedl skvělý výkon, na který může být pyšný. Vzhledem k tomu, že to bylo jeho první velké mistrovství, příležitostí bude mít ještě spoustu, tu další hned příští rok. A pokud bude pilně trénovat, věřím že se mu jeho sen jednou splní.

 

Vít Buček, 20. místo, H10

Vítek předváděl pěkné šachy. Ve spoustě partiích si vypracoval rozhodující převahu, pak už jen zbývalo zavěsit, to se ale bohužel ne vždy povedlo. Ke konci turnaje ho navíc skolil zákeřný bacil a byl tedy nucený jedno kolo vynechat. Účast na MČR byla pro Vítka obrovská zkušenost, která ho zase posune o kus dále. Věřím, že při poctivém tréninku má příští rok šanci zasáhnout do boje o medaile.  

 

Veronika Vančáková, 2. místo, D12

Verča naplnila očekávání jako jedna z hlavních favoritek ve své kategorii. Prezentovala se velmi pečlivou a vyspělou hrou. Až na jedno zaváhání s celkovou vítězkou turnaje ve svých partiích zpravidla dominovala a zaslouženě získala stříbrnou medaili. Pokud bude pokračovat v poctivém tréninku, budeme svědky dalších skvělých výsledků.

 

Alexandr Kupka, 19. místo, H12

Na začátku turnaje přisoudil los Sašovi těžké soupeře, a i přes ne úplně povedený start se Saša nevzdal a jeho výkon se lepšil každou partii. Stejně jako další účastníky, i Sašu napadl stejný bacil. Do turnaje se ale dokázal vrátit ve velkém stylu a v závěru turnaje sehrál dvě nejlepší partie.

 

Viktorie Buchtová, 7. místo, D14

Viktorka určitě pomýšlela na vyšší umístění. V této kategorii měla ale velkou konkurenci a nebylo úplně jednoduché se prosadit. Šlo vidět, že moc chtěla, ale v některých partiích zvolila místo aktivního vedení partie opatrnější cestu, což občas vyústilo v pasivitu, a tudíž nemohla naplno prodat své kvality. Na druhou stranu se nám podařilo pokořit lanýžův gambit, kterému vzdorovala celkem třikrát a úspěšně. Věřím, že si z tohoto turnaje vezme ponaučení a příští rok ji zase uvidíme na pódiu.

 

Matyáš Paseka, 1. místo, H16

Matyáš byl v mých očích největším favoritem na zisk titulu. Cesta za vítězstvím ale lehká nebyla. V turnaji porazil několik soupeřů rozdílem třídy, zažil také několik těžkých momentů, kdy se dostal do nelehké situace a byl nucen otáčet nepříznivý průběh partie. Díky obrovské bojovnosti, zkušenostem a slušné porci štěstí se s tím dokázal vypořádat, a proto je zlatá medaile zcela zasloužená. Zbývá už jen pogratulovat a popřát hodně štěstí na Mistrovství světa.

 

Martin Hanzel, 31. místo, národní open

Martin přijel letos na MČR hrát doprovodný open a jeho cílem bylo posbírat co nejvíce zkušeností, a to se povedlo. Hned z úvodu turnaje bylo vidět, že své soupeře dokáže přehrát, problém byl však v technice a realizace převahy. Nakonec našel recept jak na to a začal sbírat bodíky. Zisk 4 bodů je pěkný výsledek.


Na MČR jsem měl na starost 8 svých svěřenců. Nejlépe z nich skončila Amálka Martikánová, která získala skvělou zlatou medaili. Někteří se potýkali, jako já s virózou, nicméně všem bych chtěl poděkovat za příkladnou bojovnost. A nyní pár postřehů, které jsem viděl svou čtvrtkou oka.

 

Amálka Martikánová, D10, 1. místo

Obdivovatelka rumunské kultury a drobného plazu poslední rok tvrdě trénovala a došla si za svým vysněným cílem. Vyvarovala se vážnějších chyb a po celý turnaj si udržovala vysokou úroveň hry. Při sledování jejich partií jsem si často spokojeně pobrukoval. Jsem nesmírně šťastný, že se to povedlo a taky z předvedené hry. Za výsledek jsem ji slíbil krokodýla, kterého ulovím okamžitě, až dopíšu článek.

 

František Kupka, H10, 15. místo

Věčně usměvavý hokejista, s vynikající pamětí, často své soupeře narážel na mantinel. Bohužel ho narazil virus, který mu nedovolil nastoupit k jedné partii. Byl jsem moc spokojen s jeho hrou i přístupem k partiím. Byly tam nedostatky, ale Franta se dokáže z chyb poučit. Po shlédnutí filmu Děti Nagana bude příští rok hrát ve stejné kategorii a možná si vybojuje smlouvu v NHL.

 

Nikol Bartečková, D12, 10. místo

Pokud hrála proti slabším soupeřům, předváděla výbornou hru, věřila si a s přehledem vítěžila. Jakmile nastoupila proti silnější soupeřce, hrála bázlivě, byla nervózní a vrtěla sebou, jako kolovrátek.Potřebuje najít rytmus , víc klidu pří hře a rozhodnost v kritických situacích. Potom může pomýšlet výše.

 

Justýnka Prusková, D12, 22. místo

Tentokrát jsem spokojený se snahou i s přístupem. Justýnka dokáže své soupeře přehrát, ale příjde moment, kdy ji postihne ztráta vědomí a chyba z řady nepochopitelných a to ji připraví o lepší výsledky. Doufám, že ji vydrží chuť do hry, protože se s ní moc dobře pracuje.

 

Valérie Bartečková, D14, 6. místo

Valuška předváděla skvělé šachy. Doslova své soupeřky utrápila svou skvělou technikou. Na tréninku všechno hned vidí, rychle počítá, ale problem je, že jenom, pokud se ji chce. Tady si myslím, že pokud by měla větší herní praxi, mohla pomýšlet na nejvyšší umístění. Jestli si to srovná a porazí pubertu, máme se na co těšit.

 

Ludmila Lacková, D14, 15.místo

Šachová víla šla v poslední době strmě nahoru, o čemž svědčí stříbro z MČR v rapidu. Její kategorie byla nesmírně nabitá a o úspěchu rozhodovalo třeba, jestli dorazilo vánoční přání. Lída hraje pevné a poctivé šachy. Moc se jí nepovedl závěr, kdy prohrála dvě partie ve své nejoblíbenější fázi partie a tou je koncovka.

 

Klára Václavková, D14,  30.místo

Klárka začala úplně fantasticky, trápila favoritky a získavala body. Potom se vlak zarazil v tunelu a Klárka se probudila v jiném těle. Hrála rychle, povrchně a mám dojem, že své udělala I slabší fyzická kondice. I přes pohled na tabulku, je pozoruhodné, že si připsala skoro 50 bodů na ELO.

 

Ondřej Šigut, H16,  23. místo

Ondra to měl v tvrdé konkurenci nesmírně těžké. Škoda začátku, když v první partii prohrál s figurou navíc. Některé partie byly i na výhru, ale tentokrát se mu nedařilo zvládnout klíčové situace, kdy dělal mobilní chyby. Tak doufám, že příští rok to bude lepší a hlavně, že  bude líp míchat karty.


A závěrem dejme ještě slovo Zdeňkovi Holeksovi:

 

Na konec bych rád ještě jednou poděkoval Lukášovi s Kubou, kteří se skvěle starali o naše děti nejenom po šachové stránce, ale tentokrát i po stránce zdravotní. Letos jsem museli zvládat kritické situace nejenom na šachovnicích, ale tentokrát i mimo ně. Myslím si, že s pomocí největších fanoušků našich dětí jsme to zvládli stejně dobře jako děti boje se svými soupeři.

Na další boje snad už jenom za šachovnicí se těšíme zase příště.

Zdeněk Holeksa