Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Extraliga družstev - hodnocení kapitána

Ve dnech 24. až 26. března byla v Plzni ukončena závěrečným trojkolem Extraliga družstev. Letošní ročník nám po loňském boji o záchranu přinesl radost ze třetího místa, což je v náročné konkurenci ostatních týmů mimořádný úspěch.

Hodnocení posledního trojkola od kapitána Stanislava Jasného přinašíme v kometáři.

 

Komentáře

Extraliga 22-23

Závěrečné trojkolo nevyšší šachové soutěže se odehrálo v Plzni. Tým Beskydské šachové školy jel na tyto souboje podle plánu, s ambicemi medailového umístění. Věděli jsme, že nás nečeká lehká cesta, ale byli jsme připraveni. V našem celku panovala vynikající atmosféra, ještě umocněna velmi zábavou dopravou. Do místa určení jsme šťastně dorazili v tomto složení. Anton Korobov, Marcin Krzyzanowski, Grzegorz Nasuta, Vojtěch Zwardoň, Richard Stalmach, Jaroslav Bureš, Petr Gnojek, Adam Frank. V záloze byl ještě připraven můj kolega „spolukapitán“ Jakub Rabatin a Já. Střídání nakonec nebylo třeba a nastupovali jsme v první uvedené osmičce.

V pátečním utkání nás čekal nováček soutěže z Hošťálkové. Tento celek, mnohými podceňovaný je ovšem z Valašska. Sám z toho regionu pocházím a tak vím, že to bude tvrdý boj s náturou, která se nikdy nevzdává. To se i potvrdilo. Přestože jdeme do vedení díky Antonovi a Adamovi, další boj je velmi tvrdý. Jarda remizuje. Převahu má také Vojta, který nakonec realizuje, ale do neřešitelných problémů se dostal Petr a záchrana už nebyla. U Marcina remíza. Velmi divokou partii hraje Richard, který se vyhnul remízovému pokračování a stojí velmi špatně. Soupeř se dopouští hrubé chyby, která není v časové tísni bohužel využita, a podléháme také. Vše stojí na Grzegorzovi, který chyboval v lepší pozici a musí bránit. Po pěti hodinách uspěl. Zaznamenáváme tedy důležité vítězství s nebezpečným soupeřem, který vyhrál další dva zápasy a udržel tak svou extraligovou příslušnost.

Ve velmi optimistické náladě nastupujeme v sobotu proti soupeřům z Oazy Loznice. Po těžkém boji s valachy, je tento zápas doslova procházka růžovým sadem. Nádhernou výhru zakončenou matovým útokem otevírá skóre zápasu Richard a postupně se přidávají další spoluhráči. Pěkným útokem vítězí Adam. Převahu v koncovkách využívají Jarda, Vojta a Marcin. Remízu povolují soupeřům pouze Anton a Grzegorz. Skvělou techniku v závěru demonstruje Petr a zaznamenáváme naši nejvyšší výhru v tomto ročníku. 7-1.

Po tomto vítězství bylo možno očekávat jistotu medaile, možná i stříbrné. Soutěž se ovšem velmi zamotala nečekanými výsledky favoritů. Takový je ovšem sport a my jsme před závěrečným duelem měli vyhlídky na druhé až čtvrté místo. Poslední boj byl před námi.

V klíčovém zápase nás čekal domácí, plzeňský celek ŠK Líně. Protivník nastoupil ve velmi silné sestavě a bylo jasné, že nás čeká nelehký úkol. Po opatrné remíze Jardy přidává dalšího půl bodu černými i Adam, který tak plní poslední normu mezinárodního mistra. Přijde mi, že na zbývajících šachovnicích stojíme lépe, jen u Vojty je zmatek, takže to vypadá velmi nadějně. Pak se to ale začalo kazit. Převahu nevyužil Grzegorz a soupeř docílil nerozhodného výsledku. Richard odmítá remízu a následně přehlíží úder a stojí zle. Aktivitu přehnal i Anton a musí bránit. Pozice se vyrovnala i u Marcina a problémy řeší i Vojta. Pouze Petr svého soupeře pěkně přehrává a chvíli tedy vedeme. Remizuje Marcin, pozici zachránil i Anton. Bohužel i po heroické obraně prohrává Richard a Vojta po mnoha hodinách nakonec vybojuje remízu. Po boji tedy 4-4. Ani teď nám výsledky našich konkurentů úplně nehrály do not, na druhé místo bylo potřeba vyhrát 6-2, což se jevilo velmi obtížné.

Dobyli jsme tedy bronzové medaile. Osobně to vnímám jako velký úspěch z mnoha faktorů. Soutěž je velmi silná, rozpočty mnoha týmů vedou k angažování velmi silných hráčů, což tvoří obrovskou konkurenci. Máme ale také skvělé velmistry a zkušené hráče, kteří pozitivně působí na naši mládež a to je to, na čem stavíme naši filozofii. Měli jsme jednoznačně nejmladší tým z celé soutěže a kostru družstva tvoří naši odchovanci, kteří zde vyrůstají od svých prvních šachových kroků. Závěrem chci poděkovat všem hráčům za skvělé výkony a celému našemu týmu Beskydské šachové školy za logistickou podporu. Myslím, že náš výsledek je i výbornou reprezentací města Frýdku-Místku.               

Stanislav Jasný