Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Extraliga ČR: Frýdek-Místek versus Praha 8,5:7,5

V sobotu 8. 11. jsme prohráli 5,5:2,5 s Mahrlou, remizovali Dydyshko, Lanka, Jasný, Berezjuk a Kočiščák. V nedělním zápase s Bohemians Praha vyhráváme 6:2, vyhráli Azarov, Dydyshko, Lahner a Kočiščák, ostatní naši hráči remizovali.

 

 

Komentáře

Obrázek uživatele pavel

Pavel Benčo, trenér BŠŠ, kapitán A-družstva

Ve dnech 8. – 9. 11. 2008 proběhly úvodní kola nejvyšší soutěže ČR. Tým Beskydské šachové školy vyrazil navštívit pražské týmy, kde na něj čekali soupeři s Mahrly a Bohemians. V minulém roce jsme zde končili a v tomto nás hned čekal jeden z aspirantů na medaile – Mahrla Praha. Cesta do Prahy proběhla bez komplikací a my se těšili na úvodní zápas.
Mahrla Praha v tomto ročníku posílila svůj tým a byla v tomto zápase jistě favority, ale pro nás je to výzva. Na domácí půdě jsme byli pěkně přivítáni a mohlo se začít hrát. Hned na první šachovnici se dal očekávat pěkný duel Navara-Azarov, jelikož oba hráči jsou ve svých zemích jedničky dle ratingu. Po první hodině hry jsem byl spokojený, na třetí šachovnici získal téměř hodinový náskok Zighurds Lanka proti Tomáši Oralovi. Příjemné pozice se mi jevily u Viacheslava Dydyshka s Hannesem Stefanssonem, Vojtěcha Rojíčka s Eduardem Medunou a také u Jirky Kočiščáka se Stanislavem Cívkou. Naopak pod tlakem byl od počátku Sergei Azarov s Davidem Navarou. Zanedlouho přišel s návrhem remízy T.Oral, která byla přijata, s černými figurami to byl dobrý výsledek pro nás. Poté se však začaly nad našimi hráči stahovat černá mračna a začalo to s námi vypadat zle nedobře. Svou aktivní hru vystupňoval David Navara až do vítězství, prohrává také Jakub Lahner, který přehlíží taktický úder a výrazně se otočila partie u Vojty Rojíčka, který musí po úderu také kapitulovat. Prohráváme tedy 3,5:0,5 a u ostatních jsou pozice vyrovnané, či trošku horší. Nic víc než remízu nevybojoval Stanislav Jasný s Davidem Grossem, i když se o to dlouho pokoušel. Na druhé šachovnici našel H. Stefansson pěkný protiútok a partie končí remízou, což pečetí výhru domácích. Jiří Kočiščák nevyužívá malé výhody a partie končí také remízou. Prohráváme tedy průběžně 5:3 a v poslední partii brání věžovou koncovku Sergej Berezjuk s Mikhailem Ivanovem. Téměř po 5 hodinové bitvě Sergej vydržel a my přidáváme pátou remízu. Zápas tedy končí 5,5:2,5 v náš neprospěch. Nutno říci, že nám tento zápas vůbec nevyšel a soupeři vyhráli zaslouženě.
Vydali jsme se nazpět do našeho útulného penzionu a zkoušeli jsme rychle zapomenout na dnešní zápas. Náladu jsme si zlepšili dobrým obědem a bylo hned lépe. Poté jsme se již věnovali přípravě na zítřek s Bohemians, které překvapivě porazili Ostravu. V přípravách vydatně pomáhal Zighurds Lanka, o němž je známo, že je velkým odborníkem přes zahájení. Poté jsme šli spát a doufali jsme, že se bude zítřejší zápas odehrávat v jiném stylu, než ten dnešní…
Po vydatné snídani jsme se vydali na další boj. Soupeři si zřejmě pospali, protože dorazili až pár minut před 10, ale rozhodčí vše zvládl velmi pružně a mohlo se začít hrát. Hráči Bohemians Praha postavili to nejlepší co mohli, což slibovalo nelehký zápas, i když jsme byli jistě papírovými favority.
Tým z Beskyd nastoupil v totožné sestavě. Po hodině a půl jsem byl velmi spokojený, ale včerejší den ukázal, že je třeba počkat až do konce. Výborné pozice dostali Zighurds Lanka proti Petrovi Zvárovi, Sergei Azarov proti Petrovi Neumannovi, Vojtěch Rojíček proti Nicolasu Clérymu a Jakub Lahner získal celou figuru proti Vasilovi Tričkovovi. První dva výsledky však výhrou ještě neskončily, remizovali Stanislav Jasný proti Janu Šuráňovi a Sergej Berezjuk proti Janu Sodomovi. Po 3 hodinách hry to vypadalo stále skvěle, ale pořád se nikomu nepodařilo vyhrát. Jako první to zlomil Sergej Azarov, který svou aktivní hrou donutil soupeře kapitulovat. Zanedlouho vítězí Vicheslav Dydyshko proti Jiřímu Jirkovi, kde byla velmi komplikovaná pozice, ale naštěstí si soupeř vybral variantu ve svůj neprospěch. Zisk figury proměňuje také v celý bod Jakub Lahner a hned je veselo, vedeme 4:1, ale to ještě na vítězství nestačí. Za pár minut však končí výhrou také Jiří Kočiščák proti Květoslavu Znamenáčkovi, který udělal zřejmě velkou chybu v propočtu varianty. Za stavu 5:1 ještě bojují Zighurds Lanka a Vojtěch Rojíček. Oba hráli své partie výborně, ale nedokázali v lepších pozicích najít přesné pokračování a jejich soupeři se zarputile bránili až do konečných remízových pozic. Vyhráváme tedy 6:2, což považuji za skvělý výsledek. Vyrážíme domů s úsměvem a budeme se těšit na další utkání.
Chtěl bych poděkovat celému týmu za bojovnost a věřím, že naše forma bude narůstat. Děkuji také celému realizačnímu týmu, všem příznivcům šachu za podporu a také panu Němcovi, který nám připravil příjemné ubytování nedaleko hracích prostor.