Nejúspěšnější šachová škola v ČR

1. liga mládeže - komentář kapitánů

V sobotu 21. ledna byla sehrána další dvě kola 1. ligy mládeže, ve které má naše šachová škola trojnásobné zastoupení. Týmům se daří tak napůl, "Béčko" je druhé, "Déčko" sedmé a "Céčko" jedenácté.

Jaký průběh měly jednotlivé zápasy si můžete přečíst v komentáři trenérů Lukáše Weissmanna a Zdeňka Holeksy.

 

Komentáře

Hodnocení 1. liga dorostu

21. ledna jsme v SVČ Klíč přivítali týmy z Orlové a z Ostravy.

BŠŠ B – sestava: Trojan Matyáš, Bjolek Jan, Lička Denis, Bartečková Denisa, Vančáková Veronika, Bělocký Daniel.

BŠŠ B – Orlová 3,5:2,5

Ze začátku šlo všechno dobře a Dan vyhrál, když získal figuru a svou výhodu bezpečně uplatnil. Matyáš se s velmi silným soupeřem dohodl na remíze se souhlasem kapitána. Denisa získala pěšce, když přešla do koncovky, ale bohužel se dostala do vazby, ztratila figuru a prohrála. Veronika měla problémy, ale v koncovce prokázala skvělou techniku a doslova svého soupeře utahala. Honzovi se pozice moc nelíbila a tak se spokojil s remízou. Denis přidal další půlku a zajistil konečné vítězství.

 

BŠŠ B – Ostrava 4:2

Dan opět získal figuru a výhodu bezpečně uplatnil. Denis taky získal figuru a soupeř se rozhodl, už nepokračovat v odporu. Na 3:0 skórovala Verča postupem volného pěšce. Důležitý půlbod přidala Denča v zablokované pozici. Honzova pozice vypadala dobře, ale bohužel svůj útok přepískl. V závěrečné partii už za rozhodnutého stavu remízoval Matyáš.

Béčko získalo 6 bodů a patří mu 2. místo v tabulce. Ve finále se popere o postup.

 

BŠŠ C – sestava: Osina Jaromír, Blahut Vladislav, Bartečková Valérie, Bartečková Nikol, Walder Hugo,

Václavková Klára. V odpoledním zápase nastoupili, místo sester Bartečkových, Martin Hanzel a Vít Buček. Děkuji jim i jejich rodičům za ochotu zaskočit na poslední chvíli.

 

BŠŠ C – Ostrava 2:4

Na začátek nás čekal důležitý zápas o záchranu. Klárka bezpečně vyhrála koncovku. Hugo měl velkou převahu, ale zalekl se a nakonec prohrál. Na Vláďovi byla vidět nerozehranost, v zahájení ztratil pěšce a i přes velkou snahu prohrál. Valča hrála nestandardní pozici a po hrubce soupeře vyhrála. Niky se 2 pěšci navíc partii pokazila a Jarda neustál své oslabené královské křídlo, což dokonalo porážku v zápase.

 

BŠŠ C – Orlová 2:4

Klárka nastavila jednotahově figuru a pozice se sesypala. Martin založil partii aktivně, soupeř však jeho snahy ustál a uplatnil převahu v koncovce. Jarda s velmi silným soupeřem odešel taky poražen. Vláďa a Hugo udrželi koncovky s pěšcem méně a vybojovali remízy. V poslední partii skvělý Vítek doslova rozebral svou o mnoho zkušenější soupeřku.

Céčko nezískalo žádný bod, ale šanci dostali mladí talenti, kteří se museli utkat s o hodně staršími soupeři. Družstvu patří 11. místo pouze s jednobodovou ztrátou na záchranu.

Weissmann Lukáš


V sobotu jsme s D družstvem vyrazili na další dvě kola 1. ligy mládeže D. Tentokráte jsme cestovali do Zlína. Je třeba poděkovat silničářům Olomouckého a Zlínského kraje, že jsme mohli dojet včas. Jak už to u D družstva bývá, tak pokud není zdravotní indispozice, tak hrajeme v základní sestavě. Proti Zlínu a rezervě Starého Města u Uherského Hradiště hráli Jan Gnojek, Viktorie Buchtová, Tereza Horková, Hynek Létal, Ludmila Lacková a Lucie Lacková.

Začali jsme „lehčím“ zápasem se Starým městem. Soupeř postavil nejsilnější sestava v dosavadním průběhu soutěže, ale naši hráči se nezalekli zkušenějších a často elově silnějších soupeřů a vcelku s přehledem vyhráli. Základ úspěchu položili Hynek s Luckou. Hynek měl srovnatelného soupeře, který si vybral zahájení, v kterém Hynek exceloval a po zisku velké převahy získal i celý bod. Lucka se silnějším soupeřem zobala pěšce až v koncovce jich měla tolik, že bylo o výsledku rozhodnuto. Honza se trochu trápil. Přece jenom jeho soupeři jsou elem i zkušenostmi o kus dál a jeho boj je nesmírně těžký. Když se přidá nepovedené zahájení, tak je o výsledku rychle rozhodnuto. Honza prohrál. Bojovnost je, ale příkladná. Rozhodující bod a půl nakonec přidaly Terka s Lídou. Lída se dostala trochu pod tlak, ale rovnováhu udržela. Terka přečkala kritický okamžik, a nakonec s přehledem dotlačila pozici do výhry. Zápas celou dobu držela v náš prospěch Viki, která svého soupeře drtila od začátku do konce. Technika v koncovce byla na vysoké úrovni a o zisku bodu nebylo pochyb dlouho před koncem partie. 4,5 -1,5 znamenalo naše jasné vítězství.

Druhý zápas se Zlínem byl zápas s lídrem tabulky a náš cíl bylo se pokusit překvapit a pomoci našemu Béčku v boji o postup do Extraligy. Od úvodu bylo jasné, že Lucka získá bod s mladým soupeřem, který teprve získává zkušenosti. Bohužel pro nás podobně rychle zahodil svou partii Hynek, a tak stav 1:1 dával tušit, že zápas bude hodně těžký. Honza využil přípravy k vyrovnané pozici. Viki se zahájení úplně nepovedlo, ale vrazila do pozice dva pěšce za nějakou iniciativu. Terka bojovala o vyrovnání. Lída se snažila rozehrát figury a byla místy pod hodně velkým tlakem. V tuhle chvíli jsem úspěchu v zápase moc nevěřil. Naši hráči bojují za všech okolností, i proto se najednou pozice začaly otáčet. Viki nabídla soupeři taktickou možnost a soupeř skočil na špek. Viki přepočítala borce s elem 2000 získala kvalitu a celou partii. Lída jednoduchými výměnami otupila soupeřovy možnosti, a ještě cestou stihla sebrat pěšce. Terka se nedokázala vymanit figurkami z nepříjemných pozic a musela kapitulovat. Honza udržoval rovnováhu. Možná zbytečně se spolehl na aktivitu svých figur a nechal soupeři pěšce. Bohužel nadějné situace dokonce na vítězství v zápase se nám nepovedlo dovézt do vítězného konce a po prohře Honzy, který se nechal zavézt do prohrané věžovky, prohrála i Lída, která příliš spěchala a lepší koncovku pokazila. Nakonec po dvou prohrách zápas skončil 2:4. Myslím, že všichni si projdou chybičky, které nás stály ještě lepší výsledek a směrem k MČR mládeže výkony všech ukazují, že forma jde nahoru a že to může být ještě lepší.

V tabulce jsme o kousek poskočili a do závěrečného 4 kola máme dobrou pozici, abychom se zachránili.

Zdeněk Holeksa