Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Rozhovor s Kateřinou Němcovou o Šachové olympiádě

Ve dnech 21. 9. - 3. 10. se v Khanty-Mansiysku konala 39. Šachová olympiáda. Jak jsme již dříve informovali, tak BŠŠ měla svého reprezenta v čs.družstvu žen, když na 2.šachovnici hrála velmistryně Katka Němcová (FIDE EL0 2283). Katka v deseti partiích uhrála celkem 6,0 bodu.

V komentáři jsme pro vás připravili s Katkou rozhovor.

 

Komentáře

S jakým cílem jsi na Olympiádu jela?

Na olympiádu jsem odjížděla s cílem uhrát co nejvíce bodů a tím pomoci svému týmu k dobrému celkovému umístění. Druhořadým cílem bylo získat nějaké ty zkušenosti, inspiraci a užít si s týmem nejlepší a nejsilnější turnaj družstev.

 

Která partie se ti nejvíce povedla?

Všechny partie bílými (vlastně až na tu poslední) se mi líbily. Soupeřky si v nich moc neškrtly a to mě bavilo .

 

Jak jsi spokojená se svým výkonem?

Svůj výkon hodnotím jako průměrný a proto s ním moc spokojená nejsem. Chtěla jsem hrát nadprůměrně .

 

Jaká byla atmosféra v týmu?

Myslím, že atmosféra v týmu byla dobrá. Problémy žádné nebyly. Bohužel se ale moc nedařilo a tak i ta týmová pohoda se horšila.

 

Proč se výsledek nepovedl a družstvo skončilo až na 50. místě?

Náš olympijský tým je nový, nesehraný a hlavně velice mladý. Terka s Kristýnou byly na olympiádě úplně poprvé a tak i nějaká ta nervozita hrála určitě svoji roli. Dále si myslím, že jsme nikdo nehrál podle svých představ. K tomu připočtu nepříjemné losování, málo štěstí a konečné 50.místo je na světě. Na této olympiádě jsme získaly cenné zkušenosti a myslím, že pokud budeme dále pilně trénovat a objeví se nějaká podpora, tak jako tým máme dobré předpoklady skončit na příští olympiádě mnohem ale opravdu mnohem lépe.

 

Co chybí, aby umístění bylo v TOP 15?

Co chybí? Zkušenosti, dřina a štěstí. Nedílnou a velmi důležitou součástí je podpora. Ta má mnoho podob. Myslím tím podporu finanční, psychickou, materiální apod. Družstvu, které spolu trénuje, na olympiádě má pěkné jednotné oblečení a třeba se účastní společně turnajů, se hraje určitě mnohem lépe.

 

Můžeš nám něco prozradit o místě konání Khanty-Mansiysk?

Tak Khanty-Mansiysk je velice nové město které vzniklo až v roce 1931. Na začátku jednadvacátého století se v okolí objevila ropa a v krátké době se tak město rozrostlo a stalo jak kulturním tak i sportovním centrem. Vzniklo několik krásných budov, památníků, kostelů, parků a také sportovišť.

Moc se mi líbilo, jak toto město žilo šachem. Všude šachové billboardy, plakáty. Na náměstí výstava fotek ze šachových turnajů a nebo pro děti velké zahradní šachy. Bylo to motivující.

 

Nějaká perlička z Olympiády by nebyla?

Na nic si teď nevzpomínám. Legrace ale bylo samozřejmě spousty. O volných dnech jsme si šli někam společně sednout a zahrát bowling nebo třeba fotbálek. Tancovat na parketě s mnoha velmistry a hrát bowling vedle GM Aroniana nebo GM Carlsena, je určitě hezkou vzpomínkou.