Nejúspěšnější šachová škola v ČR

Ohlédnutí za "Mistrovstvím Moravy mládeže 2010"

V neděli 31. 10. skončilo "Mistrovství Moravy mládeže 2010" a my se k němu ještě vracíme slíbeným rozhovorem s vedoucím a trenérem výpravy BŠŠ IM Stanislavem Jasným - určitě stojí za to si jeho hodnocení přečíst, viz komentář. Přiloženy jsou nové fotografie a pokud vás zajímá, kdo vlastně bude BŠŠ reprezentovat v chlapeckých kategoriích na "MČR mládeže 2011", tak se podívejte do odkazu.

Gratulujeme našim postupujícím z M-Moravy: Matěji Svobodovi, Michaelu Kubíkovi, Tomáši Chromíkovi, Dominiku Kulovi, Tomáši Filipovi, Danielu Židkovi a Daliboru Kuděláskovi!

Komentáře

Stando, v rozhovoru před mistrovstvím jsi moc sdílný nebyl, ale slíbil jsi, že po mistrovství budeš více konkrétní, budeš?

Vždycky se snažím mluvit k věci. Ještě než odpovím na další dotazy, tak chci pochválit tým pořadatelů v čele s panem Jiřím Kálou. Celá akce byla z organizační stránky výborně připravena a pro hráče byly vytvořeny ty nejlepší podmínky.

 

Jsi celkově se sportovními výsledky naší výpravy spokojený nebo nespokojený?

Jsem schopen vymyslet několik důvodů proč být spokojen i proč spokojen nebýt. Není to tak jednoznačné.

 

Zisk dvou medailí, je to podle tvého očekávání nebo za očekáváním?

Nějaké medaile jsem určitě očekával, z hlediska konkrétního počtu vždy záleží na spoustě okolností.

 

Vezmeme to tedy postupně, zhodnoť prosím z tvého pohledu jednotlivé kategorie a naše hráče v nich.

Kategorie H10

V této kategorii se děti ještě často dopouštějí hrubých chyb a tak není třeba vynášet předčasné soudy. Z našich nejlépe obstál Tomáš Filip a to zaslouženě. Porazil celkového vítěze a při vyšší dávce trpělivosti, mohl dopadnout i lépe. Pěkně zahrál Danek Židek, neškodilo by mu trochu přidat na aktivitě. Velmi příjemným překvapením, tedy aspoň pro mě je výkon Dalibora Kuděláska.

Kategorie H12

Tato kategorie byla spanilou jízdou vítěze Hofírka, kterou mohl narušit v posledním kole náš Patrik Štěpán, když s ním měl snadno vyhranou pozici. Bohužel nezvládl závěr a s tím i nevyšel postup. U něj jsem postup očekával, šachově na to má. Vepředu hrál celou dobu i David Šigut, bohužel také prohrál poslední kolo. Do samotného závěru si šance na postup zachovával i Matěj Kuchař.

Kategorie H14

To byla naše nejlepší kategorie. Zaslouženě ji vyhrál Michael Kubík, který dlouhodobě prokazuje výkonnostní vzestup. Bez porážky prošli turnajem a postoupili i Tomáš Chromík a Dominik Kula. Bohužel přišel v posledních dvou kolech o postup Filip Kaňák. Vzhledem k hráčskému obsazení to byla „nejnašlapanější“ kategorie. Přesto jsem zde očekával dva až čtyři postupy.

Kategorie H16

Zde zahrál pěkně Matěj Svoboda, který má již zajištěn postup v H14. Bohužel nevyšel tentokráte postup Jiřímu Kozlovi, i když nechybělo moc.

OPEN dívky

Tento turnaj nějak nejsem schopen vyhodnotit. Spousta děvčat hrálo chlapecké kategorie. Tato problematika by se měla celkově vyřešit na úrovni svazu.

 

Celkem 6 postupových míst, ale žádné v kategorii do 12 let a 16 let, čím si to vysvětluješ?

Opravuji tě, měli jsme 7 postupových míst, z toho jedno v kategorii H16. To, že ho vybojoval hráč s již zajištěným postupem v jiné kategorii, nijak tuto skutkovou podstatu nemění. Jinak hrál v H16 už pouze jeden náš hráč, který byl v této kategorii mladší, který mimochodem loni „Moravu“ suverénně vyhrál a který samozřejmě není stroj. Z pohledu počtu máme ročníky 95-96 slabé. V kategorii H12 jsme mohli při jiných výsledcích posledního kola hovořit o dalších třech postupech. Někdy prostě rozhodují detaily. Ostatní kategorie jsou tak zhruba OK. To ovšem neznamená, že není třeba přidat v tréninku, zejména u těch mladších dětí.  

 

Máme šanci na MČR mládeže 2011 uspět?

 M-ČR 2010 se všude hodnotilo jako neúspěch. Jako by se zapomnělo na rekordní výsledky roku 2009 a další rekordy, které padly v uplynulých deseti letech. Tak vězte, že žádný strom neroste do nebe, úspěch střídá neúspěch, že jednou jsi dole jednou na hoře a že šanci máme vždycky!!!

 

Ještě bych chtěl poděkovat svým kolegů Táně a Karlovi, kteří v Koutech skvěle pracovali a také Tondovi s Martinem, kteří akci pomáhali organizačně připravit.